Szerintetek mi legyek ebben a világban történelem és testnevelés érdeklődési körrel?
Szerintem majd csak akkor dönts, ha KELL. Remélhetőleg addigra teljesen kialakul az érdeklődési köröd, ill. a preferenciáid is.
Addig meg felesleges tipródni. :)
Abban a korban is időben vagyok amikor el kell döntenem h milyen irányba akarok továbbtanulni, nem vagyok az utólsó pillanatban de fontos számomra h olyan célokat alakítsak ki amihez tartani tudom magam. Nem írtam volna ki a kérdést ha még nagyon ráérek.
18/f, gimnazista
Bocs, de van pl. egy hatodikos kissrác, aki kb. kéthetente kérdezősködik ugyanebben a témában. Talán az ő példájából indultam ki.
De akkor vedd úgy, hogy nem szóltam semmit. :)
A kérdés pedig nehezen eldönthető, mert több szempontot is figyelembe kell venni. Szerintem - itt hangsúlyos, hogy szerintem - szimplán törivel csak akkor érdemes foglalkozni, ha nagyon kedveled, és nagyon jó vagy belőle. Mert tudományos munkára nincs sok lehetőség manapság.
Tanárnak lenni pedig... nem a legnehezebb szakma, és vannak nagyon pozitív oldalai is; de vannak nagyon negatívak is, és nem sok a fizetés sem. (Közalkalmazotti bértábla besorolása alapján van az állami fenntartású intézményeknél; az egyéb fenntartásúaknál is kb. ugyanannyi, esetleg egy picivel több a külön juttatás. Ez utóbbi persze fenntartótól függ, tehát városonként vagy kerületenként határozzák meg; de pl. felénk a pedagógusok tavaly szeptember óta nem kapják már a havi 6.000 Ft-os élelmiszer-utalványt sem; ill. az évente kétszeri rendkívüli juttatást sem; csak és kizárólag az alapbért plusz a túlórákat.)
Szóval elhivatottság kell hozzá főleg a szakértelem mellett; akiben ezek megvannak, azokból jó tanár lesz; akikben nincsenek meg, azokból nem lesz az. Ráadásul a pálya túltelített, nagyon sok a munkanélküli pedagógus. (Az angol szakosoknál nincs ilyen probléma; a a reál szakosok pedig túl kevesen vannak; ebből várhatóan problémák is lesznek, ha nem történik változás. De a töri és a tesi nem tartozik ezek közé.)
Ugyanez a tesi szakos tanárok esetében is igaz. Talán az némileg lazább, a tantárgy sajátosságaiból adódóan; de nagyon jó fizikai erőnlét kell hozzá még idősebb korban is. (Mondjuk, ez meg alapon meglesz, ha valaki tisztességesen csinálja, és nem csak a diákokat ugráltatja.)
Az edzősködéshez szintén jó fizikai állapot kell, és adott esetben érteni kell a gyerekekhez is, ha velük foglalkozik valaki.
Töri és tesi érdeklődési körrel nem tudok más lehetőséget, csak ennyit. Nagyon jó töri kell pl. a jogi egyetemhez is, de maga a szakma nem arról szól.
Mivel eddig nem kaptál választ mástól, javaslom, nézd át az idei felvételi tájékoztatót erre a két tárgyra koncentrálva, hátha akad valami, amihez ezek kellenek, és neked is megtetszik.
Üdv. :)
Berta Wooster! Köszönöm a szép hosszú válaszod!
Az a helyzet h tanárként középiskola, gimnázium, főiskola vagy egyetem ahol tanítani szeretnék, bár még így is nehéz elhelyezkednem és nehéz "jó helyet" találnom. Ezen kívül egyértelmű h a tanárok az állam szolgái, nem kapnak nyelvvizsgapótlékot és kevés fizetésük is, meg ha rossz környezetbe kerülök még az is lehet h minden nap felidegesítenek a kollégák vagy a diákok. Ezért érzem ezt a pályát ami egyébként a legközelebb áll hozzám nehezen boldogulhatónak. Szerinted testnevelés vagy történelem tanítása lenne kifizetődőbb ha mégis idejutok? Testnevelést mondák a növekvő óraszám miatt, csak akkor emelt érettségit kell tennem és akkor gyorsan kell döntenem.
Igazgatásszervezőről hallottam és olvastam még de nem tudom elképzelni h milyen lehet az életük és munkájuk.
Köszönöm, az utólsó sorod jólesett :)
Igen, állítólag tervezik is h kötelezővé tegyék. Ha ez lesz vagy etika vagy tesi lesz nekem töri mellett, csak lehet h ahhoz emelt tesi kell még ha törivel is kezdem, amire 4 hónapom van felkészülni szóval ezt még meg kell tudnom valahogyan h így van -e. Karatézok és mellette edzést tartásra is gondoltam ha belefér az időmbe,most ez a tesi nagyon elgondolkodtat... remélem összejön.
A lakótársam (és volt gimis barátom és osztálytársam) szintén hozzád hasonló érdeklődésű, ezért jött a Szegedi Tudományegyetem JGYPK-jára, testnevelőedző szakra. A felvételijében a történelem és a testnevelés eredményeit vették figyelembe.
Mehet tesitanárnak, személyi edzőnek, továbbképzéssel pedig életmód és táplálkozástanácsadónak.
De ezen kívül még horgászik, van pincér, vízimentő és raktáros képesítése is, szóval nem lesz gondja a megélhetéssel. Most gyűri a német és angol nyelvvizsgákat is.
Szívesen. :)
< Az a helyzet h tanárként középiskola, gimnázium, főiskola vagy egyetem ahol tanítani szeretnék, bár még így is nehéz elhelyezkednem és nehéz "jó helyet" találnom. >
Ez így van. Mint írtam, igazából a reál szakosokra van mostanában kereslet; a többiek között nagyon sok a munkanélküli.
"Ezen kívül egyértelmű h a tanárok az állam szolgái, nem kapnak nyelvvizsgapótlékot és kevés fizetésük is"
Stimmt. A közalkalmazotti bértábla alapján jelenleg egy pályakezdő pedagógus kb. nettó 95 - 100.000 Ft-ot kap; ehhez jöhet az esetleges osztályfőnöki pótlék (talán bruttó 7.200 Ft), ill. a helyettesítések. Mint említettem, az ezen kívüli juttatás ritkaság.
Nyelvvizsgapótlék valóban nincs, hiszen maga a szakma kizárólag diploma birtokában űzhető; a diplomához pedig feltétel a nyelvvizsga, anélkül nem is adják ki.
"meg ha rossz környezetbe kerülök még az is lehet h minden nap felidegesítenek a kollégák vagy a diákok."
A középiskolás korosztály tényleg elég gáz - bocsi, de gondolom, tudod magadtól is :D -; nagyon jól kell tudni bánni velük ahhoz, hogy viszonylag problémamentesek legyenek az órák. (Persze ez iskolatípusonként különböző lehet: egy elit gimnáziumban azért normálisabbak a diákok; viszont egy szakmunkásképzőben fel lehet kötni a gatyákat, már bocsánat a kifejezésért.)
A tanári munkaközösség szintén kétesélyes: lehet normális (= elfogadó, együttműködő, barátságos) csoport, vagy kisebb-nagyobb mértékben rossz is (szakmai és egyéb viták, pletykák, fúrások, simliskedések stb.)
Mondjuk, ez kb. minden munkahelyen így van, de ahol együtt kell(ene) működni, ott nehéz egy ilyen helyzet.
Sok múlik az igazgatón is, hogy mennyire alkalmas a posztjára, mennyire tudja kezelni a problémákat, mennyire rugalmas stb. (Pl. kollégák közötti nézeteltérések, eljárás a problémás diákokkal szemben stb. Vagy pl. a Közoktatási törvény alapján a pedagógus választhatja meg, milyen tankönyvekből akar tanítani; de vannak iskolák, ahol a diri fafejű, így - jogsértő módon - csak az ő elképzeléseinek megfelelő tankönyveket engedi megrendelni.)
És ne feledkezzünk meg a szülőkről sem: manapság már szintén jelentős problémaforrás lehet.
"Szerinted testnevelés vagy történelem tanítása lenne kifizetődőbb ha mégis idejutok?"
Az 5. válaszolóval egyetértve én is mindkét szakot javaslom, amennyiben ez lehetséges. (És amennyiben abszolút nincs affinitásod angol vagy reál szakokhoz.)
Az optimizmusát viszont nem osztom igazán, bár kétségtelen, hogy a pedagógus pálya sajnálatos módon túlságosan elnőiesedett. De pl. az egyik legjobb fej tanár, akit ismerek, férfi, töri - idegen nyelv szakos, mégis napi 80 km-t ingázik...
"Testnevelést mondák a növekvő óraszám miatt, csak akkor emelt érettségit kell tennem és akkor gyorsan kell döntenem."
Az óraszámokat valóban növelni akarják; kérdés, ez megvalósítható-e a gyakorlatban. (Az összes óraszám növelésével, vagy valamelyik tantárgy óraszámának terhére?)
De mivel mindkét szakot javasoltam, így maradok annál, hogy próbáld meg az emelt szintű érettségit tesiből. :)
"Igazgatásszervezőről hallottam és olvastam még de nem tudom elképzelni h milyen lehet az életük és munkájuk."
Sajnos erről nekem sincs semmi információm.
[Apropó: viszont informatika szak is létezik. :) ]
A továbbiakhoz: az etika annyiban jó ötlet, hogy valóban nagyobb lehet az igény rá a jövőben; de manapság már semmi sem biztos...
A személyi edzősködés is jó ötlet, és úgyis szerepelt az elképzeléseid között. :)
Elnézést, valószínűleg nagyon negatívnak tűnhet néhány dolog, amit írtam a tanári pályával kapcsolatban, de sajnos ez a valóság.
Ha nagyon szerencséd van, és sikerül bejutnod egy minden szempontból normális iskolába, akkor viszont nyertél. :)
Majd írd meg, légy szíves, hogy hogyan döntöttél; még van egy hónapod, bár nem tanácsos az utolsó napra hagyni mindent. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!