Napóleon HOGYAN uralta/mien módszerekkel írányította Európát?
Napoleon hatalmának egyik pillére katonai (és politikai) zsenialitása, éleslátása volt. Ha nem lett volna katonai zseni, soha nem állt volna mögötte szinte mindig töretlen hűségű hadserege, amely egyfajta biztosítékként szolgált, de nem az egyetlen kulcsa volt hatalmának.
Ugyanakkor nagyon jól értett ahhoz (és itt jön a képbe a politikai zsenialitás), hogyan állítsa maga mellé a francia népet és a meghódított népeket, azaz a közvéleményt. Addig csűrte-csavarta a békék feltételeit, hogy végül elérte, hogy azt ne fogadja el az ellenség, s őt megtámadja (legtöbbször nem Napoleon támadott először!). Ezen kívül minden leigázott országban azonnal érvényesítette például a forradalmi vívmányokat (például saját törvénykönyvét). Nem mellékes körülmény az sem, hogy a legtöbb meghódított tartományban hozzá közel álló személyt (gyakran családtagot) helyezett hatalmi pozícióba. Ez azonban egyébként egyre inkább hátrányt, semmint előnyt jelentett (többször elárulták ezek az emberek).
Továbbá: bár Napoleon diktátor volt, nagyon ritkán élt a megfélemlítés módszerével. Szinte soha nem végzett császárként véres megtorlásokat, tömeges akasztást, meghurcolást vagy hasonlót a nép körében. Ha nem a csatatéren volt épp, nem volt erőszakos, sőt viszonylag félénk, törékeny ember volt.
Ezek együtteseként Napoleont a nép és katonái körében istenségként imádták, ez jelentette számára a hatalom legfontosabb pillérét, akárcsak a fáraók vagy római császárok idején.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!