Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy tudnám megérteni?

Nagy Béla Ádám kérdése:

Hogy tudnám megérteni?

Figyelt kérdés
A fizikában van az egyenletesen változó mozgás. Semmit nem értek belőle a tanár hülyén magyarázta el. Hogyan tudnám megtanulni holnapra?
2012. nov. 18. 16:09
 1/8 tetris ***** válasza:
Édes Bélám! Szívből együttérzek veled. Nem vagy egyedül. háziasszony
2012. nov. 18. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Előbb próbáld megérteni az egyenes vonalú egyenletes mozgást. Bár lehet ezt érted. Röviden és tömören ez annyit jelent, hogy egy adott "dolog" adott időtartamok alatt ugyanazt a távolságot teszi meg. Ezt nevezzük sebességnek. Az egyenletesen változó mozgásnál pedig adott időtartamok alatt ugyanannyival nő a "dolog" sebessége. Tehát ha az adott időt egy másodpercnek tekintjük, és veszünk mondjuk egy 10m/2 os sebességet, akkor ha egyenletesen gyorsul a "dolog", akkor minden másodpercben 10m/s mal több lesz a sebessége. Mondjuk egy test gyorsulása 5m/s^2, és álló helyzetből indul el, akkor az első másodperc elteltével 5m/s mal fog menni, a következő másodperc elteltével már 10m/s, és így tovább. Lassulásnál ugyanez, de ott mindenféleképpen szükség van egy kezdeti sebességre. Tegyük fel a lassulás, ami a gyorsulás negatív előjellel, mondjuk 5m/s^2 azaz -5m/s^2, és a test 50m/s os sebességről kezd el lassítani ilyen tényező mellett, akkor az első másodperc elteltével már csak 45m/s lesz a sebessége, a következő másodperc elteltével pedig 40m/s...és így tovább.


konyhanyelven kb ennyi a dolog.


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. nov. 18. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Jó akkor most magyarázd el nekem hogy az 5m/s^2 a második mp ben miért 10 m˛/s al fog haladni ? nem 25m/s al kéne ha négyzetesen gyorsul?
2012. nov. 18. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Petboj97.


Nem négyzetesen gyorsul, pontosabban nem a sebességgel van kapcsolatban a négyzetesség, a négyzetesség a megtett úttal van összefüggésben.

A gyorsulás képlete sebesség per idő, vagyis adott idő alatti sebesség változás(itt ugye egyenletesen változik). Ahogyan az egyenes vonalú egyenletes mozgásnál út per idő. Mértékegységgel kifejezve: (m/s)/(s), ezért lesz a gyorsulás mértékegysége m/s^2.


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. nov. 18. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Na várjunk akkor első másodpercben megtett út 5 méter, második mp végére megtett út 10m+5m =15 méter?


Nem értem én úgy tanúltam hogy leejtesz egy tárgyat például az 10m/s2 el gyorsul első mp végére 10 m tesz meg második mp végére 100m harmadikra 10Km mivel négyzetesen gyorsul nem lineárisan.


A tiednél a leejtett kavics ha 10m/s2 akkor 1mp 10m 2mp 30m 3mp 70m 4mp 110m tesz meg.

2012. nov. 18. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Na ezek alapján én sem érteném meg...


Az első szó amire koncentrálj rá, az az, hogy EGYENLETES. Sok minden lehet egyenletes, pl a tortán a krémet lehet egyenletesen kenni, lehet egyenletesen lélegezni, vagy egyenletes ütemben tapsolni. A fizikában az egyenletes azt jelenti, hogy IDŐBEN NEM VÁLTOZIK, azaz valami most is ennyi, 1 perc múlva is ennyi, 5 óra múlva is ennyi. Tehát egyenletes.


Mi lehet egyenletes? Gyakorlatilag bármi. Lehet egyenletes a sebesség. Mivel az egyenletes azt jelenti, hogy időben nem változik, ezért az egyenletes sebesség azt jelenti, hogy most is ennyi, 1 perc múlva is ennyi és 5 óra múlva is ennyi. De ha a sebesség nem változik, akkor változik-e valami? Hát persze, a MEGTETT ÚT. Az autó szépen egyenletes sebességgel halad, most itt van, 1 perc múlva amott lesz, 5 óra múlva meg túl lesz hét határon. De ami marad, az a sebesség.


Na akkor mi van egyenletesen változó mozgásnál? Na itt mi az ami egyenletes? A VÁLTOZÁS! Vagyis a változás az, ami most is jelen van, a változás lesz jelen 1 perc és 5 óra múlva. Mi a változás? Lassulás vagy gyorsulás. Tehát a test gyorsul most, gyorsulni fog 1 perc múlva és 5 óra múlva is. Mivel a gyorsulás (a változás) lesz egyenletes. És nem ám úgy gyorsul, hogy hol kicsit, hol nagyon, a gyorsulás mértéke is egyforma most, 1 perc múlva és 5 óra múlva is.


Kb. ennyi.

2012. nov. 18. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Petboj97.


Galileo Galilei kísérletei során észrevette, hogy a gyorsulás teljes útja, nyugalomból indulva, az idő négyzetével arányos. Erre értettem, hogy a megtett úttal van összefüggésben a négyzetesség. Szóval az út egyenlő egy állandó szorozva az idő négyzetével. De ez az állandó nem maga a gyorsulás. A pillanatnyi sebesség leírásánál út és idő változását veszünk figyelembe. Ekkor azt az eredményt kapjuk, hogy a pillanatnyi sebesség egyenlő az a bizonyos állandó kétszerese szorozva az idővel. A gyorsulást pedig a sebesség változásából és az idő változásából határozhatjuk meg. Ezek után azt kapjuk, hogy a gyorsulás egyenlő 2szer ez az állandó. Szóval a megtett utat ismerve a gyorsulást és az eltelt időt ezzel a képlettel kaphatjuk meg.

s=a/2*t^2


Ha pedig leejtünk valamit (g=10m/s^2), akkor az az első másodperc végére pontosan 5 métert tesz meg, ha két másodpercet zuhan, akkor 20 métert, ha hármat, akkor összesen 45 métert tesz meg, ha négy másodpercig zuhan, akkor meg 80 métert.


#6 nak üzenném, hogy én is kb azt írtam le, amit ő, csak konyhanyelven, röviden. Nem érzem illendőnek a mások válaszának minősítését...ezt értem erre a mondatra: "Na ezek alapján én sem érteném meg..." Természetesen ha arra utalt ezzel, hogy Petboj kolléga "ellentmondott" nekem, és ez összezavaró lehet, akkor vegye úgy, hogy nem szóltam.


üdv

27/F

LastOne.Left

2012. nov. 19. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
igen mostrmár emlékeszem erre a képletre a/2t^2 mivel a gyorsulás az állandó így nem is változhat négyzetesen ,hülyeséget írtam .Az út változik logaritmikusan ha jol látom.
2012. nov. 19. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!