Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki leírná hogy melyik...

Valaki leírná hogy melyik dimenzió micsoda?

Figyelt kérdés
leginkább a négyre és ötre lennék kiváncsi, de a többit is leírhatjátok
2012. nov. 14. 17:48
 1/9 anonim ***** válasza:
65%

dimenziónak sok mindent lehet nevezni, a dimenzió egy matematikai fogalom. Mint a mátrixok, vagy a vektorok. Vannak dolgok, amiket 4 5 vagy akár 100-200 dimenzióban is lehet ábrázolni.


a térnek 3 dimenziója létezik, mert 3 koordinátával le lehet írni hogy hol van egy test a térben.


a 4. dimenziót néha időnek nevezik, de ez nem azt jelenti, hogy felfedezték hogy a 4. dimenzió az idő, csak azt, hogy kényelmes lehet néha az idővel + a 3 térdimenzióval jellemezni egy testet. De a 4. dimenzió lehetne az is hogy mennyire boldog: pl ha józsi a (4:5:6:3:9) pozícióban van, (5 dimenzióról van épp szó), akkor ő a 4:5:6 koordinátákon van a térben, 10es skálán 3mas a boldogsága, és 10es skálán 9es a hajának hosszúsága.

2012. nov. 14. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
31%

Az idő nem külön dimenzió ! Inerciarendszerek vannak ,van A testnek egy téridő koordinátálya és van B test téridőkoordinátájából megfigyelt A test téridőkoordinátálya.


Olyan koordináta pont xyz tengely nem létezik amelynek nincs idő értéke csak ez az érték relatív a megfigyelő xyz jéből nézve.

2012. nov. 14. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 2xSü ***** válasza:
64%

A dimenziók nem önálló létező valamik. A dimenzió azt jelenti, hogy egy adott esemény, jelenség meghatározásához hány egymástól független mérőszám szükséges. Az, hogy a világunk három dimenziós, az annyit tesz, hogy térben egy adott pont egzakt meghatározásához három adat szükséges. A földfelszín azért kétdimenziós – még ha gömbfelszínről is van szó –, mert két adat kell egy pont meghatározásához. Ez lehet pl. a szélességi és hosszúsági kör. De lehet egészen más koordináta rendszer is. Az, hogy az egyenlítőhöz, meg a Greenwichen áthaladó délkörhöz mérjük általában az csak egy szokás. Lehetne mondjuk Budapesttől való távolsággal és iránnyal, mint az északi iránnyal bezárt szöggel is leírni egy helyet. Ha viszont nem egészen a földfelszínen mozgunk, pl. vannak barlangok, vagy több emeletes épületek, akkor már kell egy harmadik adat is, hiszen nem mindegy, hogy egy adott épület emeletén vagy földszintjén tartózkodunk.


Az idő is dimenzió ebből a szempontból. Pl. egy randi meghatározásához kell egy hely, de kell egy időpont is. Az idő abból a szempontból viszont kicsit különbözik, hogy pl. ha feldöntesz egy szekrényt, akkor a magasságából hosszúság lesz, a szélességéből meg magasság ugyanahhoz a koordináta rendszerhez képest. Az ilyen transzformációk mindennaposak. Az idő viszont nem így működik a hétköznapokban. Pl. nem hallottunk olyat, hogy Józsi bácsi fele akkora lett, de így kétszer olyan hosszú ideig fog élni. Illetve az időnek van iránya is, ami miatt megint csak különleges. De bizonyos számolásoknál – pl. általános relativitáselmélet – simán lehet dimenzióként kezelni.


Ötödik dimenziót nem ismerünk. Ugyan vannak elméleti fizikai elméletek – húrelmélet –, amelyben a dolgok függnek a dimenziók számától, és amely szerint pl. a világunk 11 dimenziós. (Másik elméletek szerint meg 10 vagy 26.) De hogy ezt hogy kell elképzelni, létezik-e valós, elvégezhető transzformáció amiből a tér vagy az idő dimenziója „befordul” valamelyik másik dimenzióban, azt nem tudjuk. Azt igen, hogy eddig milliárdnyi dolgot figyeltünk meg a világban, de nem találkoztunk ilyenre utaló jelenséggel. Ha éppen húrelmélettel dolgozol, akkor van jelentősége a dolognak, de ha nem, akkor nyugodtan mondhatod azt, hogy a világ 3+1 dimenziós.

2012. nov. 14. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
A #2 válasz természetesen zagyvaság, ez közvetve 2×Sü válaszából is kiderül. Talán annyit érdemes ahhoz hozzátenni, hogy a való világ jelenségeinek értelmezéséhez és leírásához jött létre a matematika. Ez a tudomány számos elvont fogalmat alkotott, mert ezekkel könnyen és jól le lehet írni sok más dolgot (könnye akkor, ha kellő mennyiséget tanultunk hozzá). Így jöttek létre a dimenziók, először a saját világunk leírására, aztán más bonyolult dolgokhoz kiderült, hogy ez a fogalom jól használható. Így jött létre a halmazelmélet, ahol már akárhány, sőt végtelen dimenzió is lehetséges. De ezeknek nem akarunk a valódi világunkban értelmezést adni, mert nem erre valók, hanem bizonyos elméletek kitalálásának elősegítésére, hogy megértsük a világunk más jelenségeit i, ne csak a 3 dimenziós teret. Egy apró, ám egyáltalán nem egyszerű példa: bizonyos típusú sejtek viselkedésének, egymásra hatásának megismerésére alkalmas egy a sejtek számának megfelelő számú dimenzióból álló "tér", mert amit itt a matematika eszköztárával kapunk, az megfelel a sejtek egymásra hatása törvényeinek. Annak megismerésére viszont még nincs "műszerünk", marad a matematika és más tudományok elméleti meggondolásai.
2012. nov. 15. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

kérdező a 4 és 5 dimenzió az amire ráfogod matematikailag így lehet idő is.


Csak nekem úgy tűnik mintha a kérdés a mi fizikai valóság dimenzióinkra vonatkozna ,ott pedig nincs 3 téridődimenziónál több mivel az nem általános fizika hanem quantum fizika és matematika.


Te fogadjunk hogy a tér kiterjedéseire gondoltál dimenziók alatt.

2012. nov. 15. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem tudok a kérdésedre választ adni. Csak érdekességképp szeretném megemlíteni, hogy matematikailag lehet definiálni nem egész értékű dimenziószámokat. Tehát mondjuk nem 1,2,3,4 dimenziós a rendszer, hanem pl. 2.7 dimenziós.
2012. nov. 16. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 2xSü ***** válasza:
#6: Igen, a dimenzió itt egy másik értelmezésben jelenik meg. Itt ugye arról van szó, hogy pl. egy három dimenziós térben egy halmaz esetén az „átmérő” növelésével a „térfogat” milyen arányban növekszik.
2012. nov. 16. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 p64 válasza:

részeletes leírás az oldalon

[link]

2021. szept. 12. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
#8 ennél nagyobb fa*szságot régen olvastam.
2022. márc. 23. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!