Mi a 4. dimenzió?
1. Az elméleti fizikában a téridő 3 térdimenzióból és az időből mint 4. dimenzióból áll.
2. 4D-s mozik. a 4D marketing fogás, láttam már 5D(!)-t hirdető mozit is. Abban különbözik a "sima" 3D-s mozitól, hogy amellett, hogy térben látsz, a többi érzékszerveddel is fogsz jeleket. (Folyadékok, hangok, mozog a szék a teremben stb.)
Nagyon egyszerűen. Állíts merőlegest a valóságra és már kész is vagy. :D
Képzeld el így:
adott a nulldimenziós tárgy: egy pont. Se szélessége, se hosszúsága, se mélysége, csak van. Ilyenkor a távolság mint olyan sem létezik: bármilyen tárgy pontosan ugyanazt a helyet foglalja el mint bármely más tárgy.
Egy egydimenziós tárgy: egy vonal. Úgy kaptuk hogy bármilyen irányba elindultunk a ponttól. Akár ne is feltétlenül egyenes vonalat képzelj el, tekereghet bárhogy, de egy egydimenziós lény ugyanannak érzékelné: X távolságot haladva X helyre jutna.
Két dimenzió: egy sík. Ezt úgy kaptuk hogy merőlegest állítottunk egy egydimenziós vonalra. Itt már bonyolultabb képződményeket lehet csinálni, de nagyon összetetteket még mindig nem.
Három dimenzió: tér. Merőlegest állítottunk a síkra, kimozdultunk belőle egy olyan irányba ami minden pontjától ugyanúgy távolodik. Így már három dolgot (hosszúság, szélesség, mélység) tudunk mérni.
Namost ezt a végtelenségig lehet csinálni, és csinálják is a matematikusok ha pl. vizuálisan próbálják felrajzolni valamit aminek 3 vagy több paramétere van. Ekkor uyge az első paraméter értéke ábrázolható a pozíciójával az X tengelyen, a 2. az Y tengelyen és így tovább - egy dolog minősége átváltható csak egy térbeli helyzetre megfelelő számú dimenzióban.
Ami még érdekes: pl. nézd meg mit csinálhatunk egy 2dimenziós síkkal 3 dimenzióban. Fogjuk megkét darabját és hajtsuk össze a síkot hogy összeérjenek - mondjuk csináljunk belőle egy hengert. A fantasztikus dolog az hogy ha a 2dimenziós emberünk elkezd sétálni ezen a síkon akkor egyszer csak azt veszi észre hogy oda lyukadt ki ahova elindult. Ha feltételezzük hogy a mi 3dimenziós terünk is képes ilyesmire az egy sor lehetőséget nyit meg hogy hogyan működhet a világunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!