Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Katalizátor nélkül hány fokon...

Katalizátor nélkül hány fokon alakul a kálium -klorát kálium perkloráttá?

Figyelt kérdés
mert a wikipédia csak katalizátorral irja.

#káliu-klorát
2012. nov. 3. 18:07
 1/2 anonim ***** válasza:
400°C-on bomlik a Kálium Klorát is és a Kálium Perklorát is tehát ha felmelegítenéd megolvadna és Kálium Kloridra bomlana végül.Nekem elhiheted én olvasztottam már gázon Kálium Klorátot és abból Kálium Klorid lesz ha spontán csak úgy magában melegíted.
2015. márc. 4. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Katalizátor nélkül 356°C tól felfelé tehát a Kálium Klorát olvadás pontjától felfelé kezd átalakulni. 400°C tól forrna fel a Kálium Klorát ettől a hőmérséklettől minél jobban forr annál inkább Kálium Klorid keletkezik. Katalizátorral csökken a forráspont ott sokkal nagyobb mennyiségben keletkezne Kálium klorid.A legtisztábban ezt a reakciót 4KCLO3=>3KCLO4+KCL katalizátor nélkül lehet kivitelezni.Méghozzá a kálium Klorát olvadáspontja fölött de valamivel a forráspontja alatt.Amikor a reakcióban már nagyon dominál a perklorát akkor az anyag megdermed az említett tartományban.Ekkor már a szilárdulás után növelhetjük valamivel a hőmérsékletet ami növeli a reakciósebességet.Itt már minél feljebb megyünk a hőmérséklettel annál jobban gyorsul a reakció is de ezzel egyúttal a perklorát bomlása is lassan gyorsul.550°C körül kezd már maga a perklorát is nagyon erőteljesen bomlani, de 600°C-on forr fel.400°C-tól tehát az olvadáspontjától indul meg a Kálium perklorát bomlása igaz ezen hőmérsékleten még kis mértékben.Gyakorlati szinten a folyamat végén a maradék klorát vegyi úton történő megsemmisítése után illetve átkristályosítással tisztán ki is tudod nyerni a Kálium Perklorátot.Én ezt a dolgot gyakorlati szinten is megcsináltam.Gázon egy izzító tégely segítségével szépen kilehet technikailag vitelezni.Fémedénybe értelemszerűen ne próbáld ki mivel az olvadéka annyira oxidatív hogy lassan szétmarja. Illetve redukáló anyagot nem tartalmazhat az anyag mivel ilyen esetben begyulladna rosszabb esetben felrobbanna.
2015. dec. 1. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!