Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Kék szemű család, zöld szemű...

Kék szemű család, zöld szemű gyerek? Hogy is van ez? :S

Figyelt kérdés
Szüleimnek és a testvéremnek is szép kék szemei vannak.Anyu és apu testvéreinek is és az ő gyerekeiknek is.Nagyszüleimnek szintén.Az egész famíliában én vagy egyedül zöld szemű(barna szeműnk sincsen),ez hogyan lehetséges?:S
2009. aug. 11. 12:50
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat(am én mindekit felpontoztam)

szívesen hallgatnék még hasonló furcsa szemű eseteket,nagyon különleges,hogy nem a szokásos papírforma szerint megy a dolog:)

2009. aug. 11. 15:46
 12/20 anonim ***** válasza:
91%

No most a szemszínt két gén határozza meg. Az első, nevezzük "a" -nak, a barna/nem barna színt alakítja ki. A Domináns "A" allél barna szemet alakít ki, a recesszív nem barnát.


A másik, gén, nevezzük "b" -nek, a zöld/kék színt adja meg, itt a zöld a domináns, ("B"), a kék a recesszív.


A domináns gén azt jelenti, hogy heterozigóta állapotban is megjelenik a fenotípusban, azaz az Aa és az AA genotípusú ember is barna szemű lesz és a BB, Bb genotípusú ember is zöld szemű lesz. Ebben az esetben az A gén episztatikus a B gén felett, mivel a barna szemszín minden mást eltakar, így ha valaki hordoz egy A allélt, mellette bármilyen genotípusú lehet a B génre nézve, úgysem látszik, mert barna lesz a szeme. Kék vagy zöld csak akkor lehet, ha az a génből a két recesszív allélt hordozza, azaz a genotípusa: aa.


Ha a szüleid kék szeműek, az ő genotípusuk tiszta, aabb, vagyis sem az barna szemszínt okozó, sem a zöld szemszínt okozó gént sem hordozzák. Ez eddig tiszta sor, viszont ha te zöld szemű vagy, akkor a te genotípusod aaBb, a domináns allélt egyik szülődtől sem örökölhetted. Ilyenkor mik a lehetőségek:


1: A szüleid nem a szüleid. Nyilván az anya kiléte biztos, az apáé kérdéses.


2: Valami olyan történt, ami kívül esik a szokásos mendeli genetikán. Ezek az esetek igaz, hogy ritkák, de közel sem lehetetlenek.


2a: Revertált egy mutáció. Ilyen esetekben ezek a gének egy egy enzimet kódolnak, amely az adott színű festéket készíti el, vagy halmozza fel az íriszben. Ha a gén működő enzimet kódol, megjelenik az adott szín, ez esetben a zöld, ha nem működőt, a szem kék marad. Nyilván kék allélok könnyen létrejöhetnek mutációval, mert ehhez az kell, hogy egy mutációs esemény elrontsa a "B" allélt, azaz úgy változtassa meg, hogy működésképtelenné váljon. Viszont ha történik egy újabb mutáció, ami visszaállítja a gén által kódolt fehérje működőképességét, a kék szemet okozó allélból is kialakulhat zöld szemet okozó. Nyilván ennek jóval kisebb az esélye, de közel sem lehetetlen.


2b: Attól, hogy a szüleid két bb allélt hordoznak, azaz a zöld szemszínt okozó gén mindkét példánya máködésképtelen enzimet kódol esetükben, ez korántsem biztos, hogy ugyanaz az allél, mivel egy gén számos ponton elromolhat. Ha teszem azt a két allél különböző, az egyikben a gén elején történt az a mutáció amely működésképtelené tette az eredeti gént, a másikban pedig a végén, akkor önmagukban mindkettő működésképtelen, nem is komplementálják egymást. Viszont az ivarsejtképzéskor rengeteg rekombináció történik, éppen azért, hogy a szülők genetikai anyaga keveredjen, így elképzelhető egy olyan eset is, amikor a rekombinációs pont éppen a B gén közepén található, azaz az utód a szülő két "b" alléljének a keverékét kapja, az egyik gén elejét és a másik végét. Ha pedig éppen szerencséje van, a hibátlan elejét és a hibátlan végét, így két működésképtelen fehérjét kódoló gén rekombinációjából egy működőképes fehérjét kódoló gén jöhet létre.


2c: Valamelyik szülőd mozaikos. Mutációk ugyanis nem csak az ivarsejtben történhetnek, hanem bármelyik testi sejtben is. Például ha valamelyik szülőd eredetileg Bb allélokat örökölt, azaz zöld szemű ember lett volna belőle, ám teszem azt történt egy mutáció a megtermékenyített petesejt második sejtosztódásakor, így a négy utódsejt egyikében elromlott a B allél, b -re változott. Ezek után ha az embrió szemét kialakító sejtek ennek a sejtnek az utódai, az adott ember kék szemű lesz, de az utódainak nyugodtan továbbadhatja a B allélt, mert eredetileg ezt örökölte volna. Ez a lehetőség csak akkor áll fönn, ha valamelyik nagyszülőd hordozta ezt az allélt, azaz zöld, vagy barna szemű volt.

2009. aug. 11. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

"amúgy a szemem tényleg csodaszép és nagyon büszke vagyok rájuk:)"


PIC or gtfo :)

2009. aug. 11. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim válasza:

Én is zöld szemű vagyok!! :)

Nálunk nagyon viccesen alakult ki, hárman vagyunk testvérek, bátyám szeme kék, öcsémé barna, enyém zöld. :D És mindhármunknak ugyanazok a szülei :P Anyunak éjbarna, apunak inkább gesztenyebarna szeme van. Öcsém anyutól örökölte a szemszínét. Én a nagymamámtól, neki van még ilyen szép zöld szeme, bátyám meg a nagypapámtól örökölte a kék szemszínt.

2009. okt. 9. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim válasza:
Kérdés. Apu szeme kék anyu szeme kék, két bátyámé kék, nővéremé sötétbarna enyém meg hááát barnás-zöldes. Lehet itt szó mutációról vagy valamiről nem tudok. Hány százalék az esélye annak, hogy nem aputól vagyunk én meg a nővérem?
2009. dec. 8. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim válasza:
Utolsónak: Örökölhetted távolabbi rokontól is a szemszínt, ha megcsalás-elméletet akarsz gyártani, ne a szemekből indulj ki:P
2009. dec. 8. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"Kérdés. Apu szeme kék anyu szeme kék, két bátyámé kék, nővéremé sötétbarna enyém meg hááát barnás-zöldes. Lehet itt szó mutációról vagy valamiről nem tudok. Hány százalék az esélye annak, hogy nem aputól vagyunk én meg a nővérem?"



A válasz pont ugyanaz, mint az eredeti kérdésre. Egyszerű, Mendeli módon nem örökölhetted tőlük a barna szemszínt, mert az dominánsan öröklődik, tehát barna szemű gyerek valamelyik szülője is barna szemű kell, hogy legyen.


A Mendeli gentikán kívül eső lehetőségeknek azonban se szeri se száma, a fentebbi 1, 2a, 2b, 2c esetek bármelyike bekövetkezhetett, ezekre sajnos gyakoriságot nem lehet adni.

2009. dec. 8. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Eszembe jutott még egy:


2d: Ismertek szuppresszormutációk, azaz ha egy feltételezett C gén domináns allélját hordozza valaki, az nem engedi kifejeződni az A és B géneket, így ha CC vagy Cc a genotípusa, akkor hiába AA vagy Aa esetleg BB vagy Bb, a fenotípusban akkor is a recesszív jelleg jelenik meg. Ez esetben annyi történt, hogy valamelyik szülőd AaCc vagy AACc genotípusú, te pedig az A és a c alléleket örökölted, így nálad már nem működik a szuppresszorhatás. Ennek az egyetlen szépséghibája, hogy ha jól tudom, eddig ilyen gént nem írtak le az emberi szemszín öröklődésében.

2009. dec. 8. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim válasza:

Köszönöm a válaszokat, hasznos volt. Nem szeretnék megcsalásos elméletet gyártani, bár nem ez lenne az első gyanus jel, sajnos. Szeretem az én kék szemű apámat:) és nem akarnám megbántani. Bár jobban örülnék a kéknek, mert nem tetszik a szemem színe ami kívül zöld(oliva)és a pupillám körül meg barna.

Ha gyerekem születik egy kék szemű apától( ott a papa kék, mama barna) én meg ugye az "oliva" (papa kék? mama kék)Milyen színű lesz a szeme az első gyereknek? Biztos benne van a válasz az előző válaszokban , de annyit olvastam már, hogy elveszítettem a fonalat azaz belegabajodtam:) Tehét mit örökölne a gyerek?

2009. dec. 8. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

"Nem szeretnék megcsalásos elméletet gyártani, bár nem ez lenne az első gyanus jel, sajnos. "


Nézd, sajnos az emberi genetika a kivételek tudománya, egyszerűen azért, mert amíg borsóból, légyből, akármiből tiszta vonalak keresztezésével szokás dolozni, addig az emberek tulajdonképpen mind különböznek egymástól, halvány fogalmunk sincs, milyen az egyes emberek genomja. Én egyetlen jelleg öröklődésére nem alapoznék nagyon semmit sem. Ha gondolod, lehet antropológiai vizsgálatot is végeztetni, ekkor nagyon sok öröklődő jelleget vizsgálnak meg, azokból már biztosabb kép rajzolódik ki, vagy éppen DNS vizsgálatot is végeztethetsz, ami szinte biztos eredményt ad.


"Ha gyerekem születik egy kék szemű apától( ott a papa kék, mama barna) én meg ugye az "oliva" (papa kék? mama kék)Milyen színű lesz a szeme az első gyereknek?"


A te genotípusod: AaBb (Anyukádtól csak a recesszív alléleket kaphattad, a domináns jellegek viszont látszanak, mert barna/zöld színű a szemed.) Vagyis a gyerkeid 50% eséllyel lesznek barna és 50% eséllyel zöld szeműek. Azaz a gyerekeid negyede kék szemű, negyede zöld szemű, fele barna szemű lesz.

2009. dec. 9. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!