SOS! Valami "érdekességet" nem tudtok Kölcsey Ferencről?
Kölcsey Ferenc írta a himnusz szövegét. Akkoriban még nem élek celebek, hogy azt tudjuk mi volt a kedvenc színe, meg milyen szagút fingott...
Tényleg, Kölcsey örökösei kapnak a himnusz után jogdíjat?
A Himnuszt a 48-as szabadságharc bukása után betiltották.
Helyét a császári himnusz, a Gotterhalte veszi át.
1856. május 13-án Szatmárcsekén, a Kölcsey-síremlék avatásakor hangzik fel újra.
Gyermekkor:
Kölcsey nagy kedvvel tanulta Cornelius Nepost; a labdázás helyett abban állt a játéka, hogy a debreceni homokban egy barátjával együtt Athént ábrázolta, a görögök nagyjainak csontokból emlékoszlopokat állítgatott és emlékbeszédeket tartott fölöttük.
Az 50-es években Rákosi Mihály át akarta íratni Kodály Zoltánnal a Himnuszt azzal a kifogással, hogy a dolgozó nép himnusza nem kezdődhet Istennel.
Írjon olyant, ami a szocializmust élteti.
Kodály Zoltán rövid választ adott az élet és halál diktátorának: ahhoz sem hozzátenni, sem abból elvenni nem lehet.
Rákosi nem nyugodott. Illyés Gyulát is felkérte, hogy írjon egy másik himnuszt. Illyés ennyit válaszolt csupán: meg vagyon az már írva.
Mindketten a fejükkel játszottak abban az időben.
a feketehimlő egész életére betegessé teszi, bal szemére megvakul, és kihull a haja. A vézna, kopasz, félszemű ifjú számára a szerelem sem lehet több, mint keserves ábránd. Huszonnégy éves korában már arról ír, hogy túl van minden szerelmi képzelgésen. Egyébként annyira szemérmes, hogy korai szerelmes versei ellenére sem tudunk semmit legbizalmasabb magánéletéről.
Más érdekességet nem nagyon találsz róla.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!