Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mennyi egy űrhajó fogyasztása?

Mennyi egy űrhajó fogyasztása?

Figyelt kérdés

2012. aug. 30. 23:05
 1/7 anonim ***** válasza:
96%

Az űrhajóé általában kevés. A világűrbe eljutó keringő és visszatérő egységnek ugyanis csak kicsi, manőverező és pályamódosító hajtóművei vannak.

Az a fogyasztás, ami tényleg értékelhető, a rakéták fogyasztása, amik pályára emelik ezt az egységet. Azoknak a fogyasztása meg emberi ésszel gyakorlatilag felfoghatatlan. A NASA tavaly nyugdíjazott űrsiklóit szilárd hajtóanyagú rakéták segítették a pályára, ezek két perc alatt égettek el egyenként 500 tonnányi (igen, 500.000 kilogrammnyi) üzemanyagot. A folyékony hajtóanyagú főhajtóművek sem voltak semmik: abból a szép, nagy, narancssárga (eleinte fehér) tartályból 700 tonnányi üzemanyagot szipkáztak ki és füstöltek el 2 perc alatt. Csak érdekességként: a hajtóműveket 104%-os teljesítményen hajtva másodpercenként (!) majd' másfél tonnányi üzemanyag és oxidálószer tódult befelé az égéstérbe. Volt ott fogyasztás rendesen.

De voltak itt nagyobb fogyasztók is: a "holdrakéta" néven ismert Saturn V első fokozata, a Saturn-IC jó 2.000 tonnányi üzemanyagot tüntetett el 168 másodperc alatt, miközben "csak" 67 kilométerre emelte fel az űrhajót. 100 km-re vetítve eléggé csúnya számok jönnek ki fogyasztási értéknek, de mondjuk a teljesítmény is jó volt: a tűzijáték végén a többi rakétafokozat és az űrhajó 2.300 m/s-os sebességet ért el. Nem, nem km/h, ha abban számolod, még többet kapsz.

Nehéz ezeket a számokat értelmezni, ha az ember előtte az autók pár liter/100 km-es fogyasztásához szokott hozzá.

2012. aug. 30. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 dellfil ***** válasza:
93%

A Saturn V rakétaszerelvény első fokozata a Saturn IC adatai magukért beszélnek. Még akkor is, ha ez volt a legnagyobb - működőképes(!) és használt - rakétafokozat.


[link]


640 000 kg kerozint égetett el hajtóműveiben (5 db) 1 480 000 kg oxigénnel, mindezt kb. két és fél perc leforgása alatt...

Mit mondjak? Volt fogyasztása rendesen... :DDD

Ha jól emlékszem, hogy csak a turbószivattyú - amelyik a kerozint nyomta a hajtóműbe - is 66 000 lóerőt teljesített. Ezt valahol olvastam régebben, nem kezeskedem az igazságáért. :D


dellfil


Ui.: Hogy általában "mennyi egy űrhajó" fogyasztása, azt nem igazán tudom megmondani. Mert például "űrhajó"-nak - azt hiszem - csak az embert szállítani képes keringő, vagy a Holdra tartó egységeket nevezik. :) Akkor viszont az út legnagyobb részén semmi fogyasztás nem áll elő, mert zömében tehetetlenségi pályán mozognak. Mármint az "űrhajók". :D

2012. aug. 30. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, érdekeseket írtatok :) Ment a zöld.
2012. aug. 31. 07:20
 4/7 anonim ***** válasza:

a fent leírtak jók és igazak, de azért megkérdezném hogy valaminek a teljesítménye hogy lehet 104%??

ez kb olyan mintha azt mondanánk kémiában, hogy "104%-os tisztaságú "valami" (pl. sósav)" ilyen nem létezik.

Mert ugye kémiában is max. 99,99999999...% vegyületek találhatóak.

2012. szept. 3. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 BalericBlue válasza:
a 104% nem a tisztaságra utal, hanem a sűrűségre. Ami normál esetben 100% helyre fér el, abban 104% anyag van.
2012. szept. 3. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
90%

A 104%-os teljesítmény roppant egyszerűen jön ki. Mikor az űrsiklók folyékony hajtóanyagú főhajtóművei (R-25 vagy SSME) elkészültek, próbapadra tették őket és lemérték, mekkora az a tolóerő, amit biztonságosan le tudnak adni. Ezt vették 100%-nak, ehhez tervezték az űrsiklókat.

Csakhogy később fejlődött a technika, új alkatrészeket találtak ki és az űrsikló is új feladatokat kapott: el kellett érnie a Nemzetközi Űrállomás pályáját.

A fejlesztések jóvoltából a hajtóművek teljesítménye is megnőtt, ezt pedig a kezdeti teljesítmény százalékában fejezték ki. Vagyis a késői küldetéseknél a korai missziókban produkált teljesítmény 104%-án dolgoztak a hajtóművek (sőt, akár 111%-ig is lehetett emelni). Ez így gyakorlati szempontból sokkal egyszerűbb volt, mint a tolóerőt felírni.

De máshol is történtek már ilyenek. Annak idején a RAF-nak (Royal Air Force, az angol légierő) volt egy Black Buck nevű emlékezetes küldetése, aminek keretein belül az Egyenlítőhöz közeli Ascensionról indulva bombáztak célpontokat a Falkland-szigeteken. Ez oda-vissza olyan jó 15.000 km, ezért ki is találtak hozzá egy érdekes légi utántöltési láncolatot, de nem ez volt a lényeg.

Az amúgy sem pillesúlyú Avro Vulcan bombázókat jó alaposan megtankolták, fegyvereket is kaptak bőven, így a megengedett legnagyobb felszállótömegüknél is nehezebben kellett elindulniuk. Ahhoz, hogy ez sikerüljön, a hajtóművekbe kicsit belenyúltak és a teljesítményt - ha jól emlékszem - 103%-ra emelték. Tudom, hülyén hangzik, de volt rá mód: a hajtómű névleges, 100%-os teljesítménye olyan beállításokkal érhető el, amivel a szerkezet hosszú életű lesz. Ha viszont kicsit emelik a teljesítményt, a hajtómű nem száll szét azonnal, az élettartama viszont lerövidül. Itt is ez történt: ezzel a 103%-kal nem bírta volna a repülést addig, mint a névleges teljesítménnyel, de ha felszállásnál kihajtották a hajtóművet eddig a határig, utána még az oda-vissza utat meg tudta tenni biztonságosan.

Sőt, autóknál is van ilyen: újabban a turbómotorokon van ún. "overboost" funkció. Ilyenkor a motorvezérlő érzékeli, hogy hirtelen padlógázt nyomott a sofőr és rövid időre kicsit magasabb turbónyomást enged meg. Ettől a nyomaték nagyobb lesz a névlegesnél, az autó jobban megy - mondhatjuk úgy is, hogy a teljesítménye 100% fölötti. Ez viszont csak pár másodpercig tart, ha ugyanis tartósan ilyen magas turbónyomással üzemelne az erőforrás, valószínűleg túl hamar adná meg magát.

2012. szept. 3. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Sziasztok!

Egy kis segítséget kérnék.

Űrhajó indításával kapcsolatos kérdéseken gondolkodom.

Mennyi üzemanyag megy el az elején, amikor egyáltalán a levegőbe emelkedik? (gondolom sok)

Hogy kell ezt kiszámolni?

Illetve mennyi üzemanyag ég el, amíg pl 200km/h -ra gyorsul? Űrhajó tömege mondjuk 550t (Falcon 9)

Néztem ilyen számításokat, kozmikus sebesség, stb. Légyszi ha küldtök, akkor konkrétumokat küldjetek, az általános dolgokat már megtaláltam.

Köszi

Laci

2017. febr. 1. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!