Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A jód tényleg radioaktív?

A jód tényleg radioaktív?

Figyelt kérdés

Néztem egy kisfilmet Csernobilról, melyben mondták, hogy a robbanást követően Pripjaty városát beterítette a radioaktív plutónium, americium, cézium és jód.


A jódon akadt meg a fülem. A jód önmagába tényleg radioaktív?

Mert a betadin is színtiszta jód akkor az is vmennyire az?


Vagy ha a kezembe fogok egy természetes állapotban lévő jódot (kő formájában) akkor az is sugárzik??


Hogy van ez?


2012. aug. 22. 15:08
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem. Csak az izotópjai.


[link]

2012. aug. 22. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Épp ezt nem értem. Akkor a filmbe rosszul mondták? Mert Jód volt nem jodid.
2012. aug. 22. 15:23
 3/9 A kérdező kommentje:
Amúgy a természetben lévő jód amit pl találni is lehet az radioaktív vagy az nem?
2012. aug. 22. 15:26
 4/9 anonim ***** válasza:
Szerintem a természetben előforduló jód olyan kis százaléka radioaktív, hogy annak semmilyen következménye nincs. Talán a természetes háttérsugárzásból is nagyobb dózist kapunk minden nap.
2012. aug. 22. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 poiu ***** válasza:
A rádioaktív jód a reaktorban keletkezik, tehát jól mondták a filmben. Mivel a jód beépül a szervezetbe, veszélyes, azért javasolták a megemelt jódfogyasztást.
2012. aug. 22. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Na, tisztázzuk.


A jód azért van a betadinban, mert mérgező. Meglehet ölni vele a "bacikat".


Kis mennyiségben fontos a hormonháztartás fenntartásához is, ezért van a szervezetedben.


A jodid az az ionizált jód, azaz olyan, ami elektronokat vesz fel, hogy az elektron héján meglegyen a nemesgáz szerkezet. Így tud ionos vegyületeket képezni.


Az izotóp az viszont a magszerkezetre utal. Az elemek az alapján vannak a periódusos rendszerben, hogy milyen az elektronszerkezetük, azt viszont a protonjai száma meghatározza (ha tiszta állapotban vannak). Viszont az elem fajtája nem határozza meg a neutronok számát, illetve ha nem várjuk el a magtól, hogy stabil legyen, akkor lehet több, különbözőféle magot is csinálni ugyanabból az elemből. Némelyik ezek közül stabil, tartósan megmarad, némelyik "egy idő után" szétesik (ez véletlenszerű, de átlagosat lehet megadni az egyes atomokhoz), némelyik össze sem áll.


A természetes jód lényegében teljes egészében 127-es (74 neutron és 53 proton) izotópokból áll, nyomokban 129-esből. Mindkettő stabil (na jó, az utóbbi felezési ideje 15 millió év, de mivel kevés van és lassan bomlik, nem sugároz). Még 123-as és 131-es izotóp fordul elő, előbbi gyorsan bomlik, néhány nappal a szennyesé után eltűnik, a 131-es viszont hónapokig is problémát okozhat, ha a természetbe kerül.


Ha nagy mennyiségben a szervezetbe kerül ilyen sugárzó izotóp, akkor meg kell próbálni kitisztítani, ami általában úgy megy, hogy tiszta jódot viszünk a szervezetbe, és reméljük, hogy lecserélődik.


Ha kő állapotú jódot szerzel, akkor azt tapasztalod, hogy a kő sugároz, de főleg a benne levő szennyeződések miatt. Meg úgy általában elég sok minden sugároz körülötted. A világűr, a földben bomló régi kőzetek, amik bomlási sorában a radon szerepel, amit le tudsz tüdőzni... Szóval egy csomó sugárzást kapsz a környezetedből. (Néhányan elmentek Japánba repülővel és mérték a sugárzást. Két hétig voltak nem túl messze Fukushimától, de a repülő úton nagyobb dózist kaptak, mint az ott töltött időben.) A szervezetedben van egy csomó kálium-40 izotóp például, szóval ha kisebb dózist akarsz kapni, akkor inkább egy éjszakai műszakot vállalj el Pakson, mint egy éjszakát egy másik ember közvetlen közelében.

2012. aug. 22. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 poiu ***** válasza:
Bocs, úgy értem a reaktorból kiszabadult rádioaktív jód a veszélyes (nem az, amit a konyhasóba tesznek :-)
2012. aug. 22. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Gauldoth ***** válasza:

Attól megőrülök, amikor valaki azt hívja izotópnak, ami sugároz...ÁÁÁ


Az összes változat izotóp. Ezek közt lehetnek radioaktívak is.

2012. aug. 23. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Ha nagy mennyiségben a szervezetbe kerül ilyen sugárzó izotóp, akkor meg kell próbálni kitisztítani, ami általában úgy megy, hogy tiszta jódot viszünk a szervezetbe, és reméljük, hogy lecserélődik."


Nem egészen. A jód a pajzsmirigyben raktározódik. Ha a pajzsmirigy "telítődik" jóddal, akkor a szervezet nem vesz fel többet. A jódtablettáknak így csak a szervezetet ért terhelés _előtt_ beszedve van értelme, mert így nem tud telítődni a pajzsmirigy a radioaktív jódizotóppal.


Ha már telítődött, akkor késő bánat, a szervezet a mesterségesen bevitt, már feleslegesnek számító tiszta jódot kiüríti a szervezetből.



Amúgy a leírásod korrekt.

2013. márc. 8. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!