Az hogy valaki okos. Tanulható képesség?
Az "okos" olyan mint az "erős" szó. Több tulajdonságnak az összetett, lebutított változata. Erős lehet az, akinek hatalmas izmai vannak, és az az is lehet erős, aki profi módon űz egy küzdősportot, nem különösebben erős, de bármikor a földre kényszerít bárkit.
Az okos is ilyen. A műveltnek és az intelligensnek az egyvelege. A műveltség természetesen eltanulható, bármikor fejleszthető. Az intelligensségben azonban más a helyzet. Egyesek szerint teljes mértékben öröklött tulajdonság, ami már fogantatásunk pillanatában meg vagyon írva. Azonban mások szerint, nem kizárólag öröklött, hanem fejleszthető is.
Az, hogy „okos” az egy elég sokféleképpen értelmezhető fogalom.
Az okosság részben intelligencia. Ezen nem igazán lehet fejleszteni. Maximum bizonyos gyakorlatokkal ki tudod hozni magadból a maximumot, de nem tudsz többet kihozni. Főleg nem felnőtt korban.
Az okosság részben műveltség. Ez tanulható korlátlan mennyiségben.
Az okosság részben bölcsesség. Ez kicsit összetettebb. Itt már közrejátszik, hogy ki milyen céllal használja a tudását, illetve hogy használja-e valamire, vagy sem. Ehhez sok önismeret kell, analitikus képességek, asszociációs képességek. Ez is gyakorolható, tanulható bizonyos mértékig.
Igen.
Az intelligencia tesztekre lehet direktben készülni típusfeladatok megoldásával, de ez nem ugyanaz.
Szinte bármilyen kihívó, elgondolkodtató feladat fejleszti ezt. Vannak persze egyéni korlátok is talán, van akinek ez könnyebben, van akinek nehezebben megy.
A hivatalos vélemény szereti ezt limitálni, genetikával összekapcsolni, ami csak arra való, hogy az emberek ne is próbáljanak túllépni magukon - ez szerintem egy baromság, aki elhiszi, az talán nem is okos :)
Az intelligencia nehéz kérdés. A logikai intelligenciára nincs igazán jó definíciónk, de nagyjából azt a képességet jelenti, hogy az ember egy teljesen ismeretlen problémánál meglátja-e a rendszert, képes-e megtalálni a megoldást egy számára teljesen ismeretlen probléma esetén.
Különböző típusfeladatokat be lehet gyakorolni, de ez pusztán egy recept megtanulása. Az intelligencia meg ugye pont arról szól, hogy mit tudsz egy olyan helyzettel kezdeni, amire nincs recept. A receptek ismeret viszont kihozhatja közel a maximumot belőled. Analógiákat erősíthet, könnyebben fel fogsz bizonyos mintázatokat ismerni, vagy időben el tudod vetni őket. Viszont azt nem fogják ezek a gyakorlások megtanítani, hogy mikor melyik receptet érdemes kombinálni, melyik gondolati úton érdemes elindulni.
Tényleg érdemes – már ha valaki IQ-ra akar gyúrni – gyakorolni. Pl. logikai feladatokkal, játékokkal, de akár pl. detektívregények olvasásával, stb…
> A hivatalos vélemény szereti ezt limitálni, genetikával összekapcsolni
Merthogy voltak erre kísérletek, amelyekből ez szűrődött le. Ez kicsit olyan, mint a testmagasság. Lehet bizonyos étrenddel, tornagyakorlatokkal elősegíteni a test fejlődését pl. fiatal korban, de igen korlátozott mértékben. Az intelligenciánkban általában több potenciál van, és korunk hozzá is segít ennek maximalizálásához. De a korlát az korlát, még ha rugalmas is. Kicsit olyan ez, mint az abszolút hallás. Van, akinél gyerekkorban megjelenik, minden különösebb gyakorlás nélkül. Van, aki meg egész életében zenél, akár hivatásszerűen, mégsem alakul ki, csak egy nagyon jól működő relatív hallás.
De mint írtam az intelligencia nagyon jól kiváltható egy bizonyos szintig. Akár lexikális tudással, műveltséggel, akár kreativitással, ami meg nem feltétlenül függ össze az IQ-val.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!