A régóta létező, bizonyított tudományos eredményeket abszolút érvényűnek fogadja el a tudományos közösség?
Például egyszer egy főiskolai (azt hiszem fizika- vagy elektrotechnika-) tanár erősködött, hogy a most érvényben lévő egyenletek, törvények nem változnak, ha a fene femét eszik is, azo kúgy vannak jól. A másik fél meg azt hiszem Einsteinnel jött, hogy ő is felülírta Newton tételeit. Mondjuk ott nem konkrét cáfolatról volt szó, de kiterjesztette és módosította azokat.
Szóval a nagy átlag nyitott a módosításra, vagy legtöbben bebetonoznák a törvényeket?
A tudományban vannak a leírt, megmért dolgok meg az elméletek. A leírt dolgok azok a tények, pl hogy az ember oxigént lélegzik be és szén-dioxidot fúj ki. Illetve hogy bizonyos oxigén-koncentráció alatt már megfulladunk. A szén 12-szer nehezebb a hidrogénnél. Ezek tudományos eredmények, lehet hogy volt köztük ami valaha elméletként fogalmazódott meg, de aztán megmérték, igazolták. Ezekkel kapcsolatban nem fog kiderülni, hogy bocs, mégsem igazak.
Bizonyos "szabályok" tehát nem fognak soha változni, nem azért, mert elzárkóznk tőle, hanem mert már meg van mérve. Nem fog kiderülni, hogy az ember ciánt lélegzik be és elemi aranyat fúj ki.
Ugyanígy egyes általánosabb tételek (pl a kémiában az anyagmegmaradás) is változatlanok. Sose lesz olyan, hogy pl:
H2 + O2 = H2O + Ag, azaz hidrogén égésekor nem fog ezüst keletkezni, és nem fognak a kiindulási termékek eltűnni.
Nyilván más eredményeket meg lehet, olykor meg kell változtatni.
Az első válaszolóval értek egyet: Addíg, amíg nem bizonyítják be egy tudományos törvény helytelenségét, addig azt igaznak véljük. Pl. Arisztotelész óta ezer évig az emberiség a négy őselemben hitt, aztán jött Dalton, Edison...akik bebizonyították az ellenkezőjét. A newtoni fizika sem teljesen igaz, amit Einstein bizonyított be relativitáselméletével. Régen az atomot is osztahatlannak vélték, de aztán kiderült, hogy vannak protonok, elektronok, neutronok, idővel arra is rájöttek, hogy ezeket az elemi részecskék is kvarkokra bonthatók.
Általában véve: minél többet tudunk, annál több kérdés merül fel. Habár fejlettnek hisszük mai tudományunkat, mégis még rengeteg dolog van, amiről még fogalmunk sincs. És ez szép a tudományban :D Elég sok minden csak feltételezés, találgatás, például az evolúcióelmélet is csak egy "elmélet", hogy pontosan úgy volt-e vagy kicsit/nagyon másképp, azt még nem tudjuk. Se nem, hogy mi volt az ősrobbanás előtt, vagy a rák ellenszerét.
A tudomány nagyon érdekes dolog :) És így vélekednek a tudóskörökben is. Akármikor akármire fény derülhet, változhat, akármikor feltalálhatunk valamit. Innovatívnak kell maradnunk.
Szóval akkor nem igaz, hogy a tudományos élet kicsit vaskalapos? Mert volt egy ilyen benyomásom, de ha nem így van, az jó.
Például ott van Egely. Én ugyan nem értem, miket ír, de valószínűleg elég erős a fantáziája. Viszont némelyik gondolata egész logikusnak tűnik, mégis a neve vicc kategóriába számít. Vagy tényleg elfogadhatatlanok a felvetései? (Nem az életerő kerékre, és hasonló marhaságokra gondolok, hanem amiket pl. a szimmetriáról ír, vagy a gömbvillámokról.) Pl. a gömbvillámos teóriái számomra elfogadhatóbbak, mint néhány NatGeo-s műsor.
(Nem Egely miatt tettem fel a kérdést, ez csak egy példa.)
Vagy a fénysebesség időben változó voltára is létezik elmélet, ami rengeteg furcsa jelenséget egyszerűsítene, kiiktatna (akár a gyorsulva táguló Univerzumot is), mégis mintha küzdeni kellene, hogy egyáltalán fogadják el, csak mint egy lehetséges teóriát.
"Igenis, az elméletet be kell bizonyítani!"
Amihez először el kell fogadni az elméletet, mint lehetséges választ, kíséletet kell tervezni, elvégezni, vagy más módon bizonyítani. És én valahogy ezt a hajlandóságot hiányolom. Jól érzem?
szerintem ezt embere válogatja, kinek mennyire kell abszolút érvényűnek elfogadni valamit. Nekem pl a fuzzy logika a szimpatikus, ami nem úgy gondolkozik hogy valami igaz vagy hamis, hanem úgy hogy minden állítás igazságértéke 0 és 1 között van. Nyilván nem számítógép vagyok, szóval sehol sincsenek konkrét értékek, de valamilyen szinten az agy is fuzzy logika szerint működik, mindenről megvan a véleménye, hogy mennyire erősen hisz benne. A matematikai dolgoknál általában szinte minden 0 vagy 1 (ezekhez nagyon közeli), hiszen a matematika a kétértékű logikára épül. A biológiában/földrajzban/csillagászatban már érdekesebb a helyzet, és a humán tudományoknál még határozatlanabbak az értékek.
Nekem pl semmi problémám nincs azzal, hogy az evolúciót/evolúciós algoritmusokat kutassam, pedig csak olyan 0.1-et adnék arra, hogy az ember őse egy egysejtű élőlény volt. Csinálom a teszteket, gondolkozom a lehetőségeken, számokon, és az eredményektől függően növekedik, vagy csökken az evolúciós elméletbe vetett hitem. Az evolúció alapjai pl viszont már megint konkrétabbak (szinte 0, illetve szinte 1), hiszen az szinte csak matematika.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!