Valaki el tudná magyarázni, hogy mi zajlik az űrben?
Az égitestek, meteorok, stb mind mind a gravitáció hatására mozognak. A Naprendszer bolygóit a Nap tartja "fogva", a holdakat a bolygójuk, és magát az egész Naprendszert pedig a galaxis. A galaxisok is mozognak, egyrészt az Univerzum még mindig tágul, másrészt egymásra is hatással vannak. A Tejútrendszer (a mi galaxisunk) és az Androméda-galaxis például évmilliárdok múlva egymásba fog ütközni.
A tárgyak egymásra is hatással vannak persze, de nem akkora mértékben. Például az ISS, a nemzetközi űrállomás semmilyen hatással nincs még a legapróbb meteoritdarabokra sem, mivel a Föld gravitációs vonzása sokkal sokkal erősebb.
Nem, az ISS nem Lagrange-pontban áll, hanem alacsony Föld körüli pályán kering. A pályaadatokat itt találod:
(ott van oldalt, az infoboxban, némi angoltudással le lehet fordítani)
A meteorok általában 200km/h-nál gyorsabban mozognak. A meteoritok nem mozognak, mert ők már lezuhantak a felszínre. :) Ami a Földre méreténél fogva veszélyes lehet, azt már inkább aszteroidának hívják.
Többféle elképzelés létezik egy veszélyes aszteroida eltérítésére. Egyikük lényege valóban az, hogy egy nagyobb tömegű űrhajó gravitációs vonzásával módosítani lehet az aszteroida pályáját. Ehhez persze az kell, hogy nagyon korán észleljék az aszteroidát, mert az űrhajó tömege. és így gravitációs vonzása igen kicsi lesz, csak hosszú idő után lesz észrevehető hatása.
Én személy szerint nem tartom reálisnak ezt az elképzelést, mert egy nagy tömegű eszközt kell eljuttatni nagy távolságra, majd visszafordítani (ez kétszeres delta v-t jelent) és az aszteroidához igen közel haladni hosszú időn át. Hatékonyabb lenne robbantani vagy a hajtóművekkel "meglökdösni" az aszteroidát.
" Például az ISS, a nemzetközi űrállomás semmilyen hatással nincs még a legapróbb meteoritdarabokra sem, mivel a Föld gravitációs vonzása sokkal sokkal erősebb."
Nos ez így nem igaz! Van hatással rá, csak mértéke elhanyagolható a Föld gravitációs erejéhez képest. Gondoljunk csak a híres Eötvös ingára. Ahol két ( A Földhöz képest bizonyosan kicsi) ólomgolyó egymás közti gravitációs erejét mutatta ki neves fizikusunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!