Vajon a relatív ének-zenei hallás születési adottság vagy tanulható?
Húúú, hát Ti nagyon-nagyon kedvesek vagytok. :) Köszönöm a sok hasznos véleményt. Ha már ilyen lelkiismeretesen törődtetek a problémámmal, szeretném megosztani a történetem: Egy 10 éves kislány anyukája vagyok. Én alapvetően muzikális lény, egészen kicsi koromtól ahol tudtam, énekeltem. Teljesen átlagos képességekkel vagyok megáldva. Lányom sajnos konkrétan botfülű, kár szépíteni, egyetlen egy nótát sem képes tisztán elénekelni. Ez ugyebár 3-4 éves kora körül egyértelművé vált számomra. Szomorú voltam (a tervem, mi szerint később együtt énekelgetünk a vasárnapi ebéd után, teljesen irreálisnak tűnt), de egyrészt túlléptem ezen, hiszen nem kell mindenkinek mindenben jónak lenni, másrészt semmit sem tettem, mert azt gondoltam ez pusztán adottság, amin úgy sem lehet változtatni. A lányomat a minap beválasztották az iskolai énekkarba. Én ezen nagyon meglepődtem és ezt nem is titkoltam, ami talán helytelen volt, mert az egyébként sem szárnyaló önbizalmát, a csodálkozásom talán még tovább rontotta. A barátaim leszidtak, mondván a kislány fejlődhet, én pedig ellenkeztem, hogy esélye sincs.
Mostanra általatok elbizonytalanodtam. :) És még mindig értetlenkedek. :S Ha valaki hamisan énekel, okozhatja azt hangképzési probléma vagy a zenei hallás gyengesége esetleg annak teljes hiánya. Valahogy nem bírom felfogni, hogy az utóbbi esetben mitől javulna a helyzet. Meghallgathatja százszor, elénekelheti százszor a dalt. Mitől lesz a századik körül kevésbé hamis az az ének?? Vagy másképpen: ha én pl. C hang helyett D hangot éneklek, mert szerintem az ugyanaz, mert én ugyanannak hallom (mondhatják, hogy hamis, nem hallom!!!!!!), akkor mitől változna ez meg???? Miért lesz a hallott C hang után az ezredik vagy sokadik énekelt hang is C hang???
Szia! :)
Részemről szívesen. Az egyik "szívügyem" a zenei nevelés. :)
A leírásod alapján néhány gyors tanács:
Énekeljetek együtt minél többet; főleg egyszerű kis dalokat, de lehet bármilyen _igényes_ dalt is, amihez a kislánynak kedve van. (Szóval a mai litty-lötty slágereket én mindenképp mellőzném.) Rengeteg valóban jó gyerekdal van; ha nem ismersz sokat, tudok segíteni. Ha nincs jobb ötleted, esetleg elővehetitek az eddigi könyveit, és válogathattok azokból is közösen, hogy melyik tetszik.
Nem kell erőltetni az éneklést, de gondolom, szívesen énekel a kislány, tehát ezzel nem lesz probléma. Ha mégis, akkor fokozatosan alakítsd úgy a helyzetet, hogy egyre természetesebbé váljon az éneklés otthon; ez spontán működik a legjobban, pl. valamely otthoni tevékenységgel kapcsolatban. Gondolj arra, mennyire természetes volt régen, hogy az asszonyok főzés, mosás stb. közben énekeltek. :)
De a környezet is inspirálhat, sok állatról, virágról, akármiről beugrik egy-egy dal, amit el lehet énekelni. :)
Hasznos és érdekes, ha a dalokat mozgással vagy tapssal kíséritek: lehet a ritmust tapsolni rendesen vagy nyuszitapssal (van, aki törpetapsként ismeri); mérőre hajladozni jobbra-balra, lépkedni, kézzel vagy ujjal ütni asztalon, karon, combon, felváltva... [Csak finoman, nem kell szétverni magatokat. ;) ]
A lényeg, hogy jól érezzétek magatokat. Dicsérd és bátorítsd sokszor. Soha ne oltsd le, tehát ne mondd neki, hogy milyen borzasztóan hamisan énekel, hogy megsüketülsz tőle, hogy te ezt már nem bírod, és hogy azonnal hozzanak egy füldugót... :P
Hallgassatok sok-sok igényes zenét (a népszerű klasszikusok előnyben, de tudok ajánlani kevésbé közismerteket is). Amelyik tetszik, azt újra és újra elő lehet venni igény szerint; ezeket az ember szinte ösztönösen is dudorászni kezdi akár hallgatás közben, akár spontán.
Ezek mind nagyon jó hatással lehetnek, de a konkrét hallásfejlesztés egy külön téma. Mint írtam, hosszú folyamat, sok időt és energiát igényel. Mivel írtad, hogy te muzikális vagy, szerintem megpróbálhatod egyedül, legalábbis ha van valamennyi háttértudásod is.
Az ajánlott könyvek közül nekem a legjobban Kovács Barbaráé tetszett: ez egy teljes és hatékony program kicsiknek; ebből is vehetsz ötleteket, amiket "kipróbálsz" a lányoddal, biztosan lesz fejlődés.
Ő egy nagyon alapos és pontos módszert talált ki a hangok magasságának jelzésére is, de ha ezt választod, akkor az elejétől végig kell vinni pontosan. Ja, és tele van szakszavakkal, készülj fel rá, de nem a gyakorlati része. :)
Ami nem annyira tökéletes, de azért általánosan használt és jól bevált módszer: éneklés közben kézzel / karral mutatni a dallamvonalat, azaz hogy milyen magasan járnak a hangok. Ha tudsz rendesen szolmizálni, akkor lődd be egy-egy dalnál a kezdőhangot, és _fix_ magasságokat mutassatok. (Nekem pl. a dó nagyjából a gyomorszájam és a köldököm között félúton van, a szó szemmagasságban; az a lényeg, hogy kényelmes legyen. Persze lehet szórakozni is egy-egy mélyebb vagy magasabb hangnál, nyújtózkodni, leguggolni stb.) Tehát nem arról van szó, hogy szolmizálni kellene, vagy kézjeleket mutogatni, hanem egyszerűen csak nagyjából fix magasságokat kézzel mutatni folyamatosan, ahogy a dallam mozog (pl. vezénylő kéztartásban; apropó, "vezényelni" is lehet éneklés közben, az is jó buli. :D )
Ahogy fejlődik a kislány hallása, majd meglátod, hogy egyre ügyesebb lesz; csak türelem kell hozzá, és sok idő. :)
Ha pedig nem megy egyedül, akkor írasd be valamilyen jó zenei foglalkozásra. Vagy zeneiskolába. (Már megvoltak a felvételik, de lehet, hogy pótfelvételin még be tud jutni.) Ha az énekkarba beválasztotta a tanára / tanárnője, akkor valami fantáziát biztos lát benne. :)
[Nem mintha a teljesen botfülű gyerekekkel nem lehetne mit kezdeni, de amilyen állapotok vannak évtizedek óta az ének-zene oktatásában, sajnos tényleg ritka jelenség az a lelkes pedagógus, aki Kodály Zoltán vagy Szabó Helga példáját követné. Kevesen tudják, de Kodály nem csak az alapon jó zenei készséggel rendelkező gyerekeknek találta ki a mindennapos énekoktatást, hanem pontosan arra is, hogy néhány gyengét egy-egy erős csoportba beültetve ők is fejlődjenek. És lőn... :) ]
Azt hiszem, egyelőre elég lesz ennyi. :)
Olvastam a privátodat is; szólj nyugodtan, ha kell. :)
Ja, könyvtárban is próbálkozhatsz, hátha megvan valamelyik könyv.
Üdv, és sok sikert. :)
Kedves Berta Wooster!
Bőséges és kimerítő választ kaptam, nagyon szépen köszönöm, hogy idődet, energiádat szentelted a problémám megoldására.
Biztosan remek tanár vagy. :)
A tanácsokat megszívlelem és figyelembe veszem a jövőben feltétlenül.
Üdv.
M.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!