Hogy hívjuk angolul azt a folyamatot, amikor az ember halála előtt lepereg filmszerűen az élete?
Van, bár elég hülye: life review :D
Ez egyébként csak az (ál)tudományos neve, hétköznapi ember nem venne a szájára ilyet, hanem csak annyit mondana: my life flashed before my eyes (az életem lepergett a szemem előtt)
flash = elsuhan
Kétféle életfilm van:
1) véletlenszerű képek, mint egy film trailere, még a halál előtt, életveszélyes szituációban -> life-movie /life-film
2) Kronológiai, részletes visszanézés a halál után -> life-review, ahogy az első is írta.
"ez csak egy reklámduma. Semmi nem pereg le szerintem. Nincs is rá bizonyíték."
Rég olvastam ekkora baromságot, hogy reklámduma lenne. Halálközeli élményekről nem hallottál még? Rengetegen számoltak be ilyesmiről, miután vissza tudták hozni őket.
Nézd, nem mindenki a pénzért éli ám az életét! Vannak olyanok, akiknek más értékek többet érnek.
Arra nem gondoltál, hogy a halálközeli élmények ez esetben sokkal jobban összecsengenének a Bibliával? Ehelyett a legtöbb átélő alig tudja elmondani, mi volt ott, nehezen találják a szavakat, csak hasonlatokat tudnak mondani. Ha én kitalálnék egy ilyen sztorit, az sokkal fogyaszthatóbb lenne mindenki számára, nem pedig ilyen elvont szimbólumrendszer.
De kár is ezen vitatkozni, mert az általad leírtak alapján nem vagy tisztában a halálközeli élményekkel. Javaslom neked dr. Michael Sabom, Dr. Pim van Lommel vagy Dr. Kenneth Ring kutatásait, ezek némelyike mértékadónak tekintett szakmai folyóiratokban is megjelent. Ha ezeket elolvasod, akkor azt is megtudod, hogy HKÉ-t átlagosan a klinikai halottak kb. 10-15%-a él át, és mivel az élmények gyakorisága korrelál az életkorral, valószínűleg a rövidtávú memória a döntő itt, hogy ki emlékszik rá, és ki nem (kb. mint az álmokra, mert mindenki minden éjjel álmodik).
Látom, hogy érdekel a téma, de kérlek, nézz utána mielőtt ilyen elhamarkodott kijelentéseket teszel. Lehet, hogy Moody megszedte magát a könyvvel, és utána még néhányan, de ma már neves orvosok kutatják a témát, és sokkal fajsúlyosabb, mint szenzációhajhász irományok gyűjteménye.
"Szerintem ha olyan hitelesek volnának a bizonyítékok,akkor mindenki fejet hajtana előtte."
Valóban nem hiteles még a bizonyítékok, mert szubjektívek. Olyan dolgokkal kísérleteznek, hogy számokat írnak fel a műtő lámpájának tetejére, illetve random képeket vetítenek szintén a műtőben. Ha ezeket visszamondja az újjáélesztett, akkor ott a bizonyíték. Csakhogy a bökkenő az, hogy HKÉ során az emberek nem azzal vannak elfoglalva, hogy mi van kiírva a műtőben, hanem azzal, hogy "most mi van, meghaltam?", illetve saját magukat nézik felülről, és sodródnak az eseményekkel. Műtét előtt pedig nem mondhatják a betegnek, "ha esetleg meghalna, akkor nézze meg a számokat, amiket a lámpa tetejére írtunk", illetve sokszor nincs is eszméleténél, akit bevisznek, továbbá ilyenkor az életmentés a fontos, nem ez.
Sokan számoltak be már olyan dolgokról, amikről nem lehetett volna tudomásuk, illetve az adott helyszínről nem láthatóak, de statisztikailag nincs kimutatható eredmény, ezért van olyan orvos, aki elhiszi (többnyire, aki megtapasztalta már betegénél), van, aki nem. Ha jól tudom, most azon megy a huzavona, milyen kísérletet lehet egyáltalán kitalálni erre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!