Miért lett vége a Rákosi korszaknak, azzal, hogy Sztálin meghalt?
Azért, mert az utána következő moszkvai vezetők már más elveket vallottak. Nem tetszett nekik az a módszer, ahogy Sztálin gyakorolta a hatalmat (személyi kultusz, folyamatos ellenségkeresés, paranoia), ezért ők maguk is másképp képzelték el az irányítást és nem nagyon tűrték meg a korábban kinevelt "kis Sztálinokat", mint amilyen Rákosi Mátyás is volt.
Ezért aztán megvonták tőle a bizalmat, már nem ő volt a mindenség közepe itt, Magyarországon. Nagy Imre lett helyette a miniszterelnök, a Kreml már nem támogatta Rákosit minden ötletében, másokat is engedtek érvényesülni. Az pedig, hogy Moszkva már állt mellé teljes mellszélességgel, meggyengítette az itthoni pozícióit, így már a párton belül sem tekintett rá mindenki teljhatalmú nagyságos úrként.
Viszont ez önmagában nem vetett véget a Rákosi-korszaknak, csak az 1956-os forradalommal sikerült végképp kihúzni a lába alól a talajt.
A kommunista pártokban általában több csoport küzdött egymással a legfelső hatalomért. És a hatalmat rendszerint az tudta megszerezni, amelyik a Szovjetuniótól is támogatást kapott.
Rákosi 1953-ra elég népszerűtlen volt Magyarországon, és a párton belül is sok ellensége gyűlt össze, akik meg akartak tőle szabadulni. A gazdaság-, főleg agrárpolitikában volt a legnagyobb ellentét Rákosi és Nagy Imre csoportja között. Amikor meghalt Sztálin, a SZU-ban Malenkov került hatalomra, aki jóban volt Nagy Imrével és a gazdasági nézeteik is hasonlóak voltak. Így Nagy Imre és csoportja számára kedvezőek lettek a külső feltételek és megbuktatták Rákosit. Ha korábban próbálkoztak volna, akkor Moszkva ezt nem nézte volna jó szemmel. Végül amikor a SZU vezetésében háttérbe szorult Malenkov (1955 elejére), akkor Rákosi csoportja Magyarországon is vissza tudták venni a hatalmat. Hruscsov viszont 1956 elején elítélte a sztálinizmust, és így Rákosiék pozíciója megint megingott, mert ők Sztálin bizalmi emberei voltak. Ráadásul annak idején csatlakoztak a jugoszlávellenes kampányhoz, a SZU vezetése pedig noramlizálni akarta a kapcsolatokat Jugoszláviával. Így Rákosit gyakorlatilag leváltották Moszkvából. Az utódja Gerő lett.
A "Rákosi-korszak"-nek tágabb értelemben véve az '56-os forradalomig nem igazán lett vége, mert Rákosi és közeli haverjai 1,5 év kivételével 1949-től '56-ig uralkodtak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!