Miért van szüksége a szőrre az embernek? Meg ha a Homo Sapiens Sapiensnek szinte mindenhol gyengébb és ritkább a szőre, mint az elődeinek, akkor, hogy-hogy a hajunk még megvan, valakinek óriási dús haja van és kis piheszőrei?
szükség van rá - mechanikai védelmet lát el leginkább (védi a bőrödet a kidörzsölődéstől).
Nem túlzottan valószinű, hogy bármiféle ilyen változás már bekövetkezne az emberen. Evolúció akkor áll be, ha van valamilyen külső nyomás - vagyis egy adott jellegzetesség növeli a szaporodási képességet. Tehát ha az emberek csak a szőrtelen emberekkel csinálnának gyereket, akkor szépen lassan eltűnne a szőr, de erre az esély meglehetősen alacsony :)
A hajnak hasznos funkciója van. Védi a fejet a napsütéstől, hidegtől és valamennyire az esőtől és sérüléstől [próbálj csak fejen csapni egy dús, göndör hajó embert ;) ].
A szempillák érzékszőrök, ha valami a szemedbe akar vágódni és hozzá ér, az pislogást ingerel, a szemöldöknek pedig a nonverbális kommunikációban van szerepe.
A testszőrzetnek viszont már nagyon kevés funkciója van, főleg, mert sokan, főleg a nők, el is távolítják. Az szerintem előbb-utóbb el fog tűnni.
A bajusz+szakáll pedig vagy marad, vagy megy. A szerepe kultúránként változik, most nyugaton a csupasz arc a divat, a közel-keleten viszont az egészen elvadult arcszőrzet. Úgy általában viszont a férfiasság jelképe [és tök jól védi télen az arcot a széltől és hidegtől :D ].
*göndör hajú
Túl közel vannak egymáshoz a gombok...
Olvastam valamit olyan kutatásokról, ami a haj és a ruhatetűkből próbálta belőni hogy mikor is kezdtünk hajat veszíteni :) Ti. a második az elsőből lett és mindkettő az ember élősködője, tehát a változásnak egybe kellett esnie a szőrvesztéssel. Még a hajszínekre is tudtak tippelni, de már nem tudom milyen link volt. :) Sőt még a felegyenesedéssel is megpróbálták összevetni (hiszen onnantól a test sokkal kisebb részét érte a nap). Valószínűleg a felegyenesedéssel és az agy különleges hőmérsékletigényeivel és fontosságával függ össze hogy felül miért maradt meg haj. A szőrvesztés meg lehetett a paraziták elleni védekező módszer.
Hogy miért maradt meg a vékony testszőrzet és a hónaljszőr arra érdekes módon azt mondják hogy jó eséllyel - a testszag megőrzése miatt! Nekünk a higiéniamániánkkal persze hülyeségnek tűnhet hogy a testszagot nem elvenni hanem megtartani akarja valami, de a sajátos szag nagyon is fontos lehetett. A csecsemők is felismerik a saját anyjuk szagát például, tehát egymás azonosításánál segítheteett. Azonkívül az is tény hogy pl. beteg embereknél megváltozik az zzadtság összetétele, tehát a bajokra is lehet belőle következtetni. A testszőr segít a testnek ezeket a szagokat megtartani.
A testmagasság átlaga aránylag rövid idő alatt nőtt, ami állítólag a kényelmesebb élet következménye, akárcsak a magasabb életkor. Így nem mondanám azt, hogy maradék szőrzetünk biztosan nem fog eltűnni. Ezzel együtt nem hinném, hogy rövid időn belül bekövetkezne.
Mókás, amit a fűnyírásról írtok. Sem az arcszőrzet, sem az intim részek borotválása nem hat a genetikára. Attól egyik sem fog eltűnni, hogy sokan így tesznek.
Ha változni fog szőrzetünk, akkor talán a klíma módosulása nyomán.
A női nemi szőrzethez egy megjegyzés: borotválásának divatja aránylag új keletű, mely a pornófilmek hatása. Ott azért szeretik, mert jobban lehet fotózni az eseményt. Kimutatható az összefüggés, még akkor is, ha vannak, akik soha nem láttak még csak erotikus filmet sem, de borotválják magukat.
Egészségügyi szempontból nem előnyös. A nőnek „ott lent melegre és mechanikai védelemre is szüksége van. A férfiaknak meg ugyanott hűvösebb kell. A motyó épp ezért van kívül. (Nota Bene: a nőknek kellene nadrágot, a férfiaknak szoknyát hordani. Egyébiránt az állatvilágban a hím a feltűnő külsejű, a nőstény szürkébb. Nálunk fordítva van.)
Szóval ha elfogadjuk a fajok kialakulásának és fejlődésének darwini elméletét, vagy egyáltalán ilyennek a létezését, valami nagyon komoly és hosszan tartó behatás kell ahhoz, hogy megváltozzon a jelenlegi helyzet.
A szőrzetünk jelentőségének csökkenése minden bizonnyal a ruhaviseléssel függ össze. A terminális szőrzet szerepe jórészt változatlan, ezért maradhatott meg.
Így gondolom, tudományos magyarázatot én nem tudok adni, s persze tévedhetek is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!