Bornemissza Gergely életútját le tudnátok írni?
Megszületett, elrabolták a törökök, felnőtt, hős lett, meghalt.
Ennél rövidebben nem megy.
Egyébként egy kis munkával: Google!
"Az Egri csillagok főhőse Bornemissza Gergely, jobbágyfiúból lett deák, majd vitézhadnagy. A hétéves sovány, barna, félárva kisgyerek szegény jobbágycsaládból származott. Amikor Jumurdzsák elrabolta őket Vicával, ügyességének és szemfülességének köszönhetően tudtak megszökni a török táborból. Hírt vitt a törökökről, és így elhárította a faluját fenyegető veszélyt. Megismerkedett Dobóval, aki hősi példaképe lett. Török Bálint udvarába került, együtt nevelkedett a Török fiúkkal, megtanult vívni és apród lett. 1541-ben a törökök elfoglalták Budát, Török Bálintot a Héttoronyba bebörtönözték. Gergelyék ki akarták szabadítani a fogságból. A sikertelen útjuk során bátorság, hősiesség, leleményesség mutatkozik meg. Amikor a törökök Eger ellen fordultak 1552-ben, Gergely vitézeivel Dobóhoz sietett. Az ostrom alatt kitartással, vakmerősséggel, eszével, leleményességével szolgálta hazáját. Újfajta puskaport, különleges ágyúgolyót, robbanó fegyvereket, tüzes kereket szerkesztett, amelyek megrémítették és elpusztították a támadó törököket. Mekcsey szerint ő volt a furfang és minden találékonyság mestere, benne volt jelen a magyar ész.
Gergely romantikus és családszerető ember volt, a regény során beteljesült szerelmük Évával, majd küzdöttek fiuk visszaszerzéséért. Egyéniségében, jellemében a hazaszeretet és a szülői szeretet kapcsolódott össze."
Kösziiii!!!:)
A fejezetek címeit is értelmezni kellene!Erről nem tudtok valamit?A MÁSODIKAT és a NEGYEDIKET már értelmeztem de a többi nem megy!Kérlek segítsetek!
1. Hol terem a magyar vitéz?
Ez a rész Bornemissza Gergely vitézzé válásáról szól. Kisgyermekként elrabolja a török Cecey kislányával együtt.
Sikerül megszöknie, nemcsak Vicuskát viszi magával, hanem egy török lovat is, amelynek nyeregkápájában 300 arany lapult.
Kihallgatta a törökök beszélgetését, hogy megtámadják Gergő szülőfaluját.
Szerencsére ott időzött Dobó István, és katonáival együtt megfutamították a törököket.
Gergő bátorságával elnyerte Dobó szívét, kis vitézemnek nevezte, és vitézi iskolába küldte.
2. Oda Buda!
Ennek a címe egyértelmű.
Buda odaveszett.
Vagyis a török szultán csellel elfoglalta. Nem először történik ilyen a magyar történelemben, valakit behívunk segítséget kérve az országba, ő pedig ennek fejében a nyakunkon is marad.
Mint a törökök tették, a 150 éves török uralom alatt.
3. A rab oroszlán
Ez egy metafora. A rab oroszlán Török Bálint.
Olvassuk a könyvben, úgy harcol, mint egy oroszlán, olyan vad és bátor.
A szultán tudta, hogy ha el akarja foglalni Magyarországot, legnagyobb ellensége Török Bálint lesz.
Ezért csellel sátrába hívatta, és ott elfogatta.
Magával vitte Konstantinápolyba, bezáratta a Héttorony várába.
Török Bálint ott is megmutatta, milyen hű magyar is ő.
A szultán felajánlotta neki a budai pasaságot, de ehhez törökké kellett volna válnia.
Török Bálint nem fogadta el, ezért a szultán élete végéig rabláncon tartotta.
4. Eger veszedelme
Bent van a címében. A török sorra elfoglalta a végvárakat, utoljára Szolnok is elesett, és a győztes törökök Eger ellen indultak, amely bejárat lett volna a törököknek Ausztria felé.
Egy maroknyi, mindenre elszánt magyar készült arra, hogy megállítsa és visszavonulásra kényszerítse a törököket Eger vára alól.
Kapitányuk Dobó István volt, ide indult Bornemissza Gergely is csapatával, itt találkozott össze régi ismerősökkel, bátor férfiakkal és nőkkel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!