Két azonos átmérőjű Alumínium és Vas golyó melyik száll meszebb?
Ha vizszintes (vagy akár hajítás) irányba,ugyanazon az uton és sebbeséggel lőjük ki?
(nem kell feltétlenül vas és al, csak ugyanaz az átmérőjű golyo ahol az egyik nehezebb mint a msik melyik száll messzebb ugyanazon az erővel?
Ahhoz, hogy a vasgolyó ugyanakkora sebességgel repüljön mint az alumínium, több erőt kell befektetni. (Átmérőjük azonos, tehát egy nagyobb sűrűségű vasgolyó nyilván nehezebb, tehát ez igaz.)
Mivel a vasgolyónak a fenti példában nagyobb a tömege, így nagyobb a lendülete is. Lendület=tömeg*sebesség
Ha valamibe több energiát fektettünk és nagyobb a lendülete is, nyilván több energia kell a megállításához is. Mivel mind a közegellenállás, mind a gravitáció ugyanúgy hat mindkét tárgyra, értelemszerűen a nagyobb lendületű, tehát a vasgolyó jut messzebbre.
Rengeteg válasz volt, nem olvastam végig. Ha valaki ezt már leírta, elnézést. :)
"Amennyiben az indító erő egyforma lenne, a vasgolyó csak kisebb sebességgel menne, de a lendülete pont ugyanakkora lenne, mint az alumínium golyónak, tehát ugyanolyan messzire repülnének ideális körülmények közt."
A lendület a tömeg és a sebesség szorzata... Ebcsont hogy a bántba lenne már egyforma a lendületük? :) Az alumínium tömege nyilvánvalóan lényegesen nagyobb, mint a hungarocellé. Így a lendülete is lényegesen nagyobb...
Még mindig nem derült ki az igazság. :D.
Könnyebb vagy nehezebb megy tovább? :)
Elég vicces, hogy nem, mivel minden esetben tök egyértelmű a megoldás, csak tisztázni kell a kezdőfeltételeket, mint ahogy már azt sokan írták(írtuk).
- Egyenlő erő != egyenlő kezdősebesség (f=ma)
- Van-e közegellenállás (ez a nehéznek segít ugye, mert ugyanakkora erő fékezi, viszont kevésbé lassítja az inercia miatt)
- A gyorsulás függőleges irányú komponensét nem kell figyelembe venni (a kérdésben is szerepel, és nem véletlen, mert kerekítjük a nehézségi gyorsulást, tehát minden helyre és tárgyra egyformának vesszük, egyébként nevetségesen kis mértékben különbözne az is)
Mivel egyenlő kezdősebességről volt szó nagyrészt, csak itt-ott el lett ferdítve, ezért nálam még mindig a vas a nyerő (ez a közegellenállásnak tudható be, ez is le lett írva).
Ha elhanyagoljuk a közegellenállást, akkor azonos távolságra jutnak el, azonos kezdősebesség esetén.
Ha van közegellánállás, akkor F=0.5*c*ro*A*v^2 légellenállási erő is hat.
Belátható, hogy a fékeződés mértéke arányos a tömeg négyzetgyökével. Vagyis a kisebb tömegű test, azaz egyenlő térfogat esetén a kisebb sűrűségű test nagyobb mértékben fékeződik.
Ebből nyílván következik, hogy az acél messzebbre jut, mint az aluminium, tekintve hogy előbbi sűrűsége mintegy 3-szorosa az utóbbinak.
Mellesleg ha nem hiszed, tessék felírni Newton 2. axiómáját.
Felírod vízszintes majd függőleges irányba. Ez egy kétkomponensű másodrendű közönséges differenciálegyenlet-rendszer lesz.
Valahogy megoldod, és kijön az eredmény...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!