Mi vagy ki számít "normálisnak2?
Tudom nem könnyű kérdés, azért is kérdezem.
Mi különbözeti meg a normálisakat a különcöktől, vagy éppen a nem normálisaktól ?
A társadalmi elbírálás vagy az egyének elbírálása általánosságban nézve, mit gondoltok erről ?
Az éppen elfogadott, aktuális társadalmi hiedelmek.
Üdv!
Leftlegged Player :)
Tehát valaki akkor normális ha átlagos ?
Ezek szerint a kommunista eszmék például normálisak ? Ők ugye azt tűzték ki célul hogy mindenki egyenlő legyen.
Bár ez nem valósult meg mert sok elvtárs sokkal egyenlőbb volt másoknál, de ezek szerint ez az életkép lenne a legnormálisabb ?
Sokféle ember különböző módon gondolkodik. a jelentős többség arra korlátozódik, hogy megértse a körülötte zajló jelenségeket, ők "félnek" másképp viselkedni, gondolkodni, mint a többiek, mert még kevésbé értenék a dolgokat. Ezeknek valamiféle együttese adja azt, amit "normálisnak" szokás mondani.
Csakhogy van néhány ember, aki különféle betegségek okán másképp viselkedik, vagy gondolkodik. Ők a kilógók egyik csoportja, az abnormálisok, de ez itt nem lesajnáló jelző, mert az a normális (ma elfogadott) gondolkodásmód, hogy betegséget nem illik leszólni, inkább segíteni.
Vannak mások, akik kifejezetten személyes haszonlesésből viselkednek másképp, ez is abnormális, de itt már pejoratív értelemben.
Vannak kevesen, akik nemcsak megérteni szeretnék a körülöttük zajló jelenségeket, hanem némelyikről úgy gondolják, meg kell változtatni, mert az jobb a többségnek. Ők a tudósok művészek, akik alakítják a társadalom gondolkodásmódját, viselkedését, vagyis a mindenkori "normális" jelentését. Ők esetenként nem beilleszkednek, hanem új irányt mutatnak, viselkedésük öntörvényű, mert meg tudják magyarázni, miért az a jobb (de nem biztos, hogy meg is akarják magyarázni).
Vannak az előbbiek között, akik egész társadalmak viselkedéséről gondolják, hogy van jobb. Ők a nagy formátumú politikusok. Persze ilyen működés rendkívül bonyolult, ezért lehet, hogy téves következtetésre jutnak, a gyakorlat bebizonyítja, hogy az új módszertan mégsem olyan jó, vagy nem pont abban a formában. Ilyen volt Lenin és mások a maguk kommunizmusával (de nagyon nem ide tartoznak az azt esetleg meg sem értő haszonleső eltorzítók, mint Sztálin, vagy Rákosi).
És ide tartoznak azok a közgazdászok is, akik nagy gazdasági működési módokat magyaráznak - időnként helytelenül, mint ez mostanában egyre jobban nyilvánvaló lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!