Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Illér! Hallottam valakitől...

Illér! Hallottam valakitől hogy a gyerek szemszínét befolyásolja az illér?

Figyelt kérdés
Ezt a szót sehol nem találom, lehet rosszul írom, vagy rosszul értettem. A lényeg, hogy azt magyarázták, hogy a pupilla után jön a szivárványhártya, ami nekem barna és mellette egy nagyon vékony csík az illér, ami nekem szürkés kék. Hol tudnék ennek utána olvasni, illetve hogy mondják helyesen és tényleg befolyásolja-e a születendő gyerek szem színét az illér?
2012. jan. 24. 18:50
 1/5 anonim ***** válasza:
Allél? Nem vagyok én biológus, de halovány emlékeim szerint erre a szóra gondolhattál, javítsatok ki, ha nem.
2012. jan. 24. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Illérről még életemben nem hallottam. Allél nem lesz, az genetikai fogalom, neked anatómiai kell. Talán a sugártest lesz az, az helyezkedik el a szivárványhártyát körülvéve, noha nem látszik. Ennek a latin neve corpus ciliare, erre emlékezhetsz te "illér"-ként, biztos rosszul hallottad, vagy hadartak.

Ezt elméletben nem láthatod, mert hátul helyezkedik el, vagyis takarásban van. Ha rákeresel a neten egy szemet keresztmetszetben ábrázoló képre, láthatod, hogy az iris mögött, a sclera (ínhártya) és a cornea (szaruhártya) találkozásánál ered. Ez elméletben a szemed fehérje, annak is a széle, ami ugyebár átlátszatlan. Az ágai szintén itt futnak, az iris mögött sem látszanak.

Amire te gondolsz, az egy természetes pigmenteloszlás, minden emberi szemben kissé más a rostlefutás. A szivárványhártya belső részén sokkal sűrűbb, kifelé ritkul, emiatt az egyenlőtlen pigmenteloszlás elképzelhető, hogy látványos (körben más). A kék kevesebb pigment, mint a barna.

Ha a kékes csík széles, akkor lehet heterokrómia (heterochromia iridum) is, az picivel több, lehet genetikai meghatározottsága (mozaikosság), kialakulhat betegség hatására is.

2012. jan. 24. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Hát azt mondták, hogy a szivárványhártya ami nekem barna a széle szürke, illetve mindenkinek más, hogy ha a férfinek és a nőnek is szürke vagy kék vagy zöld akkor van esély kék szemű gyerekre. Tehát most mindegy hogy hogy hívják illér, nem illér. A kérdés ez lenne.
2012. jan. 25. 12:16
 4/5 anonim ***** válasza:

Ez már genetika. A szenszín-genetika nem teljesen feltárt, de igen sok szemszín-kalkulátor kering a neten (magyarul is, ha jól tudom), párnál leírják az alkalmazott közelítő modellt. Durva ököszabálynak az megfelel, hogy a barna a domináns, utána jön a kék (szürke), végül a zöld, habár ez egygénest feltételez, ami nem igaz, de ne menjünk bele a részletekbe egyelőre.

Szóval a szokásos mendeli genetika, két allélod van (két génváltozat), egyik egyik szülőtől, másik a másiktól. Te az egyiket fogod továbbörökíteni. Ha barna a szemed, akkor az biztos, hogy van egy barna allélod, nevezzük mondjuk E-nek (nagybetű, mert domináns). A másik, mivel az egyik domináns, nem ismert, ugyanis mindenképpen elnyomja. Lehet az is E, de lehet a kéket meghatározó e (nevezzük így), vagy a szürkét meghatározó e', esetleg a zöld e*-ja. Nevezhejük ezeket bárhogy, a lényeg a sorrend:

E>e>e'>e* - ennek megfelelően a barna lehet EE, Ee, Ee', Ee*, nem állapítható meg kívülről. Ha kék, akkor lehet ee, ee', ee*, a szürke e'e', vagy e'e*, a zöld pedig csak e*e* formában jöhet ki. Két barna szemű gyermeke tehát bármi lehet, ha mindketten éppen Ee*, akkor 25% eséllyel a gyerek zöld szemű lesz (e*e*). És így tovább, mindenkire számítható egy százalék. Azonban két kék szemű gyermeke nem lehet barna szemű - a modell szerint -, mert egyikükben sincs E, ami pedig meghatározná a barna szemszínt.

Ez röviden a monogénes modell, ami nem teljesen jó, és nem is igaz. A valóság bonyolultabb, kb. 40 gén vesz részt, kisebb-nagyobb hatásokkal. Van millió és egy modell, láttam kétkromoszómás, kétgéneset, háromgénes kétkromoszómásat, de még négygénes kétkromoszómásat is. Ezeket nem fejteném ki egyérészről idő és helyhiány miatt, másrészről semmi értelme, megvan a kalkulátoruk, ott leírják az alapokat (bár angolul). Hótbiztosat egyik sem ad. Ha érdekel az ilyesmi, keress rá neten, hogy szemszín-kalkulátor, vagy szemszín-meghatározás, kidob egy csomó oldalt. Áttekintésnek az egygénes modell elég egyszerű, könnyű megérteni, bár kivételeket rendre ad. De legalább az ember ettől is okosabb, és nem csodálkozik, hogy két barna szemű szülőnek zöld szemű gyermeke született (fordítva már furcsább a helyzet, ilyenkor el kell vetni a modellt, és egy precízebbet keríteni).


Illetve a szemszínt a szivárványhártya (iris) pigmentáltsága adja. Kevesebb pigment, világosabb szín. Ennek alapján az a kérdés, hogy ez befolyásolja-e a gyermek szemszínét, a válasz: igen, ez adja. Így lehet a szülők szemszínéből a gyermekére következtetni.

2012. jan. 25. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. :-)
2012. jan. 26. 09:18

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!