Az ammónium-klorid, kálcium-szulfár és a nátrium szulfát melyik vegyületcsoportba tartozik? Miért?
Mert kationokból és anionokból állnak, a kész vegyületek pedig semlegesek.
NH4CL
Az ammónia a kation, a klór az anion
CaSO4
Ca kation, SO4 anion.
Na2SO4
Na kation, SO4 anion
Mindegyik só.
Az ammónium-klorid egy hidrolizáló só, mert egy erős sav gyenge bázissal alkotott sója. Ez nem semleges kémhatású, hanem gyengén savas.
Az ammónium-klorid (NH4Cl) (más néven ammóniasó, szalmiák, szalmiáksó vagy E510) az ammónia egy sója, mely tiszta állapotban erősen vízoldékony kristályokat alkot. Vizes oldata közepesen savas kémhatású.
A kalcium-szulfát egy ipari körülmények között, és laboratóriumokban is széles körben használt vegyület. Száraz állapotban nagy vízmegkötő-képességgel rendelkezik. A természetben előforduló kalcium-szulfát áttetsző, fehéres kristályok alkotta kőzet, a kereskedelmi forgalomba kerülve a színe kék vagy rózsaszín a hozzáadott kobalt-klorid miatt. A kobalt-klorid szerepe, hogy színváltozása jelzi a kalcium-szulfátban található víz mennyiségét. Félvizes állapotában vakolatként használják (CaSO4·~0,5H2O) Vizes állapotban gipszet alkot (CaSO4·2H2O). A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Calcii sulfas dihydricus néven hivatalos.
A nátrum-szulfát a nátrium kénsavval alkotott sója. Évente körülbelül 6 millió tonnát állítanak elő belőle, így ez az egyik legnagyobb mennyiségben felhasznált vegyület. Anhidrát formában fehér, kristályos port alkot (Na2SO4). Dekahidrát formáját (Na2SO4·10H2O) a 17. század óta Glauber-sóként ismerik.
A nátrium-szulfátot elsősorban tisztítószerek gyártására használják. A nátrium-szulfátot 2/3 részben mirabilitből, a nátrium-szulfát dekahidrátjának természetes ásványából állítják elő, a fennmaradó rész egyéb vegyipari termékek (például sósav) előállításának melléktermékeként keletkezik.
A magnézium-szulfát egy a magnézium és a kénsav által alkotott só, melynek képlete MgSO4. Sokszor heptahidrát formában fordul elő (MgSO4·7H2O). Az anhidrát (vízmentes) formáját szárítóanyagként is alkalmazzák. Mivel az anhidrát higroszkópos anyag, ezért a mennyiségét nehéz mérni, mert a levegőből vizet zár magába, növelve ezzel tömegét.Laboratóriumi körülmények között a magnézium-szulfát anhidrát változatát a víz szerves anyagokból való eltávolítására alkalmazzák. Számos egyéb szervetlen szulfát-sót is használnak a szerves oldatokban található víz eltávolításra, például a nátrium-szulfátot, vagy a kalcium-szulfátot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!