Fizikusok segítség! Ha esőben hozzáérek a villanyoszlophoz, megráz az áram?
Nem vagyok fizikus, de azt tanultuk általánosban, hogy a fa és a beton nem ráz. És azt is, hogy a madarakat csak akkor rázza meg a magasfeszültség, ha egyszerre két vezetéket érintenek, amúgy semmi bajuk nincs. :D
Azért ne próbáld ki. :D
Nos, a víz önmagában NEM vezeti az áramot. A teljesen tiszta desztillált víz szigetelő. Ahhoz, hogy vezesse, kell, hogy oldva legyenek benne olyan ásványi sók, amik vezetővé teszik. Az ivóvízben már van elég só, hogy a víz vezetővé váljon, de még úgy se túl jó vezető.
És akkor itt el is jutottunk az első ponthoz, ami megmagyarázza azt, hogy miért nem ráz az esőtől teljesen átázott villanyoszlop. Az esővíz felfogható majdnem desztillált víznek, hiszen gázként/páraként emelkedik fel a troposzférába. A pára nem tartalmaz oldott ásványi sókat, majd ez a pára gyűlik felhővé. Jön egy felhőszakadás, a pára cseppenként a földre/villanyoszlopra hullik. Tehát már csak ezért se vezetheti az áramot.
De lépjünk tovább. Tegyük fel, hogy áramot vezető sós eső esik. Ha a konnektorral meg akarjuk rázatni magunkat, mind a két vezetéket meg kell érintenünk. Hiszen csak így zárjuk rövidre az áramkört. Tehát ahhoz, hogy a villanyoszlop rázzon, a víznek felül már rövidre kell zárnia a két egymástól aránylag távol elhelyezett, és szigetelő kerámiákkal felfogatott vezetéket. Viszont mivel jó a felfogatásnak a szigetelése, a sósvíznek meg a vezetőképessége nem túl jó, ez már megint lehetetlen feladat.
Viszont feltehetjük, hogy rézeső esik... :D Ez esetben pedig szikrázna, füstölne, majd megolvadna a vezeték, majd az elolvadt vezeték miatt megszakadna az áramkör.
Szóval feltehetően csak rövid ideig tudna rázni. :)
A víz azért nem annyira jó vezető. A vízréteg soha nem egybefüggő és soha nem elég vastag ahhoz, hogy rövidre zárjon.
Másrészt a két vezeték között van feszültség. Az egyik vezeték (nulla) le van földelve. Ha a víz rövidre is tudná zárni az áramkört, akkor azt fent, a villanyoszlop tetején teszi meg. Másrészt a felszabaduló energia rögtön el is párologtatná a vizet.
Ha a villanyoszlop rázna, az azt is jelentené, hogy:
- a föld is rázna, hiszen a villanyoszlop érintkezik vele,
- óriási veszteség lenne az ilyen módon felszabaduló energia miatt.
Ettől függetlenül nem szerencsés villanyoszlopot tapogatni. Főleg nagyfeszültségű villanyoszlopot nem, mert egy 750 kV-os vezeték esetén egy kis hiba miatt kialakuló 20-30 V nem sok veszteségként, de elegendő ahhoz, hogy akár balesetet is okozzon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!