Valaki elmagyarázná nekem a redoxi rekciókat?
Csupán annyit értek, hogy a redoxi reakció elektronátmenettel járó kémiai folyamat. Az elektront leadó atomok oxidálódnak(oxidációs szám nő)és ezek végterméke az redukálószerek. Elektront felvevő atomok pedig redukálódnak(oxidációs szám csökken), ezek végterméke az oxidálószerek. A két folyamat együtt megy végbe. Ezt tudom.
ADe azt már nem, hogy mi hány elektront ad le, vesz fel és miért vagyis a gyakorlat nem megy. A reakcióegyenletet még fel tudom írni(a könnyebbeknél), de megoldani már nem. Példa:
2Mg+O2=2MgO idáig megy, de az nem, hogy melyik ad és melyik vesz és mennyit.
Ez egyáltalán nem megy: C+Fe2O3=
Lécci valaki magyarázza el érthetően. Köszönöm szépen annak aki segít.
Azt, hogy melyik mennyit ad le és vesz fel, az oxidációs számokból látod.
Első egyenlet:
bal oldal:
Mg ox. száma 0 (az elemeké mindig 0)
O2 ox. száma 0 (egy adott elem molekulájában is az atomok ox. száma mindig 0)
jobb oldal:
Mg2+ ox. sz. +2 (ez itt már ion lesz, az ionok ox. száma megegyezik a töltésükkel)
O2- ox. sz. -2
Tehát a Mg ox. száma úgy változik, hogy 0-ról +2-re nő, ezt úgy tudja megcsinálni, ha lead 2 elektront. Az O2 ox. száma 0-ról -2-re változott úgy, hogy felvett 2 elektront.
Kívülről elektronokat önmagában nem adagolhatunk be, tehát az egyik felvenni csak azt tudja, amit a másik leadott. Kiindulásnál az O2 molekulában 2 'O' atom van, mindkettőnek "fejenként" csökken le 2-vel az ox. száma, úgyhogy összesen 4 db elektronra van szüksége. Ezeket 2 db Mg atom tudja neki odaadni.
A másik egyenletnél:
bal oldal:
C o. sz.: 0
Fe3+ o. sz.: +3
O2- o. sz.: -2
jobb oldal: (elemi vas és CO keletkezik)
Fe o. sz.: 0
CO-ban az 'O' -2 (az többnyire ennyi szokott lenni), ezért a C +2 lesz. (A molekulán belüli oxidációs számok összege 0.)
Akkor itt a vas +3-ról 0-ra változott, tehát 3 elektront felvett. A szén 0-ról +2-re változott, tehát 2 elektront leadott. Bal oldalon összesen 2 db vas van (a jobb oldalon 2 db elemi vas jelenik meg), ezek fejenként adnak le 3-at (össesen 6-ot), viszont az az 1 szén csak 2-t tud felvenni, ezért 3-szor annyi kell belőle. A 3 szénből 3 CO képződik.
Itt van pár szabály:
* Az elemi állapotú anyagok oxidációs száma mindig 0 (például az elemi kén, a hidrogéngáz, oxigén stb.)
* Egyatomos ionoknak az oxidációs száma megegyezik az ion töltésével.
* A fluor mindig -1 oxidációs számot kap a vegyületeiben.
* Vegyületeiben az oxigén legtöbbször -2 oxidációfokú, kivéve a peroxidokat és a szuperoxidokat, valamint a fluorral alkotott vegyületét.
* Vegyületeiben a hidrogént (illetve az I. főcsoport elemeit) mindig +1 oxidációs számmal jellemezhetjük, kivéve a fém-hidrideket, ahol ez -1.
* Több atomból álló atomcsoport (vegyületek, molekulák) esetén az egyes atomok oxidációs számainak összege megegyezik az atomcsoport elektromos töltésével. Tehát a kifelé semleges töltést mutató molekulák esetén az oxidációs számok összege 0. Ha az oxidációs számok összege nem 0, akkor a részecske elektromos töltéssel rendelkezik, amelyet egyszerű, vagy összetett ionnak nevezünk.
Valamint az összetett ionok töltését kellene hozzájuk tudni
pl: * CO2−3: karbonátion
* SO2−3: szulfition (S-atom oxidációs száma: +4)
* SO2−4: szulfátion (S-atom oxidációs száma: +6)
stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!