A biológusnak mi a munkája magyarországon? (többi lent)
8.-ba járok és az tudom hogy állatorvos vagy valami hasonlószeretnék lenni ami foglalkozik biologiával és a kémiával meg a földrajzal.
és ez nem olyan tipikus szöveg én télleg komolyan gondolom
vagy léci mondjatok hasonló munkákat meg iskolákat ahol ezt be tanul hatom.budapesten lakok
kémiával és biosszal még lehetsz orvos.
illetve a 3 tárgynak a "szakértője"
pl.: biológia- biológus;zoológus;genetikus;mikrobiológus;botanikus;ökológus;középiskola biosz tanár;hidrobiológus;biotechnológus
kémia-vegyész,vegyészmérnök;farmakológus
földrajz-környezetvédelmi tanácsadó;térképész;földmérő;településfejlesztő stbbb.
Woooow... ilyen izé is van? :) (Márhogy ez a pdf. Vicces.)
Nem rossz összefoglaló, nagyvonalúan elsinkófálja az elméleti biológiát. Kezdem érteni, miért nincs utánpótlás ezen a tudományterületen.
Ha biolúgusnak mennél (és nem másnak), akkor két lehetőséged van. Vagy maradsz a kutatásban (egyetemek), vagy elmész alkalmazott területre: gyógyszercégek, orvosi laborok, diagnosztikai cégek, minisztérium (a fene se tudja már, mi a neve), egyéb állami/magáncégek, amik érintőlegesen foglalkoznak biológiával (pl. szennyvíztisztítók).
Előbbi esetében mindegy, milyen szakirányon vagy. Egyesekből túlkínálat van, másokból hiány.
Az alkalmazott pálya diverzebb. Általában molekuláris biológust keresnek: gyógyszercég, diagnosztikai, orvosbiológiai labor (ez lehet a mesterséges megtermékenyítési központoktól a rákdiagnosztikai laboron át a kriminalisztikáig akármi). Ez a piac több embert szív fel. Főként biokémikusok illetve immunológusok szoktak kelleni, de mivel ebből a két szakirányból kerül ki a legtöbb ember, általában már túlkínálat van. Keresnek továbbá genetikust (majdnem mindig kapnak is munkát) és egyéb molekuláris biológust is (pl. sejtbiológia).
Ha a minisztérium alkalmaz, mehetsz tudományos szaktanácsadónak, vagyis aktatologatónak. Néha keresnek ilyet. Főként természetvédelmi munkákkal kapcsolatban van szükség erre, vagyis ez a szakirány a kelendő (ökológia). Ez jó, ha évi egy embernek munkát ad.
A természet monitorozása közegészségügyi szempontból fontos. Ez a másik lehetőség, ami még sok embert mozgat. Kell immunológus, aki a laborban tenyészti a bacikat/vírusokat és vizsgálja az immunválaszt, illetve kell mikrobiológus, aki a természeti mintákból kitenyészti ezeket. Itt jönnek képbe az egyéb cégek is, amik ált. mikrobiológusokat alkalmaznak mikrobiológiai monitorozoás céljából, mint az említett szennyvíztisztítónál.
Lehetséges még elhelyezkedni ökológia szakirányról, ha szerencséd van. A nagyobb állami beruházásoknál ugyanis nem csak régészeti, hanem természetvédelmi-ökológiai feltárást is kell csinálni (pl. az autópályák tervezésénél), ami jelentős munkát tud adni. Azonban ez nem túl gyakori, nem két hetente építtetnek új autópályát.
Egyéb területeken, mint erdőgazdálkodás, vadgazdálkodás, kertészeti szakmák stb. szintén jól jön egy taxonómus/ökológus, noha ezeket általában más szakirányról (pl. a kertészetiről) töltik fel emberekkel.
Lényegében munkalehetőség elméletben van. Gyakorlatban kérdéses. A kutatásban bent maradni nehéz, de nem lehetetlen. Összességében igen szép szakma, de az állatorvosi biztosabb. (Csak készülj fel, hogy az első évben boncolni kell. Mindenhol. Nem szabad szeretni az állatokat, hanem elszántságot kell érezni, hogy segíteni akarsz rajtuk.)
Viszont ha most vagy 8. osztályos, akkor valószínűleg én már nem foglak tanítani az egyetemen (ha az ELTÉre jössz). Persze ha nem tudok elmenni, vagy addigra már visszajövök, akkor igen. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!