Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van olyan kísérlet ami azt...

Van olyan kísérlet ami azt próbálja igazolni, hogy üvegházas kolóniákat pl a Marson létre lehetne e hozni?

Figyelt kérdés

Azaz a környezetétől hermmetikusan elzárt üvegház, ahol maguknak termelik az telt, ill a növények az O2-t.


Remélemleht érteni a kérdést


2011. szept. 11. 10:35
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes kísérlet lenne, de egyrészt egyértelmű az eredmény (persze, hogy lehet) - másrészt még nem tartunk ott, hogy a technikai részletek nagyon érdekesek legyenek.


Tulajdonképpen egyetlen fő probléma van: a hatalmas üvegháznak bírnia kell a belülről jövő nyomást és a kinti viharokat nagyon hosszú ideig.


Elvileg ki kellene szűrnie a kozmikus sugárzást is, de ez nem akkora gond: nem egész nap dolgoznak ott az emberek. A növényeknek meg csak hasznos egy kis mutáció: hátha kialakul olyan is, amelyik jobban bírja az ottani körülményeket.


Persze nem tudom, érdemes-e egyáltalán üvegházat építeni arra a ványadt kis Napra, ami ott látható... ezzel alig nőnek a növények.

2011. szept. 11. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
A nasugárzás annyira nem gyenge, a Földön is vannak árnyéktűrők meg árnyékkedvelők. Legfeljebb nem a hajtásos növények jönnek majd be, hanem az algák (pl. vörösmoszatok). A talaj is éppenséggel bírja, de ha jól tudom, meglehetősen gyenge talajnak tartják, azaz ugyan megélnek rajta a növények (ezek a gyomok, amik az ablakban is kihajtanak, természetesen remekül), de nem túl nagy az ásványi anyag-tartalma bizonyos sókból (vas sok van), vagyis nem lenne szép a zöldség, csak kis fonnyadt valami. Kb. olyan répák nőnének benne, mint a kertünkben: kis, alig két centisek. :) Persze trágyázni azt is lehet, és kis ügyeskedéssel bármit megteremne az a föld is, de lehet, hogy nem éri meg a befektetett energiát.
2011. szept. 11. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem azt mondtam, hogy nem bírná... létezik olyan növény is, amelyik esőerdők alján nő, és lencsével gyűjti azt a kevéske fényt, ami ott van. Az még ki is égne talán az ottani fényben.


Csak nem nőnének valami jól ott a növények. A fotoszintézis hatásfoka 6-7% - számold ki, az ottani napenergiából mennyi növény lenne.

2011. szept. 11. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Nincs sokkal távolabb a nap. A növényeknek amúgy meg a szórt fény a jó, a Marson bőven elég a fény. Én a vízhiányra tippelek, mint fő problémára, mert azt ugye csak a sarkkörökön lehet találni, szilárd állapotban. Nem mellesleg a marsi nyomásviszonyok köt kívncsi lennék, hány fokon forr a víz.
2011. szept. 11. 22:24
 5/13 anonim ***** válasza:
45%

Az előbb még üvegház volt!

Szabadföldi növényből nem hiszem, hogy sok megélne arrafelé. Egysejtűek talán.


A Földön is vannak olyan üvegházak, ahol 30% CO2 légkör van fenntartva. A Marson csak annyival nehezebb, hogy kicsi a külső nyomás, és ha kipukkan, nehéz visszahozni a levegőt, vizet. No meg a -100 fokot is nehezen bírják a növények, tehát a fűtésnek is folyamatosnak kell lenni.

2011. szept. 11. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Igen, üvegház, de nem hiszem, hogy űhajók több millió liter vizet akarnának cipelni :) Az üvegházakban meg jóval melgebb van, nem biztos, hogy 100 fokot kéne fűteni.
2011. szept. 12. 06:35
 7/13 anonim ***** válasza:
45%

Mekkora különbség van, 10 fok?

Ráadásul napközben hiába van melegebb - éjjel van az a -100 fok.

Fűteni kellene, mint az őrülteknek. Ha lemegy -5 fok alá, szétfagy minden víz, ami ott van, és szétrobbant mindent + elpusztul az összes növény.

2011. szept. 13. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Megfelelően megtervezett üvegházaknál iganis fel lehet "fűteni" akár 50 fokot is, de jóval többet is. Lásd a napkollektorokat. -60 fokig garantáltan működnek TÉLI napsütésben.
2011. szept. 13. 17:22
 9/13 A kérdező kommentje:
Csak a szigetelést kéne "megoldani" de ezek nem műszaki problémák mai szinttel sem.
2011. szept. 13. 17:22
 10/13 anonim ***** válasza:
72%

Nem értetted: napsütésben tényleg lehet melegebb.

Csakhogy éjjel a kritikus, amikor a hosszú éjjelen lehűl a környék -100 fokra (az egyenlítőn), és csak az üvegház szigetelése véd tőle - meg a fűtés.

Félelmetes energiák kellenének rá.

Én még olyat tudok elképzelni, hogy éjjelre a növényeket összehajtogatják egymás fölé polcokra egy kisebb, földalatti helyen (amit szintén fűteni kell, de sokkal kevésbé, és a légtere is jóval kisebb) - az üvegházat meg víztelenítik.


De ha már ezt megteszik, akkor sokkal egyszerűbb, ha nappal is itt marad minden és lámpákkal világítanak. Sokkal-sokkal olcsóbban kijönnek belőle. És akkor lehet éjjel-nappal is világítani, a növényeknek nem kötelező aludni.

2011. szept. 13. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!