Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tényleg lehetséges (bővebben...

Tényleg lehetséges (bővebben lent)?

Figyelt kérdés
Am lehet hogy hülye kérdés, de úgy hallottam hogy van olyan képlet amiből kitudjuk számolni egy kép készitésének a helyét. Tehát ha képen tudom a személy magasságát, árnyéka nagyságát, kép készítésének pontos idejét meg sok-sok információt akkor kitudom számolni hogy hol készült a kép.
2011. júl. 17. 22:38
 1/7 anonim ***** válasza:
Ezt láttam egy filmben. A G.I. Joeban. :D
2011. júl. 17. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"van olyan képlet amiből kitudjuk számolni egy kép készitésének a helyét"

Akkor van, de a képen ember kell ismert magassággal és mérhető hosszú árnyék.

2011. júl. 17. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Igen, elvileg egy adott időpontban a Földnek minden pontján más lesz az árnyék iránya és hossza, ha a napsugarakat párhuzamosoknak tekintjük. De ez csak akkor igaz, ha tökéletes gömbnek vesszük a Földet. Ha pl. két helyen ugyanolyan szögben esik be a fény a talajhoz képest, mert pl. mindkettő valamilyen lejtő, akkor már nem lehet ez alapján megkülönböztetni a két helyet.


Szóvel elvileg igen, gyakorlatilag nem.

2011. júl. 17. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Két estet tudok elképzelni.


1. A képen látszódnak a csillagok :D és ismert a készítés ideje. Erre az esetre aránylag egyszerű lehet a "képlet".


2. Eset ez a nap árnyékát hivatott kihasználni, de ahogy előttem is írták ez elég problémás, nem csak a készítés idejét kell ismerni, hanem etalon szerű dolgok is kellenek a képen, ismert magasságú tárgy, melynek árnyéka ismert lejtésű domborzatú terepre esik.(Ez egy 2D kép esetén egyáltalán nem mindig magától értetődő, rengeteg estben a kép becsapós.)

Viszont itt felmerül pl. az a probléma, hogy a pontos helymeghatározáshoz igen pontosan kell ismerni az árnyék hosszát(a szóródás, és fény hajlás miatt ez még szabad szemmel is látható hibát okoz), a szögeket... Gondoljunk bele, vajon menyit változhat az árnyékunk hossza pl. ha odébb megyünk pár 10 km? 0,1mm-et? (Csak hasra vágtam, de biztos hogy igen kicsit.) A nap árnyéka meg jó esetben is min 1-5mm-es hibával tudjuk megmondani(már szabad szemel is látható, hogy nem egy tű vékony vonal az árnyék széle.)

Szóval ez a módszer még ha tudjuk is alkalmazni, (Szem szerint tök értelmetlennek látom erre egy általános képlet levezetését) max arra jó hogy megmondod hogy egy kép északagyarországon készült, de pontosabban nem lehet meghatározni.

2011. júl. 18. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

23:40 vagyok.

...bár, ha az ürge a képen tök függőlegesen áll, a lejtő dolog talán rendben... viszont azt nem tudom, nem kellene-e tudni azt is, pontosan milyen irányból készült a fotó.


Na ezen el kellene filózni egy kicsit. Érdekes kérdés!

2011. júl. 18. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

23:40 megint..

00:06-nak sajnos igaza van, túl sok lenne a pontatlanság. (fotó felbontása, árnyék széle elmosódott, stb.)

2011. júl. 18. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Arról nem is beszélve, hogy az emberek nagy hányada a helyi időt használja. Így, ha a kép készítésének ideje helyi idő szerint adott, akkor az egyenlítőtől, vagy a sarkoktól való távolság kiszámítható ugyan, de ugye az még mindig egy kör mentén bárhol lehet...


Ha tudod a dátumot, a helyi ÉS mondjuk valamelyik egyetemes időt (UT, @, stb), és precíziósan kiméred az ember árnyékát, és tudod a magasságát, akkor azt mondom hogy 1000 km nagyságrendű hibával valóban kiszámítható a földrajzi hely.

2011. júl. 18. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!