Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A glutaminsav tényleg olyan...

A glutaminsav tényleg olyan neurotranszmitter amely segíti a tanulást és javítja a memóriát?

Figyelt kérdés
Még egy kérdés. A glutamát és a glutaminsav ugyanaz?
2011. júl. 14. 02:02
 1/6 NoodIy ***** válasza:
Feltételezések szerint igen, de tudtommal még nem bízonyított. Mellesleg sok más hatása van, nem ez a fő. Ilyen-olyan "bio" készítményekben, és testépítő tápszerekben megtalálható, az ezekkel kereskedő emberek sűrűn hangoztatják a glutamin ezen hatását. Mellesleg a test maga állítja elő...
2011. júl. 14. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 NoodIy ***** válasza:
A másik kérdésed: Nem ugyanaz, a glutamát a glutaminsav ionformája, egy egyszeresen negatív töltésű ion.
2011. júl. 14. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Azt feltételezik, hogy szerepe van a tanulásban, igen:)
2011. júl. 14. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A tirozin meg a taurin ilyen, a glutamin nem.
2011. júl. 14. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
De, a glutamátot pont ilyennek tartják. LTP-nek nézz utána utolsó.
2011. júl. 14. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
93%

A második kérdést megválaszolták. Az első...

Nos, vegyük az alapokat. Ha valami neurotranszmitter, az azt jelenti, ingerületátviviő anyag, vagyis két neuron között a szinapszison keresztül átviszi az "üzenetet", vagyis specifikus receptorokhoz kötve megváltoztatja a posztszinaptikus sejt membránpotenciálját. (És persze a preszinaptikus sejt bocsátja ki.) Vagyis ha az "információt" ilyen alakban írjuk le: 1 -> 2, akkor 1 a pre-, 2 a posztszinaptikus sejt, és a neurotranszmitter a nyíl.

Minden idegsejt között képes hatni, de ha neked a tanulás- és memóriafolyamatok kellenek, akkor központi kell. A CNS-ben valóban hat a glutaminsav (mi az hogy! az egyik legfontosabb!), ez eddig jó. Mivel a tanulás összetett agyi folyamat, sok neuronnak kell kommunikálnia, tehát a jobb tanuláshoz az a jó, ha fokozni lehet a résztvevő idegsejtek számát, azaz a kérdéses neurotranszmitter legyen serkentő. És igen, a glutaminsav serkentő! Remek, megtaláltuk a választ?

Nem. A glutaminsav nagyon sok sejtre hat (gyakorlatilag mindenkire), egyáltalán nem specifikus. Általános serkentő. Jó, általános serkentés kell, hiszen nem lehet lokalizálni az agy "tanuló területeit", de éppen ezért ugyanilyen fontos a specifikus gátlás. Mindenkit serkentünk, egyeseket meg kiválasztunk, hogy ők egy picit lassabban tüzeljenek, más mintázatban - hopp, megvan a tüzelési mintázat, ami pl. a memóriafolyamatok, vagy a tér- és időérzékelés alapja. Ez ugyanolyan fontos (talán fontosabb is?), mint a serkentés.

Vagyis a glutaminsav ugyan serkent, és ez a tanulási folyamatokra jó hatással lehet (hacsak nem vonja el a figyelmedet valami), de a specifikus gátlást nem valósítja meg, és lehet, hogy ezért a hatása nem jelentkezik, vagy a várthoz képest elenyésző. Nem túl jó hasonlat, de szemléletes: képzelj el egy öntözőcsövet. Ha nem jön elég víz belőle, lehet, hogy nem nyitottad meg rendesen a csapot, de az is lehet, hogy az öntözőfej van zárva. Az, hogy a glutaminsavval "megnyitod a csapot" még nem jelenti, hogy megnő a tanulási képesség.


Amúgy hidd el, van elég glutaminsav a szervezetedben, de mivel aminosav, sosem árt a bevitel. (Ja, és az egyik legfontosabb gátló, a GABA prekurzora, vagyis ha feles mennyiségben van a sejtekben, gátló transzmitterré alakul, és lehet, hogy pont az ellenkezőjét érnéd el.)

2011. júl. 14. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!