Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan ejted ki az "ideiglenes...

Hogyan ejted ki az "ideiglenes" szót? Idéglenes, vagy ideiglenes?

Figyelt kérdés
2011. júl. 2. 18:43
1 2
 11/14 anonim válasza:

A magyar nyelv, szemben pl. a jiddissel, nem ismer hangzókihagyásokat, és más kiejtéshamisításokat.


Az ideiglenes szó kiejtése: ideiglenes.

2012. nov. 8. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Igeiglenes.

Szerintem eredetileg ideig-lenes volt az írásmódja a századelőn, mert az ideig-óráig volt az alapja.


Miért esne ki az i?

Az "ideig-óráig"-ból is kiesne akkor.:)

Idég-órág?:)

2012. nov. 8. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Elírtam.:)

Ideiglenes.

Véletlenül igeiglenes-t írtam.:)

2012. nov. 8. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:

Szabatosan [ideiglenes], de valóban sokan ejtik [idéglenes]-nek vagy akár [ideglenes]-nek, főleg hanyag, köznyelvi beszédben. Hasonlóan pl. az [agusztus] vagy a [meterológia] kiejtéskönnyítő, köznyelvi alakokhoz.


#11 Kiejtéshamisítás? Jiddis? Mintha az jönne le a hozzászólásodból, hogy aki ilyen egyszerűsítéseket használ a beszédében, az zsidó. Muszáj mindig zsidózni? Azonkívül a magyarban igenis VAN hangzókiesés, még a legigényesebb beszédben is. Tegye fel a kezét, aki NEM úgy ejti a "jobbra" szót, hogy [jobra]! Nem sok van.

2019. júl. 7. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!