Mesterséges intelligencia. Lehetséges vagy csak sci-fi?
09:01-es: Tudod mennyi mindenről, ami már közhely és magától értetődő, mondták még nem is olyan rég, hogy soha nem lesz, mert senkinenk nem fog kelleni (vagy egyéb okok miatt)? A fejlődés már csak olyan, hogy amit meg lehet csinálni, azt meg is csinálják, ha másutt nem, akkor egyetemeken és más többé-kevésbé független kutatóintézetekben, ahol megengedhetik maguknak azt a luxust, hogy azzal foglalkozzanak, ami őket érdekli, nem pedig külső megrendelésekkel.
És azt hiszem, a kérdésből elég egyértelmű, hogy "emberszerű", gondolkodó, érző, MI-kről szól... és ezek is meglesznek, jó eséllyel már a mi életünk során.
"Tudod mennyi mindenről, ami már közhely és magától értetődő, mondták még nem is olyan rég, hogy soha nem lesz, mert senkinenk nem fog kelleni (vagy egyéb okok miatt)? A fejlődés már csak olyan, hogy amit meg lehet csinálni, azt meg is csinálják"
Kár ezt összemosni más esetekkel.
A gépeket, a használati tárgyakat azért csinálja az ember, hogy a saját céljai elérését megkönnyítse. Nem azért, hogy a tárgyaknak más céljaik legyenek.
Azt a tárgyat, ami nem azt "csinálja", amire használni akarják, hanem valami mást, rossz, alkalmatlan, vacak tárgynak nevezik, selejtnek. Abszurd feltevés, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztése, ami eddig az egyre hasznosabb tárgyak kifejlesztését célozta, olyan irányba fordul, hogy hirtelen egyre nagyobb selejteket gyártanak.
A Terminator c. film robotjai nem voltak emberszerűbbek, mint egy kenyérpirító: nem saját célokat tűztek ki, hanem a készítőik által rájuk bízott rendkívül összetett feladatokat oldották meg. Ha önállósították volna magukat, selejtek lettek volna. De nem tűztek ki önállóan célokat, csak a feladat érdekében dolgoztak igen komplex módon. Ha emberszerűségen azt kell érteni, hogy valaminek két lába van, akkor lesz emberszerű robot, már van is. Ha a saját célokat kitűző robotot, akkor ilyen nem lesz, mert azt selejtnek hívják.
Mesterséges intelligenciát tanultam, tanulok és most ilyen jellegű kutatásban veszek részt, szóval valami rálátásom van, de közel sem vagyok szakértő.
Eleve a mesterséges intelligencia fogalma nagyon vitatott, nincs rá széles körben elfogadott definíció.
A számítógépes programozásban a tanulóalgoritmusok nagyon régen megjelentek, tehát NEM a "ha ez van, akkor csináld azt" elvent működnek, hanem tanítópéldák alapján igyekeznek stratégiákat tanulni. Ez nagyjából a megerősítéses tanulás témaköre.
Az emberi agy működését modellezik a mesterséges neuronhálók: [link]
Pontosabban az egész agyat modellezni szerintem még távoli cél, de ezek a módszerek a működés elvét kölcsönzik. Ez is képes tanulásra.
Az evolúciós algoritmusok igen szimpatikusak, de mostanság nem annyira kedveltek -- ha jól tudom azért, mert eléggé korlátozottak.
És egy szépség a végére, egy betanított robotkutya, ez már tényleg félelmetes:
http://www.youtube.com/watch?v=cHJJQ0zNNOM
Habár nagyon szép eredmények vannak több témakörben, a tényleg emberi jellegű tanulás és az agy számítási kapacitása még valószínűleg sokáig kihívás lesz.
Az MI (intelligencia két l-lel!) hőskorában több ilyen jellegű társalgó robotot is gyártottak, akkor nagyon kedveltek voltak, azonban ezt a legtöbb mai szakértő nem nevezné MI-nek. A korábbi változatok néhány előre beprogramozott szabály alapján dolgoztak, de nem tudták, hogy miről beszélnek éppen. Szerintem ezek sem sokkal bonyolultabak alapvetően.
Ajánlom Mérő Lászlótól az (Új) Észjárásokat.
"www.lafoxka.hu Ő egy mesterséges inteligencia."
A lafoxka.hu pontosan úgy "ő", ahogy egy plüssmackó. Vagyis ha megszemélyesíted, gyermeki szemmel tekintesz rá, akkor "ő", valójában viszont "az": egy program, amely olyan, MINTHA személy írna vissza neked.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!