Emlősöknél miért a hímek a nagyobbak általában?
Attól függ, mit nézünk. Ha poligámiáról van szó, vagyis az effektív szexarány nem 1:1, akkor a nőstény mint erőforrás jelenik meg, amiért a hím küzdeni kényszerül. (Van fordított eset is.) Jelentkezik a szexuális dimorfizmus, azaz a nőstény és a hím eltér egymástól.
Ha nem az epigámikus szelekció a fő tényező (azaz nem a nőstény válogat kénye-kedve szerint), hanem a hímek küzdenek egymással, logikusan érdemes erősebbnek, nagyobbnak lenni, hiszen csak így tudod biztosan legyőzni a vetélytársakat. Ez egyéb plusz előnyöket is ad (megvédheti a nőstényt és a kicsiket, nagyobb territóriumot tud tartani, több élelmet biztosíthat), illetve ez alapján a nősténynek is van némi garanciája arra, hogy a leendő apa jó genetikai tulajdonságokkal bír, elvégre a kedvéért szétverte az egész csordát... :)
Ha monogám párkapcsolatok vannak, ott jellemzően megegyező testméretű a hím és a nőstény (átlagban).
Az ember is monogám, mégis azért jellemzően a férfiak testesebbek és izmosabbak. De az tény, hogy elég furán néznénk ki, ha a férfiak és a nők testméretaránya akkora lenne, mint mondjuk az oroszlánfókánál. :D
De pl. a nyulak, rókák, farkasok esetében valóban közelítőleg ugyanakkora az átlagos hím, mint az átlagos nőstény.
Előszedtem az eto könyvemet, Csányi ezt írja: "Az embernél a szexuális dimorfizmus mindössze 15-20%-nyira tehető, ami a monogámiás tendencia erősődését jelzi [a többi emberszebásúhoz képest]."
A rókák és a nyulak más típusú csoportokban élnek, más a versengés a nőstényért, ezért más a szexuális dimorfizmus mértéke is. (Kutyaféléknél ált. csak a domináns hím és domináns nőstény szaporodik.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!