Miért van az, hogy az emberiség az elmúlt évezredekben vajmi keveset fejlödött a tudományban most meg az utóbbi 200-300 évbe óriásit haladtunk elöre?
Jaja, csak most lelökik a 10-ről, vagy autóbaleset éri..
Kvantumfizika ide, génsebészet oda, igazából semmit nem változott az emberiség.. egyelőre.
Egy részről ez egy öngerjesztő folyamat: sok tudás = sok ember, mert jobb gyógyszerek, jobb termelés (nézd meg a népesség növekedési ütemét).
Sok ember = sokan nem kellenek a termelésben, azaz elmehetnek tudóskodni. Ettől viszont még több tudós lett.
Ahhoz, hogy a tudomány növekedése exponenciális pályára álljon, valószínűleg néhány körülménynek (pl emberiség létszáma) el kell érnie egy kritikus szintet, valamilyen küszöböt.
Azért számold bele, hogy az elmúlt évezredekben rakták le a tudomány alapköveit. Nekünk, meg az elmúlt 2-300 évnek megadatott az a kényelmes lehetőség, hogy extrapoláljunk, felhasználjuk a többiek adatait.
Sok minden befolyásolt. Először is a könyvnyomtatás, az oktatás jobb színvonala, a könyveken keresztül a tudás szélesebb elterjedtsége szükséges volt. Hiszen így nem kell újrafelfedezni az alapegyenleteket, hanem lehet tovább dolgozni, láthatóak, mik azok a problémák, amikkel még nem foglalkoztak. Ennek el kellett érnie egy kritikus szintet.
Aztán jött a "sorozatgyártás", az ipari forradalmak, rengeteg mérnökre volt szükség, rengeteg újabb mérnőki probléma merült fel, amihez alapkutatás kellett, az alapkutatáshoz egyetem kell, fejlődtek, újak alakultak, ott újabb tudósok dolgozhattak, akik újabb problémákat vetettek fel, amin megint újabbak dolgoztak... Öngerjesztő folyamat. Amint megindult a nagy távolságú kommunikáció is, létrejöhetett az addig álmodni sem mert összefogás, hogy az óceán két pratján lévő kutatócsoportok együtt dolgozzanak. A legjobb koponyák ülhettek össze.
Aztán a mérnöki csodák lassan mindennapivá váltak. Jött a számítógép, mint a legfejlettebb számolásra alkalmas eszköz, ami hihetetlen mértékben lerövidítette a számolással tölött időt, az egyenletek ellenőrzését. Újabb kommunikációs csatornákat is nyitott, továbbá képes volt már kérdésfeltevésre is. Csak egyeztetni kell az adatokat, kész az adatbázis. Csak extrapolálni kell, kész a kijelölt csapás.
Ez öngerjesztő folyamat. A jövőben is folytatódni fog, ha eléri a kritikus pontot, eljutunk a szingularitásnak nevezett állapotba.
^Erről nekem Asimov Alapítvány-sorozata ugrik be. :) Kvázi arról szól a dolog hogy egy űrkolóniát követsz végig különböző korszakokon át, ahogy megbírkózik a különféle történelmi kihívásokkal - először azzal hogy a környező "barbár" bolygóknak egyháznak mutatja magát, aminek a tagjai tudományos "isteni csodákkal" operálnak, máskor azzal hogy ő a mindenkit kiszolgáló kereskedő, aki nélkülözhetetlen műszaki cikkeket gyárt ami annyira kell mindenkinek hogy egyik se hagyja hogy valamelyik másik bolygó serege kebelezze be a hőseinket. Na itt mondja az egyik rész végén az (akkori) vezetőjük, hogy minden kornak megvannak a maga szükségletei, irányzatai, és míg az ő koruk a pénz alapján működött, az egy nap épp olyan halott hatalom lesz mint amilyen az egyházból lett.
A mi korai fejlődésünkben az egyház és a vallás hatalmas szerepet játszott. Most a kapitalizmus és a gazdasági növekedés segít a legtöbbet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!