Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért ráz ki a hideg olyan...

Miért ráz ki a hideg olyan erős érzelmi reakcióknál, mint a félelem, meghatottság? Ez is olyasmi, hogy "miért sírunk"?

Figyelt kérdés
gondolom értitek miről beszélek. pl horror filmnél: "jajj, de hátborzongató!" de ugyan ez tapasztalható, mint már említettem, pl. meghatottságtól.
2011. máj. 30. 22:04
 1/4 anonim ***** válasza:
56%

Bemásolom egy másik ilyen kérdésre adott válaszomat... már ott is írtam, hogy nem vagyok hozzáértő, de az okosok majd kijavítanak, ha rossz (ott nem javítottak, majd talán itt).


Szóval bizonyos ingerek hatására kicsit (vagy nagyon) elkezdünk lúdbőrözni.. szó szerint olyan, mintha hirtelen hidegbe kerülnénk, végigfut rajtunk a hideg.

Valójában ezt azért érezzük úgy, mert ugyanaz a folyamat megy végbe, mint amikor valóban a hidegbe kerülünk.


Konkrétan: az idegrendszer olyan jelzést kap, amit ő valami miatt vészjelzésnek fog fel, ilyenkor a szimpatikus idegrendszer veszi át az irányítást; a lényeg, hogy az izmaink összehúzódnak, még a szőrszálmerevítő izmok is (amik a "lúdbőrzésért" felelősek).


Gondolj csak egy megijesztett macskára... neki is feláll a szőre... ugyanígy a miénk is.


Viszont mivel mi emberek az ezzel járó borzongás szerű érzést sokkal inkább a hidegben való lúdbőrzésről ismerjük (mert azzal a jelenséggel gyakrabban találkozunk), így úgy érezzük, mintha szó szerint végigfutna rajtunk, vagy kirázna a hideg.


Pl. sok embernek, ha a tarkójához/nyakához érnek, akkor lúdbőröznek... nyílván ez egy nagyon fontos védendő terület, hisz a ragadozók is azt támadják először, ezért van, hogyha valaki hátulról "megcirógatja" a nyakad, akkor összerándulsz és egy pillanatra lúdbőrös leszel... aztán pesze ugyanilyen gyorsasággal lenyugszol, de az adrenalin kicsit "megdob"... és ettől olyan jó érzés :)


...


Nyilván az ilyen erős érzelmi reakcióknál is felborul a szimpatikus/paraszimpatikus idegrendszer egyensúlya és ettől ráz ki a hideg.

2011. máj. 31. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

az első válaszolóval egyetértek, tényleg a védelem...na de ha a védelem, akkor lehet, hogy maguk az érzelmi állapotok végül is az emberi természet "ellen" vannak, hiába meghatottság, vagy öröm(nem boldogság, ott nincs ilyen), tehát nem e jelez a szervezet a tudatnak, hogy "hahó" ezt nem kéne? :)


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. máj. 31. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
érdekes, tetszik:) és arról mi a véleményetek, hogy miért sírunk örömünkben/bánatunkban? úgy hallottam erre mai napig nincs elfogadott válasz. van erre is valami elméletetek?
2011. máj. 31. 22:14
 4/4 anonim ***** válasza:

talán az is a védelem miatt van, hiszen amikor erős fizikai impulzusok érik a szemet, automatikusan bekönnyezik, hogy blokkolja a behatást, így megvédje a szem funkcióját, és az agyat az ez általi negatív hatásoktól...talán azok az élmények amiket átél egy örömnél vagy bánatnál az egyén, az ugye a tapasztalatból érkező jel, és szintén a test reagál könny formájában, hogy az egyén ne legyen képes látni az eseményt, ami ezt váltja ki belőle, vagyis ismét megvédje az érzelmek "pusztító" hatásától. :)


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. jún. 1. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!