"Vadonat új" honnan ered?
Miért jönne az angolból? Erre minden normális nyelvben van valami kifejezés. Nem csak egymástól lopnak a népek ilyeneket.
Amúgy szerintem - mint a legtöbb ilyen kifejezésnél - itt sem lehet tudni a pontos, valódi eredetét. Sokan, sokfélét találgatnak mindenféle kifejezésre, a legtöbben persze hótbiztosra állítják, hogy ők tudják a választ, pedig ezeket legtöbbször nem lehet tudni.
Szerintem onnan ered, hogy egyszer mondta Éva, hogy:
- Ez az állatbőr már elég régi, kellene egy új!
Mire Ádám:
- Dehogyis régi, most hoztam a vadonból!
Így terjedt el a "vadi új" kifejezés...
Jól érzi az előző, valóban a vadon (mint érintetlen hely) szóból ered. Eredetileg a vadonnan, vadonnat alakok párhuzamosan léteztek, ezek régen szabályos ragozott alakok voltak, de máre ezek a ragok eltűntek. De ezek még igazából határozóként működtek.
"Milyen csodás nép ez, mely, mint Európának legfiatalabb népe, vadonnan kikerülve Scythia rengetegeiből, nem ismerve más Istent, mint a harczok istenét," (Ezt az egyet találtam a neten...)
A -nan rag megvan még pl a honnan kérdőszóban (hol +nan), és kb azt jelenti, hogy onnan származik, azaz egybe foglal mindent ami -ból/ból vagy -ról/ről való.
A -nat rag ugyanezt tudja (néhol mondják azt, hogy "honnat kéne ezt tudnom", vagy "honnét kéne ezt tudnom"), na ezek a helyek ezt a ragot őrzik.
Tehát végülis a vadonnat azt jelenti, hogy a vadonból való, ezért maga a tárgy is érintetlen, szűz új. A vadonnat rövidült később 1 n-re, azaz vadonat-ra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!