Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » "Vadonat új" honnan ered?

"Vadonat új" honnan ered?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy az angol brand new szóból. De csak ennyi és kész?
2011. máj. 11. 01:51
 1/5 anonim ***** válasza:
76%

Miért jönne az angolból? Erre minden normális nyelvben van valami kifejezés. Nem csak egymástól lopnak a népek ilyeneket.


Amúgy szerintem - mint a legtöbb ilyen kifejezésnél - itt sem lehet tudni a pontos, valódi eredetét. Sokan, sokfélét találgatnak mindenféle kifejezésre, a legtöbben persze hótbiztosra állítják, hogy ők tudják a választ, pedig ezeket legtöbbször nem lehet tudni.


Szerintem onnan ered, hogy egyszer mondta Éva, hogy:

- Ez az állatbőr már elég régi, kellene egy új!

Mire Ádám:

- Dehogyis régi, most hoztam a vadonból!

Így terjedt el a "vadi új" kifejezés...

2011. máj. 11. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Jól érzi az előző, valóban a vadon (mint érintetlen hely) szóból ered. Eredetileg a vadonnan, vadonnat alakok párhuzamosan léteztek, ezek régen szabályos ragozott alakok voltak, de máre ezek a ragok eltűntek. De ezek még igazából határozóként működtek.


"Milyen csodás nép ez, mely, mint Európának legfiatalabb népe, vadonnan kikerülve Scythia rengetegeiből, nem ismerve más Istent, mint a harczok istenét," (Ezt az egyet találtam a neten...)


A -nan rag megvan még pl a honnan kérdőszóban (hol +nan), és kb azt jelenti, hogy onnan származik, azaz egybe foglal mindent ami -ból/ból vagy -ról/ről való.

A -nat rag ugyanezt tudja (néhol mondják azt, hogy "honnat kéne ezt tudnom", vagy "honnét kéne ezt tudnom"), na ezek a helyek ezt a ragot őrzik.


Tehát végülis a vadonnat azt jelenti, hogy a vadonból való, ezért maga a tárgy is érintetlen, szűz új. A vadonnat rövidült később 1 n-re, azaz vadonat-ra.

2011. máj. 11. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Nálunk úgy is mondják, hogy vadonás új.
2011. máj. 11. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 tetris ***** válasza:
Mifelénk a vadicsentó járja.
2011. máj. 11. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Jó, ez utóbbi kettő már ilyen utólagos átformálás. Nekem is modnta már valaki arra hogy "bukás" azt hogy "bukovári lett".
2011. máj. 11. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!