Sinusz függvény-t kellene ábrázolnom miniméter papíron 10 fokonként hogy csináljam?
Sinusz függvény miniméter papíron nehéz lesz. Egyik sem ismert fogalom ugyanis a matematikában. Ellenben van szinuszfüggvény és milliméterpapír.
A függvényábrázolást mindig a koordinátarendszer felvételével kezdjük. Ha sin x függvényt ábrázolsz, akkor a vízszintes tengely az x lesz, a függőleges meg... Na, azt nem mondom meg, találd ki. Nem nehéz.
Azt írod, "2 cm-es" kört rajzolsz. Hogy ez a sugár-e vagy az átmérő, azt nem tudhatjuk. De megrajzolod. Az eredmény az lesz, hogy ez a 2 cm-es sugár (számoljunk most ezzel) lesz a függőleges tengelyen az egység, mert 2 cm-nél nagyobb hosszt nem kaphatsz szinuszra. Ja, és lehetőleg a kört ne a milliméterpapírra rajzold, nem kell mindent túlzsúfolni.
Szóval megvan a köröd. Nem tudom, egységvektoros ábrázolásról hallottál-e a szögfüggvényeknél. A lényeg az, hogy nem derékszögű háromszögnél tanulod be, hogy "szinuszalfaeggyenlőápercé", hanem egy 1 egység sugarú vektort forgatsz és a végpont vetületei adják meg az egyes szögek szögfüggvényeinek értékét. Vagyis ebben a 2 cm-es körben forgatod el 10 fokonként a sugarat (igen, 10 fokonként behúzol egy sugarat és örülsz neki) és levetíted a végét a kör vízszintes átmérőjére. Az ott kapott hossz felel meg 2 cm*sin x-nek, ahol x lesz a szög. A lényeg, hogy beosztod a milliméterpapírod vízszintes tengelyét 10 fokonként és a kapott szakaszhosszokat másolod a beosztásokhoz sin x értékként. Lehetőleg mindegyiket jó helyre rajzold, úgy kapsz szép szinuszgörbét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!