Napelemhez kell valami engedély? Mennyi áramot állíthatok elő, akár egy családi ház teljes áramszükségletét is? Le is kapcsolódhatok az Eon hálózatról?
Szerintem nemkell engedély, mert nagyon drága berendezésekröl van szó. A másik hogy a hálózatról semmiféleképpen neméri meg lekapcsolodni, mert nemtudsz gondoskodni a kellö energia TÁROLÁSRÓL.
De ne vedd kézpénznek amit írtam, ez csak a national geografikon összeszedett "tapasztalataim" :)
"Napelemhez kell valami engedély?"
Nem. A gyártónak legyen engedélye, nehogy gagyit sózzon rád.
"Mennyi áramot állíthatok elő, akár egy családi ház teljes áramszükségletét is?"
Nézz utána, nem triviális kérdés.
Meg kell adnod a rendszer adatait itt:
és az megadja, hogy évente hány kWh-ra számíthatsz.
Ha pl. északra néz a napelem egy 45°szögben álló tetőn, akkor 1 kWp napelem évi 500 kWh-t hoz a konyhára.
Ha dél felé néz és a tető szöge 35°, akkor akár 1000 kWh/év is kijöhet belőle.
1 kWp napelem ára kb. 1,2-1,5 millió forint, és általában 20 évre szoktak 80% teljesítménygaranciát adni.
Könnyen kiszámolható, hogy még 50%-os állami támogatás mellett is necces a megtérülés, szóval ne siesd el a döntést.
Lekapcsolódás: nem vagy kötelezve (az elektromos áram) szolgáltatás igénybevételére. A szolgáltatóval egyeztetve és az Ászf felmondási idejére tekintettel bármikor megteheted a lekapcsolódást.
Én inkább olyan dolgoknak néznék utána, mint a műemlékvédelem, helyi építési szabályzat, illetve statikai vélemény, hogy a tető elbírja-e a plusz terhelést.
Egy családi ház villamos energia szükségletét szinte lehetetlen CSAK napelemes rendszerrel megoldani, -a jelenlegi költségek-árak mellett. A kisebb fogyasztók ellátása -világítás, rádió, TV, PC, hűtő, stb.- megoldható,de ezekhez is kell megfelelő kapacitású akkumulátor egység + átalakító -ami az egyenáramot váltóárammá alakítja. A rendszer ára elég "húzós".
És akkor még nem beszéltünk a nagyobb teljesítményű háztartási gépekről. Egy jobb porszívó/több mint 1KWatt, mosógép vízmelegítés szintén, vasaló, stb./
A napelemhez nem kell engedély,amíg a saját kertedben/házadon van.
Az eon-tól is lekapcsolódhatsz,de ennek nincs értelme több okból is :
Ingadozik áramtermelésed,van amikor túl sok,..van amikor nulla,ezt vagy tárolod drága és relatív rövid életű(KB 5 év) akkumulátorokban,és rossz hatásfokkal/sok vesztességgel.
Az áramszolgáltató visszavásárolja a többlet energiádat(pl nyáron),ehhez 2 irányban működő villanyóra szükséges,de ezt velük kell megbeszélni,hogyan-mit kell csinálni,de nem olcsó egy ilyen "művelet".
Ha valamilyen hiba van a rendszeredben ott maradsz áram nélkül.
ma 06:37
A teljes lekapcsolódásnak gazdasági hátránya van: 2-3-szor akkora napelemkapacitás kell (ugye télen kevésbé süt a nap), és akkumulátorok. Ez így együtt simán 6-7 millió Ft.
09:33
"Az áramszolgáltató visszavásárolja a többlet energiádat"
Az átvételi ár olyan alacsony, hogy racionálisabb alultervezni a napelemeket és nem a hálózat számára termelni az áramot, hanem csak a saját fogyasztást (nem nulláig) csökkenteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!