Harci elefántok + könnyűgyalogság + íjászok Vs. Nehézlovasság + phalanx. Kik győznének?
Mondjuk egy indiai harci elefánt fegyvernemből,ókori perzsa könnyűgyalogságból és középkori angol íjászokból álló sereg megküzd egy középkori német kereszteslovagokból és ókori római phalanx-ból álló sereggel. Melyik nyerne? A terep, hatalmas tágas fűvel borított síkság, az időjárás, meleg napos kellemes. Létszám: 600 nehézlovas + 1000 fős nehézgyalogos phalanx. Valamint 100 harci elefánt (+ a harci elefánt hátán ülő indiai személyzet), 400 angol íjász, 1100 perzsa könnyűgyalogos.
(Elméleti kérdés)
Meg kell hagyni, hogy egy ilyen ókori és középkori vegyes hadsereg mikor szembe áll a csatamezőn igen érdekesen nézne ki. Szerintem a két sereg csak lesne egymásra. XD
Na most egy persza könnyűgyalogos hogy nézhetett ki, max egy rövidebb kard, lándzsa, pajzs hajítódárda, talán könnyű bőrpáncél. A perzsa könnyű gyalogság gyorsan mozgó egység lehett, de önmagában a phalanx és a kereszteslovagok ellen túl sokat nem érnének, bár az akkori perzsa sereg nem volt olyan rossz, hiszen a perzsa birodalom hatalmas volt akkor. Az angol hosszú íj az egy igen jó fegyver volt, a harci elefántok ha bekerítik a phalanxot akkor azt el is tapossák könnyen (szegény rómaiak), az angolok pár nyílzáporral lelövik a német lovagokat, a perzsa könnyűgyalogság pedig leöli a maradékot. Egyébként az ókori indiai harci elefántok hátán ülő katonák nem csak ott ültek a kosárban hanem voltak ott íjászok és dárdahajítók is. Szerintem az első hadsereg nyerne.
Nem unod még? Olvasd el itt az utolsó választ, én írtam, és ide hatványozottan igaz:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__15..
Ez így nem fair küzdelem.
Egyrészről a 600 nehézlovasnak a 70%-át lenyilaznák a pics@ba mire odaérne. Ha kicsit számolsz rájössz, hogy:
Egy angol hosszúíj 250-300 méter távolságból is halálos. És ha csak nem konzervdoboz lovagokról beszélünk (amilyenek kb. csak a lovagi tornán léteztek, ugyanis egy ilyen páncél ára egy egész falu árával vetekedett), akkor a nehézlovasság felszerelése a pajzs, a sisak, a láncvért, alkar és lábszárvédő. Ezeken bizony (a pajzs kivételével) telitalálat esetén átmegy a nyílvessző, maximum akkor véd, ha súrolta volna a találat. Ráadásul a ló nemigen volt felpáncélozva, ha az találatot kapott akkor minden esély meg volt rá, hogy a nehéz páncélú lovag lepottyan róla és ottmarad - a társai eltapossák.
Az angol íjjal egy képzett íjász 5 mp-ként tudott lőni egy célzott lövést, az 6 lövés / perc. Vagyis a 400 íjász = 2400 lövés / perc.
Legyünk jóindulatúak, tételezzük fel, hogy még egy cölöpös barikádot sem építettek az íjászok a lovasok ellen. Tehát mondjuk 1 perc alatt ér oda hozzájuk a lovasroham.
Tegyük fel, hogy a nyilak 20%-a talál csak célba, tehát minden 5. 2400/5= 480 találat. Halálos vagy "csak" sebesülés, majdnem mindegy, a csatából kivonták az ellenfelet.
Tehát marad 120 lovas rohamozni 100 elefánt és 1100 gyalogos ellen.
Ezt a csapatot ebben a formában megrohamozni öngyilkosság. A római légió alakzatba vonulva nem tud rohamozni a lovassággal (lassúak), alakzat nélkül meg szitává lövik őket nyíllal.
Közelharcban a harci elefántok rettentő erősek. Megölni nem könnyű, viszont egy magvadult elefánt egyszerűen agyontapossa mind a lovast mind a gyalogost. ha csak 8-10 embert tapos agyon az elefánt mielőtt megdöglik már elfogyott az ellenség és a 1100 perzsa katona még füle botját sem mozdította.
Nem fair küzdelem.
- Egy angol íjásznál az az 5 másodperces lőgyorsaság egy nagyon túlbecsült adat az angol íjász javára, átlagosan 10 mp vagy még hosszabb reálisabb.
- A lovagi vért az bizony rajta volt a lovagon, meg alatta a láncing is. Mondjuk azt azért nem ártana tudni, hogy melyik századból származzon a lovag, mivel a teutonok léteztek vagy 200 évig, nagyon nem mindegy, hogy melyik korból való a páncélja. Egy adott korszakból származó páncél szinte biztosan védelmet nyújtott az azonos korból származó nyílvessző ellen. Ha az angol íjász későbbi, akkor a páncéltörő hegyek fejlődése miatt már lehet hogy ér valamit a páncél ellen. Különösen, ha mondjuk egy korai, láncinges teuton lovagot veszünk.
- A lovag árát (az a bizonyos „több falu”, amire mindenki emlékszik) nem annyira a páncél határozta meg, mint inkább a ló. A jó lovagi ló poroszka típusú, ami a lovak közt elég ritka. Meg ugye volt egy-két embere, társzekere, fegyverei, ennie is kellett, stb. Ezek mind hozzájárultak ahhoz a költséghez, ami egy lovag teljes felszereléséhez kellett. Pánélt egyébként iszonyatos mennyiségben tudtak csinálni a középkorban, az egy mítosz, hogy hát ezek darabonként és mittudomén hány hétig-hónapig készültek.
- Valószínűleg az elefántokat nem úgy vetették be, hogy közben a saját gyalogosok ott kolbászoltak a lábuk alatt.
Egyébként láttam ilyen csatarekonstrukciót, és az íjászok - szinte közhely - akkor a legjobbak, ha dombról lőnek lefelé, itt oedig sík terepről beszélünk. Egy alakzatban rohamozó lovasság tagjai amúgy is fedezik egymást, kizárt, hogy ne érjen oda legalább a 80-90%-uk. Hát, vagy a fene tudja ugye, hogy mikorról származzon az a lovag.
Hat ha az elefantok megtizedelik a nehezlovasokat ugy legalabb 150-200-ra
es az iszok meg a konyulovasok nekikesnek es korbeveszik oket akar gyozhetnek is
de az ijaszokat ijen harcba nem nagyon hasznositanek jo hogy erosek de az ellenseg pancelzata erosebb
ha tobb lovas lennemondjuk fele anyi ijasz es anyival tobb lova s elkebzelheto ojan 60-70% esely a gyozelem az elefantos oldalnak
"Egy angol hosszúíj 250-300 méter távolságból is halálos."
Elméletben. Gyakorlatban a francia lovagok nyerték meg a százéves háborút, és az angolok maguk is, amint feltalálták a muskétát, ami jó ha 60-70 méterről talál valamennyire biztonságosan, azonnal átálltak rá.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!