Mi lesz a vízzel ha ez történik?
Tudod, a folyadékok gyakorlatilag összenyomhatatlanok.
Egy idő után tényleg megfagyna. A hőmérséklete meg menne fel. Tehát ne úgy képzeld el, mintha minél jobban összenyomod, annál hidegebb, pont ellenkezőleg. Elég nagy nyomáson lenne egy több ezer fokos jégkockád, mivel annyira összepréselődnének az atomok, hogy már szilárdnak számíta.
Aztán ha még tovább növelnéd a nyomást, fuzionálnának a benne lévő atomok (na, ekkora a nyomás már emberileg nem előállítható :) ) Valószinűleg egyre nagyobb rendszámű elemek jönnének létre, de ha jól tudom, vasnál megállna a fúzió. De persze lehet, hogy ilyen esetben nem, akkor addig emelkedne a rendszám, amíg a nyomás nem győzné le az elektronok mozgási energiáját, és bele nem kényszerítené őket a protonokba.
Ekkor a protonok és elektronok neutronná egyesülnének. Ha még tovább sűrítenéd, akkor egy rendkívül miniatűr feketelyukat hoznál létre :)
"A folyadék a tulajdonságánál fogva összenyomhatatlan. Ezen az elven működnek a hidraulikus gépek is."
És a folyadékrugók milyen elven működnek? :)
(Bocsi a kötözködésért :) )
Szóval, ahogy a harmadik írta "picit összenyomódna a víz".
100 baronként nagyjából 1%-kal lenne kisebb (ha jól emlékszem)... és ez a szám (tehát az összenyomhatóság) folyamatosan csökkenne... aztán jönne az, amit Sir Butcher szépen kifejtett. :)
Itt egy kép arról, hogyan változik a víz összenyomhatósága a nyomás függvényében...
sajnos PSI-ben vannak az adatok, kb 7000-rel kell szorozni, hogy Pa-t kapj. :) De a lényeget látod, hogy baromi nagy számok vannak... :)
Szóval a válasz: igen, több ezer kilót (((kiló mi? kPa?))) kibírna a víz.
Az előzőkhöz: alapjában véve jó amit írtak, kivéve azt, hogy a víz megfagyna. A víz abnormális anyag, ami azt jelenti, hogy a hármasponti hőmérséklet felett nincs szilárd fázisa, ergo 0 fok felett akármekkora nyomás hatására sem fog megfagyni. A nyomás növelése pedig emeli a hőmérsékletet. A víz hármaspontja: 273,16 K, 610,6 Pa.
Forrás: Tóth András, Bevezetés a termodinamikába, Műegyetemi Kiadó
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!