Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha megtörténne, akkor vége...

Ha megtörténne, akkor vége lenne a technikai civilizációnak?

Figyelt kérdés

Szóval, ha a peak oil igaz és még pár évig elegendőek az olajkészletek a növekvő kereslet kielégítésére, akkor ez a technikai civilizáció végét jelentené? Ugyanis mi történne, ha egyre kevesebb olaj állna az egyes országok rendelkezésére? Társadalmi elégedetlenség lenne belőle? Háború az országok között? Az addig kifejlesztett technológiák eltűnhetnének? Azért gondolom, mert ha az adott technikát már nem használják, akkor az egyetemeken sem tanítják, így viszont végleg elveszhet a tudás. A háború következtében meg az írásos tudás is eltűnhet.

Ezt nem gondolom vagy legalábbis nem szeretném, hogy bekövetkezzen. Csak érdekel hogy szerintetek mi lenne a szcenárió ilyen esetben.

Ehhez mit szóltok?

[link]


2011. jan. 17. 12:26
 1/6 anonim ***** válasza:
Semmi nem történik hírtelen. Nem fog elfogyni az olaj csak úgy egyik napról a másikra. Fokozatosan nőni fog az ára, ahogy egyre nehezebb lesz felhozni, emiatt meg fogja érni egyéb forrásokból beszerezni az energiát. Tippre szép fokozatos átmenet lesz, az elmaradott térségek amúgy sem függnek annyira keményen az olajtól, mert eleve kevéssé iparizáltak, a fejlett országokban időben elkezdenek áttérni, ahol gond lehet az a fejlődő országok. Hát igen. Lehetnek háborúk, de hogy a teljes civilizáció eltűnjön az kicsit erős.
2011. jan. 17. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

A válasz írója 69%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: ma 12:31


Én is a te véleményed osztom. Csak érdekel, hogy maga az eddig felhalmozott tudás a háborúkban és a magas olajár miatti társadalmi megmozdulásokban nem tűnhet-e el? Úgy értem, hogy ha annyira megdrágul az olaj, akkor az ilyen LHC-féle kutatásoknak lőttek és az ezzel elért eredményeket már nem fogják tanítani(minek, ha nem kell?) és ezért egy csomó tudás elveszik. Csak azért mert nem tudnék élni technikai civilizáció nélkül. Megint jönne az a sok babona, tévhit. Még belegondolni is rossz. Tisztára, mint az asimovi alapítványban. El kellene menteni a tudást.

2011. jan. 17. 12:58
 3/6 anonim ***** válasza:
A technika, és a kutatások tovább fejlődnek olaj nélkül is. Lehet, hogy visszaveti ez majd valamennyire a fejlődést, de én reménykedek benne, hogy inkább csak felgyorsítja. Új technikákat kell kifejleszteni, más energiaforrásokat kell majd használni, és fejleszteni. Remélem lesz még 1 ipari forradalom ezekre az új technikákra alapozva.
2011. jan. 17. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az olajnagyhatalmak már minden bizonnyal most is nagyon közel járnak egy újfajta energiaforrás kifejlesztéséhez (zárójelbe, ha még nincsen kész), hiszen nem hülyék.


Az energiaiparból lettek multimilliárdosok, most ráköltik a bejövő pénz egy részét és mikor elfogy az olaj ismét multimilliárdossá válnak majd az új energiaforrásból, bármi is legyen az.


Naívitás lenne azt hinni, hogy az olajipar főguruai otthon számolják az aranyukat, mint Dagobert bácsi és csöndben várják, hogy mikor fogy el a fekete arany.

2011. jan. 17. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Én nem látom ilyen optimistán a helyzetet.


1) Az egy hibás érvelés, hogy az olajmilliárdosok nem hülyék, ezért már biztos kész van az új energiaforrás. Amit biztosra lehet venni, hogy dolgoznak rajta, de egyáltalán nem biztos, hogy JÓL ÁLLNAK a kutatással. Magam is kutató vagyok, és sajnos az a tapasztalat, hogy a kutatás eredménye nem mindig függ a bele fektetett pénztől, meg a siker vágyától. Például ha nagyon sokat költenék arra, hogy egy új bogárfajt fedezzek fel a Bakonyban, attól még egyáltalán nem biztos, hogy a Bakonyban tényleg vannak új bogárfajok. Ha vannak, akkor előbb-utóbb biztos megtalálom, de ha nincsen egy sem… akkor mi van?

Ugyanez a helyzet az újfajta energiahordozókra is. Sok az ötlet, de ezekről kiderülhet, hogy nem működnek a valóságban. Az ötletek legalább 90%-a igazából nem működik. És persze az is lehet, hogy működik, csak a kifejlesztéssel kifutnak az időből. Azt azért észre kell venni, hogy az olaj kiváltása egy X idő múlva lesz égetően szükséges, tehát ketyeg a számláló a sarokban. És itt egy 5-10 év vagy akár egy 20 év csúszás (figyelem! Egy generációnyi idő!) simán összejöhet.

Sokan mondják, hogy a benzinár növekedése fokozatos lesz. Csak az a kérdés, hogy a fokozat milyen meredek lesz. Évente 10 dollár, vagy havonta 10 dollár? És vajon milyen meredekséget mennyi ideig tolerál a civilizáció? Lehet, hogy egy fokozatosan gyorsuló rendszer lesz, tehát első hónapban 5 dollár (mindenki legyint, azt hiszi, hogy így is marad), aztán már 10, aztán 15 dollár, aztán 25, aztán további 40, és azt vesszük észre, hogy 5 hónap alatt 95 dollárt drágult az olaj, és egyre gyorsul. Lehet, hogy már most is benne vagyunk, csak nem vettük észre. Ki garantálja, hogy nem így lesz?


2) A mai infrastruktúra cseréje nem lesz olyan nagyon egyszerű. Gondoljuk át, hogy nem ugyanaz a kategória, mint amikor bevezették az áramot a háztartásokba. Szép fokozatosan, habár tényleg elég gyorsan történt, viszont ahol nem, ott még mindig megvolt a régebbi (petróleumlámpás) világítási mód. Az elektromos rendszer gyakorlatilag kizárólag a világítást szolgálta, fával/szénnel fűtöttek, nem voltak gépek, stb. Ma, ha az olajat leváltanánk, a benzinkúthálózat leépítése lenne a legnagyobb gond. A benzinkút hálózat fenntartása addig éri meg, amíg viszonylag sokan vesznek benzint. Ha hirtelen elfogyna a vevőkör nagy része, akkor a benzinkutak szépen bezárnának, és ez ellehetetlenítené azokat az autósokat, akik még mindig benzines kocsikkal járnának. A legtöbb autó tankja 300-400 km autózáshoz van méretezve, és elég ráfizetéses lenne, ha mondjuk 50 km-es kitérőket kéne tenni a benzinért (ez ugye jelentős hányaddal növelné a haszontalan utak arányát a hasznoshoz képest). Feltéve, hogy egyáltalán van kút 50-100 km-en belül.

Az érme másik oldala az átállás az új üzemanyagra. Az első autók luxuscikkek voltak, elterjedésük lassú volt, így volt idő fokozatosan kiépíteni a kiszolgáló infrastruktúrát. Ma az átállásnak egyszerre kéne megtörténnie. Senki se akar olyan autót venni, amit az országban 6 helyen lehet megtankolni, amiből Budapesten van kettő (ez azt jelenti, hogy 6 helyre utazhatsz vele, különben fennáll a veszély hogy út közben kifogy az üzemanyag/akku/stb), vagyis bármit is kelljen beletankolni, azt egyszerre, és mindenhol be kell vezetni. Na ez óriási egyszeri befektetés, ami akár 50-100 év alatt térül csak meg. Ez az, amivel mindenki a másikat fogja várni, hogy elkezdje.


3) A nagyipari energiatermelés egy újabb dolog. Itt lehetne olyan eszközöket használni, amit méretei/biztonsága miatt autóba nem lehet beletenni. Ilyen az atomenergia (atomautó sosem lesz), vagy a víz- szél- stb energia. Csakhogy ezek részaránya ma még olyan kicsi, hogy gyakorlatilag ezerrel kéne építeni őket, hogy majd 20 év múlva legyen elegendő. Egy erőmű megépítése nem két nap, és csak kevesen értenek hozzá (pl az atomerőmű építő cégek gyakorlatilag túl vannak terhelve megrendeléssel). Csakhogy ma még olyan drágák az alternatív energiatermelési módok, hogy mindenki halogatja, ráadásul ezek környezetterhelő és bizonytalan technológiák. Mindenki várja, hátha holnap lesz egy jobb technológia, de itt utalnék vissza az első pontra: lehet, hogy sohasem lesz újabb technológia.


Mindebből az következik, hogy az átszoktatás és az új dolgok bevezetése már akkor el kéne hogy kezdődjön, amikor a benzinkorszak még javában tart. Azaz most. Az, hogy még mindig csak a 20-50-X év múlva használható tanulmányautónál járunk, és a nagyipari energiatermelés sincs megoldva (pl a fúzió), nem épülnek az erőművek, azt jelenti, hogy az átállás nem lesz nagyon könnyű. Minél később kezdődik, annál nehezebb lesz, a legrosszabb persze az lenne, ha akkor kezdenénk meg az újat, amikor a régi teljesen kifújt. Márpedig láthatóan ez az irány.

2011. jan. 17. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

nőne a benzin ára,és ha egyszer el is fogyna nem csak az olajból lehet energiát nyerni hanem pl.:szélből,vízből stb.

meg amúgy valamennyi tartalék lenne ami elegendő az egész világnak max 1 évre.Persze természetesen az se kizárt,hogy nem fognak érte háborúőzni pl a németek.De szerintem a víz előbb fog elfogyni mint az olaj és azért sokkal nagyobb harc fog fojni.

2013. febr. 12. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!