Alvás közben átélt áramütésre felébred az ember?
A konnektor működéséről szeretnék még ezen kívül kérdezni...Melyik része a legveszélyesebb valamint mihez "lehet" nyúlni úgy, hogy ne rázzon meg?
ilyen sima itthonira gondolok...
:D
Így van, puszta kézzel a száraz konnektorhoz nyúlva az nem tud megrázni,csak ha egy vékony fémmel a lyukba bele nem hatolsz.
Amennyiben a konnektorod közel van a védőföldeléshez (pár tíz méterre), akkor semmilyen veszélynek nem vagy kitéve.
Szerintem erre az esetre nem vonatkozik, de érdemes megemlíteni, hogy extrém esetben lehet olyan lakás, ahol a védőföld nem megfelelő, így egy a közelben működtetett "zárlatos" berendezés a védőföld felé nem kívánt feszültséget táplálhat. Biztonságos esetben, ezt a jó védőföld és az érintésvédelmi relé kell hogy kizárja. Ennek a hibának a kimérésére egy szakember képes. Lehet kapni a 230V-os aljzatba dugható műanyag dugót, ami kizárhatja a véletlen hozzáérés lehetőségét. :)
"milyen gyakori?"
Nem túl gyakori. Csak azért reagáltam, mert senki nem említette meg. Pedig vannak helyzetek, amikor nem árt tudni, hogy a földelés is rázhat. Régi házban, ahol régi az elektromos hálózat, ott valószínűbb csak. Gyakorlatilag csak egy vagy két műszaki hiba együttesen adja ki ezt a veszélyhelyzetet. Érdemes pl. szakemberrel megbeszélni, átnézetni ha egy lakást vesz az ember. Egy tipikus hiba pl. ha a védőföldet a becsatlakozásnál a nullához kötik (és nem földelik). A nulla pedig esetleg több száz méterre a trafónál van csak leföldelve. Ilyenkor a fogyasztónál lévő föld és a fali konnektor földje között már releváns ellenállás mérhető, amin , ha áram folyik, akkor feszültség is megjelenik.. Ezt egy szakember ki tudja mérni, vagy megnézi hogy hogy van bekötve a betáp. Ott ugyanis mondjuk nedvesség okozta oxidáció miatt további kontakt hiba is felléphet. Szóval mondjuk egy 10 éve szakember által bekötött lakásnál semmi ok az aggodalomra.
Bizonyára hallottatok arról, hogy voltak balesetek zenészeknél, hogy megfogta a gitárját és a mikrofont, és az megrázta, esetleg meghalt. Ez a földelési hibák miatt volt. Ott nem kettős földelésű megoldásokat használnak, tehát a védőföld a készülék házához van kötve. Gyakori hogy hosszú elosztókon keresztül jut el a feszültség a készülékig, de közben felléphet kontakt hiba, vagy nővekedhet az ellenállás, igy a jelenség valószinüsége nagyobb. Tehát a földelésre érdemes odafigyelni, jó kábeleket használni. Ami nem sérült. És ha lehet elkerülni a véletlen kontaktust. Az áramot nem látjuk, jobb félni tőle, mint ...
Az eredeti kérdésre is reagálnék. Orvosi (kardiológiai) műszereket fejlesztünk, igy ez a munkám. Egy áramütés veszélyessége sokmindentől függ. Ha áram halad át az emberen, elsősorban az izmokra fejt ki hatást. Nyilván nem mindegy hol halad át az emberen. Mindenesetre ha túléli, akkor nyilván felriad rá, úgy mint ha valaki felrázná. :)
Azért javasoltam, hogy dugj egy dugót a szabadon lévő konnektorba, mert ha ennyire zavar hogy ott van, akkor ez teljesen megnyugtató megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!