Miért van az, hogy néhány villanypózna mellett gyalogosan elhaladva az lekapcsol/kialszik? Néha pedig a fordítottja. De mindig ugyanazok a villanyoszlopok.
A közvilágításban leginkább elterjedt lámpa a nátriumlámpa. Ennek van olyan sárgás fénye. Ezt itthon többnyire egy bazi nagy induktív előtét (nagyméretű tekercs), egy fázisjavító kondenzátor és egy 2-5kV nagyságú impulzusokat adó gyújtóegység működteti. A nátriumlámpa ugyanis nem úgy működik, hogy rákötöd 220V-ra és hopp, elindul, kell neki a gyújtóimpulzus, hogy egy ív keletkezzen benne, ami aztán már kisebb feszültséggel is tovább fog élni (kb 70-120V, a lámpa korától függően). A tekercs azért kell, mert az szabályozza az átfolyó áramot, így a lámpára jutó teljesítményt. A gyújtóimpulzus nagysága függ a lámpa teljesítményétől, 35-70W-ig kb 2,5kV, 100W-tól felfelé 4-5kV impulzus kell. Ezek kb 1us hoszzúságú impulzusok (1kV, illetve 2kV-on mérve). Félperiódusonként 3db impulzust csinál a gyújtóegység, ami 50Hz-cel számolva 300 impulzus/mp. Ennyi idő alatt egy hideg, előtte hosszabb ideig nem működő lámpa simán elindul (feltételezve hogy a lámpa jó, legtöbbször az első impulzustól elindul).
A lámpa ahogy öregszik, egyre nagyobb működési feszültséggel ég. Ez nem 220V, hanem mint írtam, tipikusan 70-120V között van. Ha ez egy kicsit megnő, az említett induktív előtét+kondenzátor+gyújtóegység+lámpa kapcsolásban összeesik a feszültség, a lámpa kialszik. Ez tipikusan a lámpa élettartamának a vége felé fordul elő. Amikor kialszik a lámpa, a gyújtóegység újra működésbe lép, hiszen nem érzékeli a lámpát. A nátriumlámpáknak kb 1-1.5 perc kell, mire kihűlnek, és újra működésbe tudnak lépni. A gyújtóegységnek legalább ennyi ideig kell az impulzusokat biztosítani.
Ez a kialvás-visszagyújtás folyamat egy kb 2-3 perces ciklus, ami nem tesz jót az áramkör egyik szereplőjének sem, így legalább a lámpát minél előbb ki kell cserélni az adott lámpatestben. Tapasztalatok szerint az induktív előtét, a kondenzátor és a gyújtóegység általában jó marad, de ha sokáig volt a tulajdonképpen rossz lámpával használva, akkor érdemes lehet cserélni őket is.
Tehát semmi köze a jelenségnek ahhoz, hogy valaki éppen elhalad a lámpatest alatt, nincs semmiféle pozitív/negatív kisugárzásod, egyszerűen fizika az egész :) Érdemes bejelenteni az észlelt hibát vagy az önkormányzatnál, vagy az áramszolgáltatónál.
// Önök a Mythbusters legújabb adását látták... :D:D
Köszönöm a válaszokat, a mítoszrombolóknak hiszek, de azt nem mondanám, hogy ezek a lámpák a nagyszámok törvénye, vagy ilyen miatt kapcsolódnának, hiszen mindig csak EGY-EGY adott lámpáról beszélünk.
Az pedig, hogy mindig amikor elhaladok történik éppen egy leoltás-felgyújtás, az nekem továbbra is érdekes :)
Este kiülök az ablakba és felmérést csinálok :)
Még1szer köszi.
A mítoszromboló vagyok :)
Mivel írtam, hogy ez egy 2-3 perces ciklus, vagy esetleg rövidebb is, ezért jó eséllyel kialvás és visszagyújtás is történik amikor arra jársz. Ha egy lámpa ún. "kialvós" lesz, akkor a folyamat egészen addig ismétlődik, amíg vagy mégjobban tönkre nem megy a lámpa, esetleg egyéb hatások miatt az áramkör többi része is tönkremegy, vagy a legjobb esetben kicserélik az izzót.
Én annyira nem szeretnék válaszolni, csak meg szeretném jegyezni, hogy velem is mindig ez történik! És már én is kezdtem azt hinni, hogy valami furcsa energia-elszívó lény vagyok.
Nagy kár, most kiderült, hogy tök átlagos vagyok:)
Bár racionális ember révén mindig is gondoltam, hogy ez csak egyszerű ismétlődés, ami sokszor megtörténik, így akkor is, amikor épp elsétálok mellette.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!