A feszültség mérő egyenfeszültséget mér vagy váltót is?
Ha régi tipusú, és mutatós, akkor csak akkor kötsd váltóáramra, ha a mutató mindkét irányba tud mozogni. :)
Ha digitális, akkor mindkettőt méri.
Van olyan műszer, ami az áram irányát és nagyságát is mutatja, azzal nem célszerű váltakozó áramot mérni, mert csak ide-oda lengene, esetleg olyan kis kitéréssel, hogy 0-nak tűnne. De ha nem túl nagy a frekvencia, akkor szemléltetésként lehet és látványos lesz.
Van olyan műszer, ami csak az áram nagyságát méri, valamiféle eredőjét az áramnak. Ezzel egyformán jól lehet egyen- és váltakozó áramot is mérni, de az irányt nem mutatja. Tulajdonképpen egy egyszerű izzólámpa is ilyen típusú feszültségmérő műszernek tekinthető - hiszen minél nagyobb feszültséget kapcsolunk rá, annál erősebben világít. Mérhetjük egy felmelegedő huzal hőtágulás miatti hosszváltozását is, ahhoz már skálabeosztást is lehet készíteni.
"Igen minden műszer csak egyenáramot tud mérni legyen az akár tekercses akár digitális.Váltakozó áram mérésére egyenirányítani kell."
Ez így nem teljesen igaz. Pl a két tekercses lágyvasas műszerek egyenirányítás nélkül is képesek közvetlenül váltakozó feszültséget, mérni. Én úgy írnám, hogy az állandó mágnessel, és lengő avagy forgótekerccsel működő műszerek csak egyenfeszültséget mérnek alapesetben.
maci
"Igen minden műszer csak egyenáramot tud mérni legyen az akár tekercses akár digitális.Váltakozó áram mérésére egyenirányítani kell."
Nem minden műszer tekercses vagy digitális. Van nem tekercses analóg műszer is, pl. le van írva egy a Budó-féle Kísérleti fizika 2. kötetében, amely hőtágulás alapján működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!