Ha beomlik a Csernobil szarkofágja, újabb kataszrófa lehet? Ugy tudom a benne lévő grafit még mindig izzik.
a szarkofágon belül még ott van egy épületroncs is, ami robbanás és a tűz miatt instabil. A szarkofág nincs hermetikusan lezárva, hanem egy szűrőrendszeren keresztül folyamatosan szellőztetik, hogy a még bent lévő fűtőanyag hűlhessen. Ha az épület belül összeomlik, várhatóan olyan mennyiségű por keletkezik, amit a szűrőrendszer már nem képes megfogni így az kijut a külvilágba. Természetesen az egész rádióaktív.
egyes kevéssé optimista számítgatások szerint az a rádioaktív anyagmennyiség ami így kijuthat, nagyobb, mint ami eredetileg kijutott.
kb. erről van szó.
A szarkofágon belül, a sugárzó por alatt plutónium van. A szakértők attól tartanak, hogy ha a szarkofág beomlik, hatalmas robbanás következhet be. Ezért van tervben egy új szarkofág építése, TERVBEN! Az eredeti szarkofágot 25-30 évre tervezték. Viszont egy dokumentumfilmet ajánlok, amit érdemes megnézni; hiteles beszámolók az akkor hatalmon lévő személyektől:
*****
*****
*****
*****
*****
*****
*****
Jelszó: new7warez
* Automatikusan eltávolított tartalom.
Pár apróság csak hogy maradjunk a realitás talaján:
- A reaktorban normál üzemben a fűtőanyag raioaktív esetünkben 238-as tömegszámú dúsított urándioxid. Mivel fűtőelem cserére akarták leállítani a baleset előtt a benn maradt szennyező urán nem jelentős.
- A fűtőelem pasztillák cirkóniumból készülnek ebből jelentős mennyiségű maradt a reaktorban
- Üzem közben un. transzurán (az urán maghasádasok keletkező, természetben nem megtalálható) elemek keletkeznek ebből a legnagyobb gond a plutónium, ebből is jelentős mennyiség halmozódott fel a reaktorban az üzemeltetés során.
- Emelett ott vannak a mentéskor, főleg a grafittűz oltásakor a reaktorba dobált elszennyeződött anyagok (pl ólom és bór) az ólom a gammasugárzás árnyékolására a bór neutronelnyelő, ebből kb 350-500 tonna van a szarkofág alatt.
Meddig sugároz mindez?
A cirkónium kb 800 évig, tehát az eltelt 24 év gyakorlatilag semmi a plutónium számított felezési ideje (számított mert még nem mérte meg senki) mintegy 234 ezer év!!!
2004-ben a radioaktív por megkötésére 78 tonna speciális ipari ragasztót fecskendeztek a szarkofág alá statisztikai számítások szerint ez a por kb 65-70 százalékát kötötte meg.
A szarkofárgól:
Amikor a baleste után épült igen mostoha körülmények között építették (600-1200rtg/h háttérsugárzás) tehát nem volt és nem is lehetett cél egy hermetikus védőépület felépítése ezért a tetején és az oldalán mindig is voltak rések, ezekhez számítsuk hozzá az eltelt 24 év időjűrűsi viszonyait a jelentős téli-nyári hőmérsékletváltozást illetve a nagyon komoly téli fagyokat. Építésekor a szarkofágot 30 évre méretezték ebből 24 eltelt és a végleges megoldásról csak tervek születtek.
Az eddigi intézkedések miatt abban az esetben ha leomlana a szarkofág a felkavart por mindenképpen ismételten szennyezné a környezetet de annak a valószinűsége, hogy a lezárt zónán kívül jelentős lenne a szennyezés igen csekély, de mivel létezik ez a lehetőség (aktuális időjárástól, széljárástól függően) gondoskodni kell a szarkofág "végleges" legalább 100 évre méretezett utódjáról
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!