Ha az alapvető higéniás viszonyok rendbe lettek volna, akkor pestisjárvány se lett volna a középkorban?
Illetve a megfelelő táplálkozás is sokat nyomott volna a latban, mert egy erős, egészséges szervezet képes legyőzni a betegséget, de mondjuk az alultáplált, koszban mocsokban élő embereknek erre semmi esélyük nem volt.
A vicc az, hogy leginkább az elszigetelt falukban volt esély túlélni a járványt, mert oda nem hurcolták be, és nem volt zsúfoltság :) Bezzeg a városban... Na ott hullottak csak igazán az emberek...
Első azért nincs teljesen igazad.
Persze, most is van patkány. Csak a középkorban tulajdonképpen együtt aludtak velük!
Téged mikor csípett meg utoljára bolha? Naugye.... Anno ez teljesen mindennapos volt, az állatokat gyakran 1 fal választotta el az emberektől, vagy még az sem!
Ehhez pluszban hozzáadódott az általános higiénia TELJES hiánya. Ez a mai ember számára elképzelhetetlen, de a középkori átlag "polgár" nyáron fürdött a tóban. Ősztől tavasz végéig csak a tökét és a segglyukát mosta meg egy lavór vízben, de akkor már nagyon ügyelt a higiéniára. Maguk az emberek is fertőzöttek voltak bolhával, kullancsal, tetűvel. Természetesen ezek az ágyneműben (amit ugye nem cseréltek túl gyakran...) is jelen voltak.
A búbópestist ugye nem a patkányok egyedül, hanem a patkányokban élő bolhák (Xenopsylla cheopis) terjesztették.
A tüdőpestis még roszabb volt, az cseppfertőzés útján terjedt, tehát letüsszentettek, ha a kocsmában egy pestises után ettél / ittál (a legelitebb helyen is max megtörölgették az evő és ivó eszközöket, nem 3 lépcsőben mosogattak...) akkor is sz@rban voltál.
Szóval nyugodtan mondhatjuk, hogyha a higiéniás viszonyok rendben lettek volna enyhébb a lefolyás, vagy nincs is járvány.
Hunyadi János pestisben halt meg.
Mégpedig a Nándorfehérvári diadal után. Nem a csatában, hanem a rengeteg elesett katona okozta fertőzés miatt kapta el a pestist.
Manapság nem igen vannak olyan harcok ahol több ezer vagy akár több tízezer ember életét veszti, de ha lennének is azokat az embereket azonnal elégetnék vagy valamit csinálnának velük. Viszont ez a középkorban egyáltalán nem volt bevett szokás. Igazából elégetni embert halála után nem is nagyon égették el. A máglya halál egy komoly büntetés volt, így elég nagy felháborodást keltett volna, ha valaki szerettét aki hősi halált halt az országért ilyen "kegyetlen és megalázó" módon illetnek halála után.
Tehát a higéniai okok nem azért nem voltak adottak, mert fejletlenek voltak vagy buták a középkorban, hanem a társadalmi normák nem követelték meg őket ilyen mértékben mint például most.
Ettől függetlenül 300 év múlva egy hasonló témában az a kérdés fog felmerülni, hogy "a 21. században azért haltak meg annyian akkor még gyógyíthatatlan betegségekben, mert hülyék voltak az emberek?" Jó ez egy picit obszcén és butácska volt, de valami hasonló simán felmerülhet, mert végtére egy csomó daganat vagy egyéb halálos kór kialakulásáért az emberek, vagy maga a beteg a felelős.
Relativizáló megjegyzés:
@ "Ha az alapvető higiéniás viszonyok rendben lettek volna...", ill. "...általános higiénia TELJES hiánya..."
Akkor is voltak valami elképzelések (pl. hogy az evőeszközt nem árt eltörölgetni :-), és aszerint éltek – ahogy most is vannak valami elképzelések, és 1-200 év múlva ugyanilyen megrökönyödve fogunk arra gondolni, hogy mit neveztek a 21. században alapvető higiéniának... Pl. a vécében a legtöbb helyen olyan kézmosó volt "hajdan, a 21. század hajnalán", hogy vécéhasználat után megfogtad a csap nyitóját, megmostad a kezet, és utána a szennyezet nyitót megfogva zártad el a vizet. (Utána meg ugyanezzel a koszos kézzel megfogtad a kilincset is, és aki utánad jött, az ezen a koszos kilincsen [és koszos kézmosón] keresztül jutott oda, hogy elvégezheti a dolgát.)
Olyan pénzt használtak (úgynevezett "készpénzt", ma már csak a tananyagokból ismerjük), amit mindenki megfogdosott, egyik ember a másik után, teljesen ellenőrizetlenül.
Élelmiszervásárlás, -tárolás, -feldolgozás... – na arról meg jobb nem is beszélni.
(és még hosszan lehetne sorolni)
Szóval az "alapvető higiénia" minden korban más.
Inkább olyan kérdést lehetne föltenni, hogy a mostani szokások között mennyire tudna elterjedni egy pestis (egyáltalán be tudna-e "törni" egy mostani (fejlett) higiéniai szinten lévő közösségbe),
illetve ha akkor, a dúló járvány idején hirtelen varázsütésre átálltak volna mostani szokásokra, az segített volna-e rajtuk,
stb.
Mindenesetre ne "abszolutizáljuk" a mostani viszonyokat, szokásokat, szabályokat...
Az eretnekek elégetése azért is volt annyira nagy büntetés, mert nem bíztak abban, hogy Isten hamvaiból is fel tudja támasztani az embert. Tehát, akit elégettek, az nem fog tudni feltámadni, örökre test nélküli lélek marad.
A zsidóság tisztább volt, mint a keresztények, ezért kevesebb áldozat volt a zsidónegyedekben. Emiatt is támadtak rájuk a keresztények a járványok idején vagy után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!