Abszolút hallást hogyan lehet lemérni?
De lehet, sőt! A relatív hallás tanulható, az abszolúttal születni kell.
Ha valaki nem tanulta meg még a hangok neveit (logikus a kérdés, hogy akkor honnan tudja), akkor pl. úgy lehet, mint az első válaszoló írta, hogy simán megállapítja, hogy hamis a zongora.
De az abszolút hallás általában a zenei tanulmányok alatt (és nem előtte! pont a fentiek miatt) derül ki.
Az abszolút hallást ne C-n és F-en teszteljétek, hanem jellemzően Cisz (Desz), Gisz (Asz) hangokon, bár az utóbbi az azért elég "gyakori", így ott is könnyen becsapás tárgyává válhatnak.
Az abszolút hallás az, amikor adott frekvenciájú hangot az illető meg tud adni anélkül, hogy referenciahangja lenne.
Érdekes kérdés az, hogy vajon kideríthető-e valakiről, akinek nincs zenei tudása, hogy van-e abszolút hallása.
Az első példa kicsit sántít, ugyanis a zongora hamisságát referencia alapján is megállapíthatta "Balázs", ugyanis a hangok egymáshoz viszonyított magasságából ez megítélhető, a jó relatív hallású is simán megmondja egy zongoráról, hogy ha van a játszott dallamban hamis hang. [Hiszen hall előtte hangot, amely alapján a többit - jó relatív hallással - definiálni tudja, így ki tudja szűrni, hogy az adott hang hamis-e.]
Az abszolút hallás vizsgálatához sokkal inkább egy, referenciahang nélkül NEM TÖKÉLETESEN pontos hangot kell megadni a vizsgált személynek, majd el kell vele döntetni, tökéletes-e avagy sem. Ezt a kísérletet - zenei ismeretek hiányában - egymást követően is lehet alkalmazni, hiszen a zenei ismeret hiányában nem tud referálni az adott hang után.
Azonban gyakorlati haszna értelemszerűen a zenei tanulmányaiban van.
Sok ember csak "kamuzik" az abszolút hallásról, mert valójában csak egy-egy hangra vonatkozóan van abszolút hallása, de mivel az adott hangra tökéletes, így bármilyen hangot vissza tud adni a saját referencia hangja alapján. [Sokszor ugye belső hallásból, így a szemlélő vagy vizsgáló számára nem derül ki, hogy valódi abszolút hallás van, vagy egy adott hangra vonatkozó.]
Szintén kérdéses az, hogy miért kell felvenni azt a gyereket a zeneiskolába, akinek abszolút hallása van (az első példa alapján), hiszen ez az adottság - bár előnyére válik a zenei tanulmányai során - mégsem jelenti azt, hogy ő maga a "tökéletes nebuló".
Szintén megoszlanak a vélemények az abszolút hallás előnyéről vagy hátrányáról. Általában elmondható, hogy az abszolút hallás inkább hátrány, mint előny. Egy tényleg jól kifejlesztett relatív hallás sokkal inkább használható.
Egyszerű. Dudál egy autó, nyikorog az ajtó, és te megmondod, milyen hang.
Ha nem mondod meg, akkor nincs absz.hall.
Most felhívott egy ismeretlen szám telefonon, nem szóltak bele, csak zene ment.
Mondtam, hogy ez D-Dúrban van, és letettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!