Előfordulhat olyan manapság a tudományos vilàgban, hogy ha egy kutató bizonyít valamit, a szakma elutasítja, mert nem akarják feladni a kedvenc elképzeléseiket?
A 20. század elején még Einstein sem akarta elfogadni az ősrobbanást, ahogyan a szovjetek sem.
Manapság mi a helyzet?
"Az ősrobbanást a mikrohullámú háttérsugárzás felfedezésétől lehetett igen alaposan alátámasztottnak venni"
Ha jól tudom, a Penzias-Wilson páros nem is hitt az ősrobbanásban, meg egyébként is csak szerencséjük volt, erre bezsebelnek egy Nobel-díjat.
Volt az a másik férfi a kutatócsoportjával, akik kifejezetten keresték a Háttérsugárzást, azok érdemeltek volna elismerést.
De egyébként meg mindegy.
Penzias és Wilson előtt a matek meg a vöröseltolódás is a Nagy Bumm mellett szólt.
Nem is tudom, hogy hihetett még valaki az 1960-as években a statikus univerzumban.
@10: Továbbra is kevered a dolgokat.
Valóban ez a katolikus pap vetette fel az ősrobbanás gondolatát és ez a gondolat valóban konzisztens az általános relativitáselméletet eredeti alakjával. Ugyanakkor ez nem jelent bizonyítást. Ez azt jelenti, hogy azt bizonyította be, hogy a fizika nem zárja ki az ősrobbanás lehetőségét. Hatalmas különbség.
A világegyetem tágulásának első komoly bizonyítékát Hubble fedezte fel 1929-ben. Az ősrobbanást jóval később, 1963-ban Penzias és Wilson támasztották alá véletlenül, amikor felfedezték a mikrohullámú kozmikus háttérsugárzást. Einstein 1917-ben módosította az egyenleteit, hogy elkerülje a táguló világegyetem képét, és 1929-ben, a bizonyítékok hatására vissza is csinálta az egészet. Egyébként 1917 az 1927 előtt volt 10 évvel, és Lemaitre 1927-ben tette közzé az ősrobbanással kapcsolatos gondolatait.
Szóval semmi nem stimmel és mindent keversz.
Még nem olvastam miket írtatok, amúgy meg kérdező nyilvánvalóan vannak ilyenek.
Egy példa. Dolni Vestonice (Dolní Věstonice) paleolith régészeti lelőhely.
Csehország (Cseh Köztársaság), Morvaország. A dátumok nagyjából 30 000 évtől kezdődnek. A cseh szakma hevesen ellenezte, miközben a nemzetközi régészet üdvözölte és jól fogadta a felfedezéseket és kutatásokat.
Amit találtunk Dolni Vestonicében:
- Dolní Věstonice kerámia Vénusz szobor (11 cm), a dátum 29 000 év. És ebben az újdonság az, hogy a legrégebbi kerámiánk az nem Mezopotámia, nem Egyiptom és nem Ázsia, hanem bizony Közép-Európa és a dátum is kitolódott a paleolitba. Így a legrégebbi kerámia gyártásunk leletanyagai az Közép-Európa. Valójában rengeteg kerámiát találtak és kompletten gyártást folytattak.
( [link] )
- Dolni Vestonice textil. Többnyire a kerámia szobrot szokták kiemelni Dolni Vestonice kapcsán, de tucatnyi textil lenyomatot találtak a kerámia gyártással járó véletlenszerű agyag lenyomatokként. Ráadásul nem is csak egyszerű alap szövésű textilek lenyomatait találták, hanem több külön fajta textileket is készítettek. Ezek textil ruhák belenyomódtak az agyagba a kerámiák készítésekor, amiket megtaláltak. Tehát a paleolitban már ~30 000 éve több textil fajtát is készítettünk és megtalálták még fonott kosarak és háló jelenlétét is.
Itt a képen: felső bal textil lenyomat, felső jobb "b" jelzés textil lenyomat, alsó bal szintén textil lenyomat, és az alsó jobb egy fonott kosár lenyomat.
Vannak még Dolni Vestonicéből érdekességeink. Például egy 25 000 éves ujjlenyomat. De van kanalunk is.
Van egy nem sematikus arc ábrázolásunk is ugyanonnan. Az arc egy mamut elefántcsont női arc faragvány és láthatóan nem stilizált, hanem portréja egy ősi nőnek. A haja kontyban van.
Egy illusztrátor megjelenítése az ősi nő arcáról.
Visszatérve az elejére, Dolni Vestonice a cseh lelőhely országában eleinte nem volt valami jól fogadva és nagyon támadták, bár ez mára eltűnt. És közben a szakma nemzetközi szinten nagyon jól fogadta Dolni Vestonice leletanyagait és kutatásait.
#14
Ez a vita mikor volt? Mert a kérdező a tudomány mostani helyzetéről kérdezett. Azt látom, hogy a szobrot 1925-ben fedezték fel (ráadásul egy cseh kutató). Azt nem tudom, hogy a korát mikor határozták meg, de gondolom, hogy az sem mostanság volt.
@16: És miért szokták meg?
Nem az történt véletlenül, hogy a bizonyítékokat hamisnak gondolták? És amikor kiderült, hogy azok a bizonyítékok valódiak, azaz a leletek kora ténylegesen bizonyított, akkor tűntek el ezek a támadások? Mert akkor nem épp az történt, amire a kérdező rákérdezett.
A #17-ben említett 1925 meg hát tényleg eléggé távol áll a kérdéstől.
Mivel azt írtad a kérdésre, hogy nyilvánvalóan vannak ilyenek, muszáj megkérdeznem: tudsz-e akár egyetlen egy esetet is mondani, amikor egy kutató _bebizonyított_ valamit (amibe természetesen adott esetben a bizonyítékok hitelességének bizonyítása is beletartozik) és a szakma (így, teljes általánosságban írva és értve) elutasította azt, valamint ez napjainkban történt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!