Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Előfordulhat olyan manapság a...

Előfordulhat olyan manapság a tudományos vilàgban, hogy ha egy kutató bizonyít valamit, a szakma elutasítja, mert nem akarják feladni a kedvenc elképzeléseiket?

Figyelt kérdés

A 20. század elején még Einstein sem akarta elfogadni az ősrobbanást, ahogyan a szovjetek sem.


Manapság mi a helyzet?


dec. 28. 19:55
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

"Az ősrobbanást a mikrohullámú háttérsugárzás felfedezésétől lehetett igen alaposan alátámasztottnak venni"


Ha jól tudom, a Penzias-Wilson páros nem is hitt az ősrobbanásban, meg egyébként is csak szerencséjük volt, erre bezsebelnek egy Nobel-díjat.

Volt az a másik férfi a kutatócsoportjával, akik kifejezetten keresték a Háttérsugárzást, azok érdemeltek volna elismerést.


De egyébként meg mindegy.

Penzias és Wilson előtt a matek meg a vöröseltolódás is a Nagy Bumm mellett szólt.


Nem is tudom, hogy hihetett még valaki az 1960-as években a statikus univerzumban.

dec. 29. 09:04
 12/18 Mojjo ***** válasza:
78%

@10: Továbbra is kevered a dolgokat.

Valóban ez a katolikus pap vetette fel az ősrobbanás gondolatát és ez a gondolat valóban konzisztens az általános relativitáselméletet eredeti alakjával. Ugyanakkor ez nem jelent bizonyítást. Ez azt jelenti, hogy azt bizonyította be, hogy a fizika nem zárja ki az ősrobbanás lehetőségét. Hatalmas különbség.

A világegyetem tágulásának első komoly bizonyítékát Hubble fedezte fel 1929-ben. Az ősrobbanást jóval később, 1963-ban Penzias és Wilson támasztották alá véletlenül, amikor felfedezték a mikrohullámú kozmikus háttérsugárzást. Einstein 1917-ben módosította az egyenleteit, hogy elkerülje a táguló világegyetem képét, és 1929-ben, a bizonyítékok hatására vissza is csinálta az egészet. Egyébként 1917 az 1927 előtt volt 10 évvel, és Lemaitre 1927-ben tette közzé az ősrobbanással kapcsolatos gondolatait.

Szóval semmi nem stimmel és mindent keversz.

dec. 29. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 Mojjo ***** válasza:
78%
@11: A világegyetem tágulása önmagában még nem bizonyítja az ősrobbanást. Bizonyíthatná akár, ha a világegyetem szerkezete annyira ismert lenne, hogy a galaxisok mozgását úgy vissza tudjuk követni időben, hogy bebizonyítsuk, elkerülhetetlenül az ősrobbanáshoz vezetnek. Ettől Einstein életében, de még Penzias és Wilson idejében is nagyon távol voltunk, az 1980-as évekre tudtunk ehhez eleget.
dec. 29. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 TappancsMancs ***** válasza:

Még nem olvastam miket írtatok, amúgy meg kérdező nyilvánvalóan vannak ilyenek.


Egy példa. Dolni Vestonice (Dolní Věstonice) paleolith régészeti lelőhely.

Csehország (Cseh Köztársaság), Morvaország. A dátumok nagyjából 30 000 évtől kezdődnek. A cseh szakma hevesen ellenezte, miközben a nemzetközi régészet üdvözölte és jól fogadta a felfedezéseket és kutatásokat.


Amit találtunk Dolni Vestonicében:

- Dolní Věstonice kerámia Vénusz szobor (11 cm), a dátum 29 000 év. És ebben az újdonság az, hogy a legrégebbi kerámiánk az nem Mezopotámia, nem Egyiptom és nem Ázsia, hanem bizony Közép-Európa és a dátum is kitolódott a paleolitba. Így a legrégebbi kerámia gyártásunk leletanyagai az Közép-Európa. Valójában rengeteg kerámiát találtak és kompletten gyártást folytattak.

[link]

[link]

[link]

( [link] )


- Dolni Vestonice textil. Többnyire a kerámia szobrot szokták kiemelni Dolni Vestonice kapcsán, de tucatnyi textil lenyomatot találtak a kerámia gyártással járó véletlenszerű agyag lenyomatokként. Ráadásul nem is csak egyszerű alap szövésű textilek lenyomatait találták, hanem több külön fajta textileket is készítettek. Ezek textil ruhák belenyomódtak az agyagba a kerámiák készítésekor, amiket megtaláltak. Tehát a paleolitban már ~30 000 éve több textil fajtát is készítettünk és megtalálták még fonott kosarak és háló jelenlétét is.

[link]

Itt a képen: felső bal textil lenyomat, felső jobb "b" jelzés textil lenyomat, alsó bal szintén textil lenyomat, és az alsó jobb egy fonott kosár lenyomat.

[link]


Vannak még Dolni Vestonicéből érdekességeink. Például egy 25 000 éves ujjlenyomat. De van kanalunk is.

[link]


Van egy nem sematikus arc ábrázolásunk is ugyanonnan. Az arc egy mamut elefántcsont női arc faragvány és láthatóan nem stilizált, hanem portréja egy ősi nőnek. A haja kontyban van.

[link]

[link]

Egy illusztrátor megjelenítése az ősi nő arcáról.

[link]


Visszatérve az elejére, Dolni Vestonice a cseh lelőhely országában eleinte nem volt valami jól fogadva és nagyon támadták, bár ez mára eltűnt. És közben a szakma nemzetközi szinten nagyon jól fogadta Dolni Vestonice leletanyagait és kutatásait.

dec. 29. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Mojjo ***** válasza:
@14: Miért volt támadva? És miért tűntek el ezek a támadások azóta?
dec. 29. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 TappancsMancs ***** válasza:
Mert a kb 30 000 éves kerámiát képtelenségnek vették, ráadásul különféle textilek szövésével együtt már egyáltalán nem illett a megszokott paleolit képbe. Ezeket inkább a neolitba helyeztük előtte, ami nagyságrendileg ~10 000 év, esetleg kicsit korábbra, de nem 30 000 környékére. Azóta ez elcsitult és egyszerűen megszokták, a kutatások pontosak és jók a dátumok. Bár a téma sok hasonlóval együtt lényegesen nagyobb figyelmet érdemelne.
dec. 29. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 sadam87 ***** válasza:

#14

Ez a vita mikor volt? Mert a kérdező a tudomány mostani helyzetéről kérdezett. Azt látom, hogy a szobrot 1925-ben fedezték fel (ráadásul egy cseh kutató). Azt nem tudom, hogy a korát mikor határozták meg, de gondolom, hogy az sem mostanság volt.

dec. 29. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 Mojjo ***** válasza:

@16: És miért szokták meg?

Nem az történt véletlenül, hogy a bizonyítékokat hamisnak gondolták? És amikor kiderült, hogy azok a bizonyítékok valódiak, azaz a leletek kora ténylegesen bizonyított, akkor tűntek el ezek a támadások? Mert akkor nem épp az történt, amire a kérdező rákérdezett.

A #17-ben említett 1925 meg hát tényleg eléggé távol áll a kérdéstől.


Mivel azt írtad a kérdésre, hogy nyilvánvalóan vannak ilyenek, muszáj megkérdeznem: tudsz-e akár egyetlen egy esetet is mondani, amikor egy kutató _bebizonyított_ valamit (amibe természetesen adott esetben a bizonyítékok hitelességének bizonyítása is beletartozik) és a szakma (így, teljes általánosságban írva és értve) elutasította azt, valamint ez napjainkban történt?

dec. 29. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!