Előfordulhat olyan manapság a tudományos vilàgban, hogy ha egy kutató bizonyít valamit, a szakma elutasítja, mert nem akarják feladni a kedvenc elképzeléseiket?
A 20. század elején még Einstein sem akarta elfogadni az ősrobbanást, ahogyan a szovjetek sem.
Manapság mi a helyzet?
Ha a kutató _bizonyít_ valamit, azt értelemszerűen nem fogja visszautasítani a szakma. Mint ahogy Einstein sem utasított vissza semmit, ami bizonyítva volt.
Ha valakinek van egy elképzelése, ami akár igaz is lehet, sőt, ha ehhez azt alátámasztó, de nem teljes körűen bizonyító nyomokat is tud mutatni, akkor előfordulhat, hogy a szakma elutasítja. Pontosan a bizonyításig.
Einstein visszautasította az ősrobbanást, ami bizonyítva volt...
Később beismerte a tévedését, bár számomra kérdés, hogy tényleg elismert-e, hogy hibázott, vagy csak a média előtt akarta jó színben felüntetni magát.
@3: Az ősrobbanást a mikrohullámú háttérsugárzás felfedezésétől lehetett igen alaposan alátámasztottnak venni, az pedig 1963-ban történt meg Einstein 1955-ben halt meg. Szóval ez nem stimmel.
Valamit keversz. El is árulom mit: a világegyetem tágulását, aminek első bizonyítéka a kozmikus vöröseltolódás, amit valóban Einstein életében fedeztek fel, 1929-ben. Einstein azonban 1910-es években vetette el a táguló univerzum ötletét és módosította az egyenleteit, a bizonyítékok előtt! Amint lettek bizonyítékok, visszamódosította az egyenleteit. Pont, ahogy elvárható.
Teljesen téves, amiket mondasz.
A tudományos politika sajnos nem lett sokkal liberalisabb mostanra, mint volt 100 évvel ezelőtt.
Ha nem vagy része a fősodornak, ha nem egy neves amerikai, vagy nyugateuropai egyetemen kutatsz, akkor lehet, le se közlik a pulbikaciodat...
Ezekre a helyekre pedig jellemzően nem külföldi, pláne nem keleteuropai kutatokat vesznek fel.
Szoval,mashogy rossz, de rossz a jelenlegi tudományos rendszer.
#6
Írtál már sikeres pályázatot nyugati egyetemre? 🤔
Egyébként értem, mire gondolsz, de ahhoz, hogy tényleg korrekt képet fess, el kellene kezdeni beszélni a tudományos folyóiratok működéséről, különböző faktorokról, mint kapásból az impakt faktor, de akár egyéb mérőszámok, JCR, SJR stb... Hangsúlyozni, hogy az állításod mire vonatkozik, leírva, hogy ez mit jelent a tudományos világra és a tudományos munkák megismerésére nézve, az esetlegesen félreérthető értelmezésekre kitérve és azokat eloszlatva stb stb.
Mint látod, a kérdező egy teljesen téves elképzeléssel él a fejében. Ha ezt megfejeled egy rosszul kifejtett és emiatt félrevezető hozzászólással, azzal nem segítesz.
Nem keverek semmit, Mojjo. A táguló univerzumot egy katolikus pap már bebizonyította, számításokkal. Einstein ismerte azokat a számításokat, söt: hibátlannak is tartotta, azonban visszataszítónak tartotta az illető fizikáját. Ez 1927-ben történt:
Einstein elfogult gondolkodása már itt is tetten érhető: matematikailag nem tud belekötni semmibe, de azért mégis visszadobja az egészet, mert neki nem tetszik.
Ráadásul a táguló univerzum Einstein saját egyenleteiből is jött, amiket úgy módosított, hogy statikus univerzum jöjjön ki belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!