Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Amit a pali beszél az energiár...

Amit a pali beszél az energiáról ebben a videóban az igaz ?

Figyelt kérdés
[link]
dec. 18. 15:35
 1/5 anonim ***** válasza:
71%

Nagyvonalakban igen, de én a 80-as években voltam gyerek, és már akkor is 50 évre saccolták, hogy ki fog fogyni az olaj, és 100 évre a szenet. Azóta nem történt más, csak 10 évente 10 évvel későbbre rakják a kifogyás feltételezett dátumát.

Szóval egyszer biztosan ki fog fogyni, de most már nem aggódom, hogy az az én életemben fog megtörténni.

dec. 18. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
76%
Ismereterjesztő alapozásnak megteszi.
dec. 18. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 T. Feri ***** válasza:
38%
Az olajjal nem az a legnagyobb baj, hogy el fog fogyni, hanem, hogy nagyon környezetszennyező. Rengeteg szén-dioxid kibocsájtással jár, a rendszeresen előforduló hajókatasztrófák egyre nagyobb környezeti katasztrófával, fajok kipusztításával járnak.
dec. 18. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
86%
Hiába mondja azt, hogy úgy gondoljuk, eddig csak a 40%-át hoztuk felszínre az olajnak, és a jelenlegi felhasználás mellett mennyi ideig lenne elég a maradék, a helyzet ennél sokkal rosszabb. Több okból is. Egyrészt az olaj felhasználása exponenciálisan gyorsul, nagyjából negyed évszázadonként duplázódik. Ez azt jelenti, hogy a következő 25 évben annyi olajra lesz szükségünk, mint az ipari forradalom kezdete óta összesen, szóval az a 60% maradék (ha egyáltalán van annyi) már nem is tűnik olyan soknak. A másik probléma az EROI, ami azt mutatja, hogy egységnyi energia befektetésével mennyi energiához jutunk. A múlt század első felében ez az érték még 100 körül volt, tehát 1 hordó olaj befektetésével 100 hordót tudtunk kitermelni. Ugyan a technológia is sokat fejlődött, de a maradék készletek nagy része már nehezen, nagyon nehezen hozzáférhető helyeken vannak. A mostanában megnyitott hagyományos kutaknál az EROI általában 10 közelében van. A repesztéses eljárással bányászott olajnál pedig jócskán 10 alatt van ez a mérőszám. (lásd: [link] ) A 80-as évek elejétől minden évben több olajat bányásztunk, mint amennyi új készletet az adott évben felfedeztünk, és az arány évről évre romlott, több mint három évtizede kevesebb olajkészletet fedezünk fel, mint amennyit felhasználunk, és amit fel is fedezünk, azok nagyon gazdaságtalanul bányászhatók ki (lásd: [link] ). Ráadásként, ha még elő is tudnánk szedni azt a feltételezett maradék 60%-ot, akkor az oly mértékű szennyezést jelentene, amibe a bolygó rövid távon belerokkanna. A CO2 kibocsájtással tudniillik az a gond, hogy a légkörbe került CO2 csak évtizedek múltán fejti ki hatását, azaz a mostani felmelegedésért javarészt még az ezredforduló előtt elpöfékelt fosszilis energiahordozók a felelősek (és láttuk, hogy azóta már eltel 25 év), így az azóta duplázódott kibocsájtás már így is katasztrófával fenyeget.
dec. 18. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Anélkül, hogy konkrét elfogyási időtartamokról beszélnék, tudni lehet a következő sémát.

A föld korából, a rajta lévő szerves anyagból, annak olajjá alakulási rátájából meghatározható a maximális mennyiség. Ez mindenképpen egy véges szám. Az eddigi felhasználási ütemből (feltéve hogy változatlan marad) kiszámítható egy elfogyási időtartam.

Azonban nem vettük ekkor figyelembe, hogy mennyibe kerül a kitermelés (a megtalálási költséggel együtt), továbbá egységnyi olaj mire elég. Ha az, amire elég, kisebb értékű, mint a kitermelési költség, más megoldást fognak találni, mert a folyamat veszteséges.

Ehhez vegyük hozzá a fent megadott felhasználási igény változását, továbbá azt a konkrét tényt, hogy a jelenlegi kitermelési költségek minimum duplája a 20-25 évvel ezelőttinek, akkor világos, hogy ez egy meglehetősen véges folyamat. A következő 25 év múlva a kitermelés költsége ismét minimum duplázódik, vajon mit éri meg előállítani ennek felhasználásával? És ki fizeti azt meg?


Az alapprobléma itt az, hogy jelenleg van majdnem 9 milliárd ember, és mind más érdekkel rendelkezik ezt illetően. Ezért van az, hogy ebben és sok másban (így például aktuálisan a klímaváltozásban) van néhány ember, aki képes és akar számolni, becsülni, továbbá van néhány ember, aki az éppen aktuális helyzetből hatalmas hasznot húz, ezért akadályoz mindent, ami a változásról szólna. Ennélfogva jellemzően kevés számú ember kevés erőbefolyással minden aktuális problémát előre tud és jelez, ugyanakkor másik kevés számú ember hatalmas erőbefolyással ezt eltakarja, a többi pedig elszenvedi az ebből származó, a történelem folyamán időről időre előkerülő kataklizmákat. Most is így lesz. A klímával is, az olajjal (energiaforrással) is, csak most van esély rá, hogy a kettő hatása egymást erősíti. Még e században sokan fogják ezt megsínyleni.

dec. 19. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!