Mi az ami nem változott középkor óta Magyarországon?
Vármegye?
Az 1860-as években már kezdett kimenni a divatból, lásd: [link]
A múlt század közepén ezt a kialakult szokást aztán törvénybe is foglalták, majd nemrégiben az archaizáló hatalom teljesen indokolatlanul visszaállította. Mi ez, ha nem változás?
A vármegyékkel vigyázzál, mert azok Trianonnál alapvetően megváltoztak, főleg a határ közeli vármegyék. Mert van olyan ami ketté lett vágva. Van ami "csak" át lett rajzolva. Nagyon nem egyeznek meg a mai (vár)megye határok a középkoriakkal (meg kérdés,hogy a középkor melyik részéről beszélsz).
A középkor 476 körül(?) kezdődik (általában, bár vannak források amik máshova datalják) és kb. 1500-ig számolják (szintén különböző források máshova datalálják a végét). Magyarország csak 1000 körültől létezik.
Ez kb. azt jelenti, hogy a középkor kb. 1000 évéből, Magyarországról csak kb. a felében beszélhetünk egyáltalán. És István előtt miután nem volt Magyarország nem is voltak Vármegyék (ezek nagy részét István hozta létre). Megint a középkor felét "kidobtuk". Ezek után mi is a kérdés?
Hát, ha poénkodás, akkor nem annyira tűnik projektnek, inkább csakúgy mintha egy politikai oldalon lenne felhozva politikai "indoklás"-nak bemutatva, vagy politikai gúnyolódásnak, viccelődésnek.
Vármegye témához... A "vármegye" és a "megye" is az államalapítástól használatosak és - mint találóan fogalmazott valaki - az archaikusabb valóban a "vármegye". Lényegében mindig is használták mindkettőt és nincs olyan, hogy "melyik a régi és melyik az új".
I. László Árpád-házi királyunk törvényében is már mindkettő megnevezés szerepel.
"Szent László Király Dekrétomainak Harmadik Könyve
13. Fejezet a bitang jószág szedőiről"
"A bitang jószág szedője, kit közönségesen joch-szedőnek mondanak, valamit csak egybegyüjtend, hajtsa a vármegyére; és a király lovásza meg a megye ispánjának lovásza épitsenek aklot a vár allyán, és ..."
( [link] )
A hivatalos elnevezések időrendje így alakult:
1000-1950 - vármegye, megye (~950 éven át)
1950-2022 - megye (~72 évig)
2023-tól - vármegye
És tovább árnyalja a kifejezéseinket, hogy volt külön "vármegye" és "várispánság" is, de alapvetően a várak környezetéhez tartozó igazgatási területekből ered, így a "vármegye" az archaikusabb.
Az már más, hogy a kormányunk vajon milyen indoklást közölt a visszanevezéshez, vagy, hogy mire szándékozott politikailag használni, de, ha ettől eltekintünk, akkor vitathatatlanul egy régi megnevezésünk és így a névvel semmi baj nincs. (Ja és mielőtt azzal jönne valaki - nem politizálok és nem vagyok Fideszes.)
Persze szokatlannak nekem is szokatlan, de félretéve a politikát - és tényleg félretéve (!) - azért mégis csak olyan jó történelmi név nálunk a vármegye. És annyira nem is hosszú szó.
Amúgy meg más államokban is vannak az államapparátus különböző területein ilyen régi szóhasználatok, csak a megszokottáguk miatt nem tűnnek fel, de nagyon is vannak ilyenek.
Az Egyesült Államok "Szenátusa" és a "szenátor" is ilyen régi név ami az ókori Rómából ered, szóval nem kicsit régi szóhasználat azért. Vagy Németországban és Ausztriában a "kancellár" és "kancellária" szintén egy nagyon régi hivatali név és a középkorban már használták. Kancellár van még Svájcban, Finnországban, Svédországban, az Egyesült Királyságban, néhol az Egyesült Államokban és máshol is. Csak többnyire megszoktuk és már nem tűnik fel, nem vesszük ezeket észre. A briteknél meg van olyan, hogy "Master of the Household", ami kb, de akár javítsatok, annyi mint "Háztartás Mester".
( [link] )
És van még ezekből elég rendesen. :) És van nem is kevés hely, ahol van csendőrség. Itt a térképen kékkel jelezve, piros ahol volt:
( [link] )
Nekünk manapság tényleg szokatlan a vármegye (nyilvánvalóan az), de még csupán egy hosszabb emberélettel ez előtt sem tűnt fel senkinek a vármegye szóhasználat szokatlansága.
1947. évi XIII. törvénycikk indokolása
"Békéscsaba m. város népességi (a), kulturális (b) és közgazdasági (c) viszonyai indokolják a vármegye felügyelete alól való kivételét és teszik méltóvá az önálló törvényhatósági jogkör betöltésére.
( [link] )
Ha nem a Fideszen morcoskodunk, akkor csak egy régi hagyományos hivatali nevünk a vármegye. És ennyi, hogy vármegyének nevezzük, azért némely magyarok túlzottan aluldefiniált magyar történelmi képéhez jó kis helyrehozási járulék. Egyesek már ott tartanak, hogy amikor olyat olvasnak, hogy Árpád-ház vagy szkíta már azt hiszik, hogy valamivel szembe kell szállni - aminek nyilván nincs sok értelme. Szóval jó az a vármegye, ráfér a társadalmunkra az ilyen. A politika része meg mindegy...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!