Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért ég gyengén a láng és...

Miért ég gyengén a láng és parázslik a kanóc égés közben?

Figyelt kérdés

Ez egy házilag készített olajlámpa/olajmécses. Bármilyen üveg vagy kerámia tál/pohár megteszi, felöntöm (használt) étolajjal a kanóctartó végéig. A kanóc egy ízlés szerinti hosszúságra levágott, közepes vastagságú kenderspárga. A spárga pillanatok alatt megszívja magát olajjal, meggyújtjuk és ég, ha szerencsénk van sokáig.


A kanóctartót ez esetben egy sárgaréz tömlőhüvellyel oldottam meg, a spárgát belegyömöszöltem, a végét kb. 7 mm-re kihúztam hogy a réz oldalának feszüljön (támassza a kanócot) és úgy gyújtottam meg.


Az a gond hogy a kanóc csak pár másodpercig ég normálisan, utána beparázslik, pattog és egyre gyengébben ég, rosszabb esetben el is alszik.


A kanóc általában akkor szokott parázslani és pattogni ha vizet/nedvességet kap, ez esetben viszont szó sincs erről!


Mi lehet a gond?


Már "mindent" próbáltam: lejjebb vinni az olajszintet, feljebb vinni az olajszintet, meghosszabbítani a spárgát, megrövidíteni a spárgát, de ugyanúgy ég!


Lehet hogy a rézhüvellyel van baj?


Lehet hogy túl nagy a szája, nem fogja eléggé közre a kanócot és ez nem tetszik neki?


Nem vagyok annyira erős fizikából, de próbálok gondolkodni!


Dróttal hajlított kanóctartókkal nem volt gond, ott konkrétan közrefogták a kanócot!


Lehet hogy nem csak támasztani kell, hanem fogni is?


A szaggatott sárga vonalig van felöntve olajjal.


[link]

[link]



szept. 10. 20:48
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

"A levegőt nem a kanóc, hanem maga a láng veszi fel."


Na de ha valami fullasztja a kanócot (pl. eldugítja), akkor eleve parázslik a kanóc és gyengül a láng, mert nem kap elég oxigént. Így értettem.


Fújj rá enyhén a parázsra és jobb esetben feltámad, lángra kap.


Az égéshez 4 dolog szükséges:


1. éghető anyag

2. oxigén/oxidálószer

3. tűz/gyulladási hőmérséklet

4. ezek mind egyidőben legyenek.

szept. 11. 00:58
 12/17 A kérdező kommentje:

Na, kihúztam egy szálat a pamut mopból, ezt kettévágtam mert túl hosszú volt, a felét áthúztam a rézhüvelyen (kanóctartón), pillanatok alatt felszívta a fáradt olajat, kb. 7 milliméterre kihúztam és meggyújtottam.


Vártam hogy mikor alszik el de nem parázslott, nem gyengült a láng, gyönyörű tisztán égett! 🙏


Már 4 órája aktív! 👍🕯️


Most az a helyzet hogy önmagában a pamut kanóc megoldotta a problémát!


Ki is tölti rendesen a hüvelyt, nincs hézag, gyönyörűen megáll benne!


Akkor mégis csak a kenderspárgával lehetett a gond, és/vagy a hézaggal! 🤔


A fáradt olaj ugyanolyan gyönyörűen működik mint eddig!

szept. 11. 07:10
 13/17 A kérdező kommentje:

Így néz ki 4 óra (lassan 5 óra) után! 🧡🕯️


[link]

szept. 11. 07:28
 14/17 anonim ***** válasza:

Felfedezted a hurmikakiban az ütőeret - szívből gratulálok!

😀😁😆

szept. 11. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

"Na de ha valami fullasztja a kanócot (pl. eldugítja), akkor eleve parázslik a kanóc és gyengül a láng, mert nem kap elég oxigént. Így értettem."

Ellenkezőleg. Oxigénje van elég, mert a levegő áramlását nem akadályozza semmi. A kanóc rostjainak a szál-sűrűsége nem mindegy. Ha most sikerrel jártál, annak az az oka, hogy a hajszálcsövesség elegendő olajat képes szállítani jelenleg az égéshez. Míg a korábbi kanócod nem szívott fel az égéstérbe elég olajat a folyamatos működéshez.

szept. 11. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

"Oxigénje van elég, mert a levegő áramlását nem akadályozza semmi. A kanóc rostjainak a szál-sűrűsége nem mindegy. Ha most sikerrel jártál, annak az az oka, hogy a hajszálcsövesség elegendő olajat képes szállítani jelenleg az égéshez. Míg a korábbi kanócod nem szívott fel az égéstérbe elég olajat a folyamatos működéshez."


Igen, igaz! A levegő áramlását nem akadályozza semmi.


Minden bizonnyal ez a leghelyénvalóbb válasz! 👍


Amúgy 7 óra múlva oltottam el.


Ment volna akár 10-et is, volt benne kraft! (ahogy látjátok a képen)

szept. 11. 15:18
 17/17 A kérdező kommentje:

Ezt a pamut mopot nagyon tudom javasolni kanócnak, nagyon jól ég!


[link]


Amint látjátok, elég sokáig elég! 😄

szept. 11. 15:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!